Vítejte v zahradě pro všechny smysly. Tři roky, tři zahraniční partnerské organizace a tři zásadní projekty
Praha 7. října 2019
Botanická zahrada hl. m. Prahy se dlouhodobě věnuje tématu zpřístupnění expozic
široké veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. V tomto
roce úspěšně zakončila mezinárodní projekt financovaný z evropského programu
Erasmus+ s názvem Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE!
Během tří let díky tomuto programu vznikla putovní výstava pro všechny smysly a
k ní tištěná metodika s online verzí ve čtyřech jazykových mutacích. Zároveň
letos proběhla úspěšná mezinárodní konference, kterou slavnostně zahájil Paul
Smith, generální sekretář Světové organizace botanických zahrad (BGCI).
Otevírací doba v říjnu: Skleník Fata Morgana: od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek) Venkovní expozice: od 9.00 do 19.00 Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 20.00 (po–pá) od 11.00 do 20.00 (so, ne, svátek) Otevírací doba od listopadu do února: Skleník Fata Morgana: od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek) Venkovní expozice: od 9.00 do 16.00 Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 17.00 (po–pá) od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek) |
Botanická zahrada hl. m. Prahy je držitelem certifikátu Českého červeného kříže Přátelská místa a areál venkovních expozic je vybaven unikátním informačním a navigačním systémem pro zrakově znevýhodněné návštěvníky. „Zpřístupnění zahrady nejširší veřejnosti, včetně návštěvníků se specifickými potřebami, představuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy důležité téma, kterému se věnujeme už více než dvacet let. Od roku 2016 zpracovával tým našich zaměstnanců ve spolupráci se zahraničními partnery projekt v rámci programu Erasmus+ Evropské unie, který se dočkal pozitivního ohlasu během své prezentace jak v České republice, tak i v zahraničí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.Projekt byl realizován ve spolupráci se švédskou botanickou zahradou v Göteborgu a s polskou botanickou zahradou při Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani. Poslední partnerskou organizací byla Maďarská asociace botanických zahrad a arboret, která zastupuje zhruba 45 institucí.

Nikdy nejsi sám aneb Odhalte tajemství symbiózy hmatem a čichem
V rámci tříleté mezinárodní spolupráce se zrodila putovní výstava pro všechny smysly se symbolickým tématem symbiózy. „Téma spolupráce různých organismů jsme uchopili tak, aby se návštěvníci dozvěděli zajímavé informace i pomocí hmatu, sluchu a čichu. Výstavu doprovodily česko-anglické popisky a pro zrakově znevýhodněné návštěvníky jsme připravili popisky v Braillově písmu a zvukového průvodce,“ vysvětluje Jarmila Skružná, spoluautorka výstavy pro všechny smysly a kurátorka trojské botanické zahrady.
Díky projektu Erasmus+ vznikly pro tuto výstavu unikátní, profesionálně zhotovené modely, které zahrada nadále využívá během rozmanitých vzdělávacích aktivit a provázení. Výstavu mohli návštěvníci zhlédnout na podzim roku 2018, o rok později proběhla v polské Poznani. V roce 2020 bude představena také ve švédském Göteborgu a následující rok zavítá do Maďarska. „Naším cílem bylo vytvořit interaktivní expozici realizovatelnou prakticky kdekoliv. Zájemcům nabízíme výstavní balíček obsahující veškeré texty a grafický materiál, ale i praktické rady, jak vše realizovat. To vše je dostupné online,“ dodává Jarmila Skružná.
Vstupte – zahrada je vám otevřena
Příprava výstav pro všechny smysly je i jedním z témat nové publikace nazvané Botanická zahrada: vstupte!, nesoucí podtitul Návštěvnícise specifickými potřebami v botanických zahradách. Metodika je určena především zájemcům z řad edukátorů působících v botanických zahradách, centrech ekologické výchovy a obdobných institucích. Díky spolupráci všech partnerů projektu zve metodika k návštěvě zajímavých zahrad či muzeí nejen v České republice, ale i v Polsku, Maďarsku a Švédsku. Publikace vyšla v angličtině a přeložena byla také do polštiny, maďarštiny, švédštiny i do českého jazyka. Na webu věnovaném projektu i na stránkách Botanické zahrady hl. m. Prahy je dostupná její online verze ke stažení. Na vyžádání je možné ji získat i v tištěné podobě.
Mezinárodní konference oslovila zájemce až z Nigéri
„Kromě prezentace přednášek a posterů k tématu jsme zorganizovali i workshopy věnované zapojení všech smyslů při zahradní výchově nebo komunikaci s návštěvníky a psaní jednoduchých textů. Těší nás, že naše práce inspirovala kolegy z mnoha dalších institucí,“ dodává Eva Novozámská.
A co chystá Botanická zahrada hl. m. Prahy dál?
S koncem projektu však práce zaměstnanců na zpřístupňování zahrady nekončí. „Plánujeme inovaci diskrétního navigačního systému určeného nejen pro návštěvníky se specifickými potřebami a pokračujeme v budování Vonné stezky. Dne 3. října 2020 uspořádáme v botanické zahradě akci pro nejširší veřejnost, během níž návštěvníci budou moci objevovat zahradu všemi smysly a zároveň si vyzkoušejí, jaké to je, když některý ze smyslů plně nefunguje,“ uvedla Klára Lorencová, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE!
Program Erasmus+ Strategická partnerství v oblasti vzdělávání dospělých se zásadními výsledky
Příjemcem grantu byla Botanická zahrada hl. m. Prahy, která se problematice svého zpřístupňování veřejnosti se specifickými potřebami věnuje více než dvacet let. Již od devadesátých let minulého století probíhají v zahradě takzvané „hmatové výstavy“, představující originálním způsobem různá botanická i ekologická témata. Návštěvníci těchto výstav nejsou odkázáni pouze na svůj zrak, ale zapojují také hmat, sluch, čich i chuť. Akce jsou přístupné i osobám se zrakovým znevýhodněním, které si je mohou díky zvukovému průvodci i asistujícímu personálu plnohodnotně užít.
Od roku 2008 vznikala v Botanické zahradě hl. m. Prahy také unikátní naučná stezka po venkovních expozicích určená i zrakově handicapovaným návštěvníkům. Prostřednictvím více než osmdesáti informačních sloupků s popisem v bodovém písmu a díky audioprůvodci a hmatové mapě areálu se mohou nevidomí s asistentem či průvodcem dozvědět mnoho zajímavého o vybraných rostlinách.
Využití dalších smyslů během prohlídky zahrady umožňuje hravou formou též vznikající Vonná stezka. Veřejnost má možnost prohlédnout si tři její zastavení. Letos v létě se v lesních expozicích botanické zahrady konala výstava Zahrada pro všechny smysly, která nabídla několik interaktivních stanovišť, kde se návštěvníci seznamovali s rostlinami pomocí hmatu, čichu i sluchu. Pro velký zájem byla výstava prodloužena a některé herní prvky zde zůstanou natrvalo.
Název projektu: Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE
Podpořeno z programu Erasmus+ Partnerské organizace: Göteborgs botaniska trädgård, Švédsko; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ogród Botaniczny, Polsko a Magyar Arborétumok és Botanikus kertek Szövetsége, Maďarsko
Web projektu: garden-comein.com
Hlavní
výsledky: Výstava pro všechny smysly: Nikdy nejsi sám aneb Tajemství symbiózy
(2018); publikace BOTANICKÁ ZAHRADA: VSTUPTE! Návštěvníci se specifickými
potřebami v botanických zahradách – metodika (2019), BOTANICAL GARDEN:
COME IN! Visitors with Special Needs in Botanical Gardens – Methodology (2019);
mezinárodní konference Botanical Garden: A Green World for Everyone!
Educational Activities for Visitors with special needs in green spaces (Poznaň,
2019).
Kalendář akcí Botanické
zahrady hl. m. Prahy
září–listopad 2019
Od 23. září do 7. října je skleník Fata Morgana z technických důvodů uzavřen.
Fotografická výstava – Krása rostlinného těla
Dlouhodobá výstava u expozice Kosatce
Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií pořízených zaměstnanci botanické zahrady, která osvěžila prázdninový čas. Makrofotografierostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u nichž stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.
Fotografická výstava
Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích
Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých snímků. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady.
Dýně hrají všemi barvami
do 20. 10.
Ornamentální zahrada
Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.
Festival Slamák
5. 10.
Zažijte venkov v Praze. Po vzoru anglických festivalů tuto akci připravuje dětská značka Pigy. Vystoupí na ní například Anička Slováčková, Milan Peroutka, vítězka Porty 2018 Tereza Balonová, dětmi oblíbené prasátko Pigy nebo za přednášející influenceři Margit Slimáková, Lucie van Koten či Dominik Landsman. Jednodenní akce plná chutí, hudby, lidových zvyků a tradičních řemesel slibuje neobvyklé festivalové zóny, kde rodiče a jejich děti poznají lépe český venkov a regionální produkci. Na tuto akci platí zvláštní vstupné.
Dýňové hrátky
19.–20. 10.
13–16 h
Venkovní expozice, Stráň
Zkuste si s dýněmi pohrát a popustit přitom uzdu své fantazii a tvořivosti. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. K dispozici budou různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Chcete-li, přineste si i vlastní neobvyklé plody a nástroje, které by se vám mohly při tvoření hodit. Výsledné objekty si lze odnést s sebou domů k podzimní výzdobě interiérů.
Halloween
31. 10. od 15 h
Venkovní expozice, Stráň
Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí. Plody k dlabání bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.
Intimní život rostlin
7. 11. – 5. 12.
9–16 h
Fata Morgana
Víte, jak to dělá kosatec? Co je sklápěčka značky Salvia? Nebo dokonce jak vyrobit semeno bez tatínka? Že ne? Přijďte se ponořit do tajů intimního života rostlin a zábavnou formou se dozvíte mnohé o jejich rozmnožování.
Svatomartinský přípitek
11. 11.
od 11 h
Vinice sv. Kláry
Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a
poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme 11. 11.
v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry.
Kořeny osobností
Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy
Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.
Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 97 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček a herečka Alena Vránová.
Kompletní program Botanické zahrady hl.
m. Prahy i další novinky najdete
na www.botanicka.cz.
Změna programu vyhrazena.
Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová