Různé

Český fotograf z 1. LF UK uspěl v mezinárodní fotografické soutěži

Praha 8. října 2019

Královská fotografická společnost (The Royal Photographic Society) vybrala do nejužšího kola prestižní soutěže Science Photographer Awards 2019 deset nejlepších vědeckých fotografií. Mezi nimi také snímek samičky roháče obecného od českého autora Mgr. Viktora Sýkory z 1. LF UK.

Porota složená z vědců i umělců dnes vybrala nejkrásnější vědeckou fotografii a oceňovala přitom zejména kreativitu autora, originalitu a technickou excelenci snímku.

Diváci mají možnost prohlédnout si svět z vědecké, většinou mikroskopické perspektivy, jejíž zobrazení vědcům umožňuje speciální výbava a speciální zobrazovací techniky. Právě na mikroskopickou fotografii se dlouhodobě soustředí Mgr. Viktor Sýkora z Centra pro experimentální biomodely 1. LF UK; jeho fotografii samičky roháče porota vybrala do nejužšího výběru. „Fotografie byla pořízena stereomikroskopem. Fotografování se věnuji ve volném čase a díky tomu si objekty mohu vybírat pouze na základě toho, jak mě zaujmou. Konkrétně samičku roháče jsem zakoupil na entomologické burze,“ říká Viktor Sýkora, který již po druhé připravil sérii 12 vědeckých fotografií také pro benefiční kalendář 1. LF UK.

Vědecké mikrofotografie, které jsou od 7. října 2019 až do 5. ledna 2020 vystaveny v Science Muzeum v Londýně, zobrazují okem nezachytitelné fenomény a návštěvníci mohou díky nim nahlédnout způsoby, jimiž se věda dotýká našeho denního bytí. „Estetický rozměr přírodních věd, kráčících paralelně s biomedicínou, je výborným prostředkem, jak široké veřejnosti ukázat, že věda je krásná i pro oko, respektive mikroskop,“ podotýká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. 

Výstava ale cílí i na závažnější otázky, na něž chceme od vědců odpovědi, jako je ochrana zdraví, přírody a životního prostředí vůbec. „Mezinárodních soutěží vědecké fotografie není mnoho a tato je pravděpodobně nejprestižnější. Na výstavu bylo vybráno 70 fotografií, a jsem velmi rád, že mezi nimi jsou i dvě moje fotografie. Zařazení jedné z nich do užšího výběru na vítěznou fotografii mě potěšilo, podstatnější je ale, myslím, skutečnost, že výstava bude v londýnském Science Museu po dobu několika měsíců, během kterých ji uvidí desetitisíce návštěvníků,“ dodává fotograf Sýkora.

O Mgr. Viktoru Sýkorovi

Mgr. Viktor Sýkora fotografuje od roku 2001, kdy společně se svými přáteli založil fotoklub Třináctá komora. Ve své tvorbě se zaměřuje na vědeckou fotografii, od roku 2006 se pak specializuje na mikrofotografii. Pracuje na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí Centra pro experimentální biomodely. Kromě účasti na řadě výstav doma i v zahraničí své fotografie vystavoval na šestnácti autorských výstavách. Jeho práce získaly četná uznání a ceny, byly otištěny v řadě domácích i zahraničních časopisů (National Geographic USA, American Photography, Photo, Scientific American, Science, EMBO Journal, Magazín fotografie, PhotoArt a další). V roce 2009 vyšla v nakladatelství Academia kniha fotografií s názvem Tajemství rostlin a v roce 2014 kniha Neviditelný lidský svět.

O 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů.

Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce i v dalších mezioborových centrech.

1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.

Petra Klusáková, DiS.

Sdílejte ...