Ekonomika

Správa železnic a operátoři dokončili pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

Praha 23. června 2026

Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích na koridoru z Prahy do Brna a Ostravy. Vytvořila také infrastrukturu pro zavedení systému, který v budoucnu zajistí signál pro evropský zabezpečovač ETCS. Práce probíhaly od loňského března, vyšly na téměř 73 milionů korun.

Cílem celého projektu je vybudování infrastruktury pro vysokorychlostní datové služby 5G, díky čemuž se zlepší i služby pro cestující. Je také důležitá pro plánovaný rádiový systém FRMCS (Future Railway Mobile Communication System), který na tratích s dohledem ETCS v budoucnu nahradí dosud používanou síť GSM-R.

„Zavedení technologie 5G představuje další úspěšný krok k plánovanému pokrytí hlavních evropských koridorů na našem území mobilním signálem. Z pražských Vítkovských a Krasíkovského tunelu zmizela takzvaná hluchá místa, už se tak z obou lokalit dovoláte. Současně se zvýšila bezpečnost a spolehlivost železničního provozu,“ řekl generální ředitel Správy železnic Tomáš Tóth.

V tunelech jsou nyní nainstalované speciální vyzařovací kabely a optické propojení. U portálů vznikly technologické základny, do kterých mobilní operátoři osadí v koordinaci se Správou železnic svá aktivní vysílací zařízení.

Mobilní operátoři do připravené infrastruktury v tunelech instalovali vlastní technologie a zajistí samotné mobilní služby, které cestující ve vlacích využijí pro volání i data.

V dalších letech by operátoři rádi společně se Správou železnic posílili signál v celkem 158 lokalitách podél čtyř hlavních koridorů (Praha – Cheb, Praha – České Budějovice, Praha – Děčín, Přerov – Břeclav). Aby mohlo pokrývání postupovat co nejefektivněji, bude důležitá koordinace všech zapojených stran a zjednodušení povolovacích řízení.

„Pokrytí Vítkovských tunelů ukazuje, že kvalitní mobilní signál na železnici vyžaduje dlouhodobou spolupráci státu, Správy železnic a mobilních operátorů. Naším společným cílem je, aby cestující měli kvalitní mobilní připojení nejen ve stanicích, ale během celé cesty, včetně tunelů a dalších náročných úseků. Právě proto bude tato spolupráce pokračovat i na dalších částech hlavních železničních koridorů,“ uvedl Jiří Grund, prezident APMS.

Zhotovitelem stavby byla společnost AŽD. Hodnota prací dosahuje 72 925 200 korun.

Tento projekt pro nás byl realizačně velmi obtížný a vyžadoval velkou profesionalitu. Práce bylo nutno provádět v noci a ve velmi krátkých intervalech nočních výluk a za přísných bezpečnostních opatření. Také díky velmi dobré součinnosti s investorem se nám podařilo vytvořit moderní technologickou infrastrukturu tak, aby tunely nabídly cestujícím špičkový signál a železniční dopravě základ pro sítě nové generace,“ uvedl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Realizace projektu Implementace 5G/FRMCS na železničním koridoru Praha – Č. Třebová – Brno/Ostrava – tunely byla financována v rámci Národního plánu obnovy z finančního Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) Evropské unie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *