Ekonomika

IoT senzory T-Mobile v Jizerských horách přecházejí na letní režim. Poslouží návštěvníkům i sportovcům

Praha 24. června 2026

T-Mobile převádí IoT (Internet of Things, česky internet věcí) senzory nasazené při letošní Jizerské 50 do letního režimu. Data ze senzorů, které během závodu pomáhaly sledovat sněhové podmínky na trati, budou v letních měsících poskytovat užitečné informace návštěvníkům hor i sportovcům.

Některé ze zařízení, které v zimě měřily například teplotu sněhu, budou během léta využity k monitorování teploty vody v retenčních nádržích. Jako první bylo instalováno čidlo v retenční nádrži Dolina. Spolu s dalšími senzory a meteostanicemi budou poskytovat údaje také o teplotě a vlhkosti vzduchu na více než deseti místech v Jizerských horách a jejich využití tak bude pokračovat i v dalších obdobích.

„Na tomto projektu je pro nás důležité právě to, že přínos IoT technologie nekončí jedním závodem nebo jednou sezonou. Chceme, aby tato řešení přinášela konkrétní a srozumitelná data s praktickým využitím v běžném životě – ať už pro sportovce, turisty nebo další návštěvníky hor. Právě v tom vidím skutečný potenciál internetu věcí,“ říká Jiří Knop, expert na IoT řešení společnosti T-Mobile.

Data zůstávají veřejně dostupná a uživatelé je najdou přehledně zobrazená ve speciálním webovém dashboardu, který je nově upraven právě pro letní využití. Informace se průběžně aktualizují v pravidelných intervalech.

Přehled o aktuálních podmínkách může být užitečný například pro návštěvníky Jizerských hor, cyklisty nebo i pro běžce, kteří se v létě chystají na akce v okolí Jizerské magistrály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *