Ekonomika

Skupina MOL a Státní ropná společnost Ázerbájdžánské republiky uzavřely dohodu o novém průzkumném projektu v Ázerbájdžánu

Praha 4. června 2025

Tato dohoda navazuje na memorandum o porozumění, které skupina MOL a Státní ropná společnost Ázerbájdžánské republiky (SOCAR) podepsaly loni v září s cílem prozkoumat možnosti další spolupráce v oblasti průzkumu uhlovodíků v regionu Šamachi-Gobustan. Nově uzavřená dohoda představuje další krok ve strategickém partnerství mezi MOL a SOCAR. Dohodu podepsali předseda představenstva a generální ředitel skupiny MOL Zsolt Hernádi a prezident SOCAR Rovšan Nadžaf během Baku Energy Fora.

„Jsem hrdý na podpis této nové dohody se společností SOCAR, která posiluje náš závazek k hlubší spolupráci a budoucím průzkumným aktivitám v Ázerbájdžánu. Skupina MOL letos slaví pět let svého působení v této zemi a posílení našeho strategického partnerství je důkazem vynikající spolupráce a společné vize. Tato dohoda zároveň odráží rostoucí ekonomické vazby mezi Ázerbájdžánem a Maďarskem, které podporují skvělé vztahy mezi oběma vládami. Náš druhý projekt – těžba v oblasti ACG – je základním pilířem našich mezinárodních aktivit a již dnes přispívá k energetické bezpečnosti střední Evropy i flexibilitě regionálního rafinérského segmentu.

Věřím, že společný průzkumný projekt v oblasti Šamachi-Gobustan bude nejen cenným rozšířením našeho mezinárodního produkčního portfolia, ale i důležitým prvkem při zajišťování energetických dodávek pro střední Evropu. Zároveň nám dává flexibilitu rozhodnout se, zda ropu prodáme, nebo ji přepravíme do našeho klíčového regionu a přispějeme tak k zajištění energetické bezpečnosti,“ uvedl Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel skupiny MOL.

Nová dohoda navazuje na předchozí spolupráci a potvrzuje odhodlání obou stran rozvíjet partnerství v ázerbájdžánském těžebním sektoru. Jednání o této průzkumné příležitosti probíhala konstruktivně a posilují dlouhodobou strategickou přítomnost skupiny MOL v kaspickém regionu, stejně jako roli společnosti SOCAR jako spolehlivého partnera při rozvoji uhlovodíkových zdrojů Ázerbájdžánu.

Podle dohody bude MOL provozovatelem a 65% akcionářem projektu a SOCAR bude vlastnit zbývajících 35 %. Uzavření finální dohody o průzkumu, rozvoji a sdílení produkce bude ještě podléhat dalším jednáním a regulačním schválením.

Skupina MOL vstoupila na ázerbájdžánský trh v roce 2020 akvizicí 9,57% podílu v jednom z největších ropných polí na světě – Azeri-Čirag-Gunešli (ACG) – a efektivního 8,9% podílu v ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), který přepravuje ropu do středomořského přístavu Ceyhan. Tyto podíly představují k roku 2024 přibližně 14 % celkové produkce skupiny MOL a 25 % jejích rezerv. Přestože je MOL menšinovým akcionářem, aktivně se podílí na rozvoji ložiska ACG díky svým osmdesátiletým zkušenostem v oblasti řízení ložisek a optimalizace těžby.

Ropovod BTC hraje klíčovou roli v zásobování rafinérií skupiny MOL ve střední a východní Evropě. Dosud bylo z ložiska ACG prostřednictvím BTC a námořní přepravy do rafinérií skupiny MOL – včetně Slovnaftu v Bratislavě a rafinérie INA v Rijece – dopraveno již 15 milionů barelů ropy.

MOL Česká republika, s. r. o.  

S 302 čerpacími stanicemi je dnes druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. Silnou pozici zastává MOL také v oblasti velkoobchodu, kde patří k vedoucím obchodním společnostem v oblasti distribuce a prodeje motorových paliv a maziv. Ambicí Skupiny MOL v ČR je stát se první volbou pro zákazníky jak v maloobchodě, tak v oblasti velkoobchodu. www.molcesko.cz 

Skupina MOL

Skupina MOL je mezinárodní integrovaná společnost v oblasti ropy, plynu, petrochemie a maloobchodního prodeje spotřebního zboží se sídlem v Budapešti, Maďarsko. Působí ve více než 30 zemích a má dynamickou mezinárodní pracovní sílu o 25 000 zaměstnancích a více než 100letou historií. MOL Group provozuje tři rafinerie a dvě petrochemické závody pod integrovaným řízením dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2400 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Průzkumné a produkční aktivity MOL jsou podporovány více než 85 lety zkušeností v oblasti uhlovodíků a 30 lety zkušeností s injektáží CO2. V současnosti má aktivity v oblasti produkce v 8 zemích a průzkumná aktiva v 9 zemích. MOL se zavázal transformovat své tradiční operace na fosilní paliva na nízkouhlíkový, udržitelný obchodní model a usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přičemž chce formovat nízkouhlíkovou cirkulární ekonomiku ve střední a východní Evropě.

Sdílejte ...