Informace Svět

Miloš Balabán: Pandemická ruleta

Praha 21. prosince 2021

Britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová řekla, že omikron je pravděpodobně nejvýznamnější hrozbou, kterou jsme měli od začátku pandemie.

V Británii se omikron šíří ohromující rychlostí, počet nakažených byl minulý čtvrtek téměř 90 tisíc a ministr zdravotnictví Javid odhadl, že se vyšplhá až na 200 tisíc denně.   

Vláda byla opět nucena zpřísnit restrikce omezující kontakty lidí a společenský život. Jenže v parlamentu proti tomu hlasovala stovka členů Konzervativní strany premiéra Johnsona a podařilo se je schválit pouze díky podpoře opozičních Labouristů. Nezavání to už demisí premiéra?

Omikron štěpí i EU. Poslední unijní summit posuzoval i relevanci cestovních restrikcí zavedených některými členskými zeměmi. Itálie, Portugalsko a Irsko byly kritizovány za to, že požadují testy i po očkovaných občanech EU.

Italský premiér Draghi ale výhrady odmítl s tím, že v jeho zemi se varianta omikron podílí na potvrzených nákazách méně než 0,2 procenty, zatímco v jiných zemích je mnohem rozšířenější. Podle Draghiho si „tuto výhodu musíme udržet, abychom ochránili náš zdravotní systém.“ Opět tedy padají „covidové opony“?

Experti sice poukazují na to, že omikron může způsobit méně závažné onemocnění než současná celosvětově dominantní varianta delta, problémem ale je, že současné očkovací režimy mohou být proti omikronu méně účinné.

Podle listu Washington Post studie největší jihoafrické zdravotní pojišťovny Discovery Health ukázala, že vakcína Pfizer/BioNTech poskytuje pouze 33 procentní ochranu proti infekci z omikronové varianty, i když stále nabízí 70 procentní ochranu před hospitalizací. Potvrzuje to situace v Jižní Africe, Velké Británii, Dánsku a Norsku. Omikronem se mohou infikovat i lidé, kteří byli očkováni, ale i ti, kteří se uzdravili z nákazy. Znepokojivé též je, že tři miliardy obyvatel planety je stále neočkovaných, což ponechává prostor pro vznik nových variant covidu.

Jestli se v něčem nejvíce odráží globální nerovnost tak je to právě tady. Jedno srovnání stačí: v nejsilnějších zemích Západu tvořících uskupení G7 získalo dvě dávky 66 procent obyvatel, v Africe sedm procent.

Další vývoj pandemie tak může být ještě nelehký a bolestivý. Nová česká vláda přesto nouzový stav neprodlouží a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce asi roztočit pandemickou ruletu. Jak jinak si vyložit jeho poselství, že lidé by měli být sami zodpovědní a neoddávat se bezuzdné zábavě na Silvestra.

Epidemiolog Rastislav Maďar z jeho týmu to vidí jinak: „Pokud se nouzový stav neobnoví a proběhnou neomezené oslavy Nového roku, může to natolik zhoršit epidemiologickou situaci ještě v průběhu ledna, že to může vést k uzavření škol a vyloučit nebude možné ani lockdown.“   

Znamená to, že názory expertů jsou opět přehlíženy v politickém zájmu?  A  neopakuje se už poněkolikáté stejný scénář, který povede ke špatnému konci?        

Publikováno v deníku Právo.

(Autor je bezpečnostní analytik)  

Sdílejte ...