Ivan Černý: Koronavirus a Galerie MIRO
Praha 17. července 2020

Jak známo, populární pražská Galerie MIRO, sídlící v kostele sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera, byla již v roce 2001 vyhlášena na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization za „nejoblíbenější komerční galerii“ v Praze. Tento svatostánek výtvarného umění od jeho samého začátku v roce 1994 navštěvují zcela pravidelně nejenom řadoví milovníci malby, plastiky či grafiky z domova či zahraničí, ale též sběratelé i zástupci aukčních síní, aby si vybrali z bohaté nabídky.
Proto nás mimořádně překvapila a zaskočila zpráva, šířící se hlavním městem tzv. tichou poštou. Opravdu galerie končí, ptáme se jejího zakladatele a ředitele PhDr. Miro Smoláka?
Virus artists

„Máme za sebou téměř tři desítky výstavních let v Praze,“ přikyvuje doktor Smolák. „Za tu dobu jsme uspořádali stovky prezentací představitelů světové klasické moderny i současného českého i mezinárodního umění. Jmena Picasso, Dalí, Warhol či Tichý, Mucha, Vasarely, Šípek, Hájek a další jistě hovoří sami za sebe. Letos však došlo k osudovému zlomu s pandemií koronaviru. Karanténa sice skončila, ale plíží se k nám “virus artists“, který začíná nemilosrdně reorganizovat podnikání v kultuře“.
Ministr kultury ČR se nechal v mediích několikrát slyšet, že stát umělcům postiženým krizí pomůže. Jak se však zdá, jeho zájem se soustředil pouze na herce a zpěváky, jako by neexistovaly jiné kumštýřské profese: spisovatelé, malíři, nakladatelé, básníci, grafici a sochaři či v neposlední řadě knihkupci nebo galerie. Zažádali jste si vy o nějaký grand či podporu?
„Za dvacet osm let působení Galerie MIRO v Praze jsem jednou zažádal Ministerstvo kultury o grant, mé žádosti nebylo vyhověno.“
Pastva pro sběratele

Pod tlakem situace se tedy po téměř třiceti letech působení v areálu Strahovského kláštera bude Galerie MIRO stěhovat. V současnosti probíhá jedinečný výprodej depozitáře vaší galerie. V nabídce jsou stovky grafických listů, akvarelů, olejomaleb a plastik od českých i zahraničních umělců za nevídanou cenu od tisíc korun za exponát (bez DPH a rámu).
„Jmen současných českých a zahraničních umělců v naší nabídce je hodně, například: Dokoupil, Skalník, Jíra, Anderle, Vysušil, Wagner, Šmíd, Rittstein… Nemělo by smysl je všechny vyjmenovávat. Ze světových klasiků vzpomenu: Picasso, Braque, Chagall, Miró, Dalí apod. Jsem si ale jistý, že případní zájemci zklamáni nebudou a určitě neodejdou s prázdnou…“
Konec dobrý, všechno dobré
Situace je vážná nikoli tragická, rádi parafrázujeme jednu z oblíbených filmových hlášek. Galerii MIRO i po jejím přestěhování v únoru příštího roku snadno najdeme. Přesunuje se totiž z kostela sv. Rocha doslova o pár kroků dál do soukromého domu u kostela sv. Rocha. Co nás tam bude od března 2021 po znovuotevření čekat, se závěrem našeho povídání opět ptáme PhDr. Miro Smoláka.
„Odpověď je jednoduchá. Galerie MIRO u kostela sv. Rocha bude pokračovat ve své činnosti tím, čím před 28 lety svojí činnost v Praze zahájila. Tj. v úzké spolupráci s Galerií Michael Haas v Berlíně a Curychu, budeme pokračovat v prezentaci současného špičkového umění i světových klasiků. Ale předtím bych rád pozval všechny milovníky umění na naši současnou výstavu olejomaleb i grafických listů: Georges BRAQUE, Maurice DENIS, André DERAIN, Otto DIX, Jean FAUTRIER, Marc CHAGALL, Ernst Ludwig KIRCHNER, Markus LÜPERTZ, Joan MIRÓ, A. R. PENCK, Francis PICABIA, Pablo PICASSO. Výstava potrvá do 29. září 2020 a můžete ji navštívit denně od 10 do 17 hodin.“

Více na www.galeriemiro.cz a www.trebbia.eu
Ilustrační snímky: archiv GM