Informace Svět

Miloš Balabán: Černé labutě číhají dál

Praha 21. května 2021

Pandemie se stala „černou labutí“, jak se označuje nepředvídatelný jev a událost s globálním dopadem. Ještě není za námi, a i když to vypadá, že se jí snad podaří v dohledné době překonat odstraňování jejích následků potrvá delší dobu.

Právě covid by měl být dalším impulsem k přemýšlení o možných podobách zranitelnosti dnešní civilizace. Další „černé labutě“ mohou přijít velmi rychle.

Vezměme si dění ve Spojených státech. Hackerská skupina DarkSide ochromila kybernetickým útokem devět tisíc kilometrů dlouhý ropovod společnosti Colonial Pipeline z Texasu do New Jersey, který přepravuje 45 procent ropy spotřebovávané na východním pobřeží USA. Zasáhlo to sedmnáct amerických států od Alabamy po Maryland.   

Dopady? Benzinové stanice se ocitají na suchu v důsledku paniky občanů, kteří masově tankují palivo do svých vozů. V pěti postižených státech stoupla poptávka po benzínu skokově o čtyřicet procent. Analytik společnosti GasBuddy Patrick De Haan uvedl, že „lidé najíždějí k pumpám s celým rodinným vozovým parkem“ a dodal, že panické nákupy mohou prodloužit problémy se zásobováním na několik týdnů. Očekává se i dominový efekt: růst cen benzínu, potravin a některého spotřebního zboží.

Bidenova prezidentská administrativa tak byla nucena vyhlásit výjimečný stav a v jeho rámci mj. mobilizuje řidiče pro přepravu ropu pozemními komunikacemi. Závažnost situace podtrhlo i vyjádření prezidenta Bidena, že ransomware se stává stále vážnějším problémem a je třeba jej řešit v globálním měřítku. Zdůraznil, že jsou zapotřebí další investice do kritické infrastruktury, která bude chránit klíčové systémy před ničivými kybernetickými útoky.

Zarážející ovšem je, že podle agentury Bloomberg  společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z DarkSide minulý pátek téměř pět milionů dolarů, přestože dříve veřejně prohlásila, že výkupné nezaplatí. Zřejmě by bez toho nemohla ropovod zprovoznit, což je samozřejmě na pováženou.

V každém případě ztráta kontroly nad energetickou, bankovní nebo dopravní infrastrukturou může mít fatální následky. Podle bezpečnostní firmy Check Point vzrostl v Česku od začátku roku počet vyděračských hackerských útoků o 259 procent. Taktéž varovné byly kybernetické útoky na nemocnice v Benešově a v Brně. A je až tak nemožné si představit, že by koordinovaný kybernetický útok zasáhl i několik zemí?

Žijeme prostě v době, která může kdykoliv prověřit odolnost státu a jeho občanů vůči mimořádným situacím. Je to i silné politické téma, které by určitě nemělo chybět v předvolební kampani.  

Publikováno v deníku Právo.

(Autor je bezpečnostní analytik)         

Sdílejte ...