Ekonomika

Foga chrání i před požárem elektrokoloběžek: Česká hasební deka uspěla v náročných testech

Praha 16. května, 2025

 Česká hasební deka Foga, za kterou stojí společnost Walk on Water, úspěšně prošla opakovanými certifikovanými testy zaměřenými na stínění hořících lithium-iontových baterií – včetně těch, které se používají v elektrokoloběžkách, elektrokolech a dalších elektronických zařízeních určených pro domácnost. Deka dokázala baterie odstínit od okolního prostředí, minimalizovat riziko exploze a umožnit jejich bezpečné vyhoření.

„Testovali jsme plně nabité baterie o kapacitě až 1200 Wh, které hořely, explodovaly a chrlily rozžhavené články do prostoru. Foga ale dokázala udržet plameny i tlakové výbuchy pod kontrolou, zabránila šíření požáru a ochránila okolí před tepelným žárem i toxickými zplodinami,“ říká spoluzakladatel firmy Walk on Water, Michal Jedlička.

Požáry lithium-iontových baterií patří k nejrychleji se šířícím a zároveň nejobtížněji zvládnutelným typům požárů v domácnostech i ve venkovních prostorách. Jakmile dojde k jejich přehřátí nebo mechanickému poškození, začínají se dále zahřívat a během několika vteřin až minut přecházejí do fáze intenzivního hoření. Plameny dosahují teplot až 1200 °C a jsou doprovázeny výbuchy jednotlivých článků, které se pod tlakem vymršťují do okolí jako projektily. Hořící baterie produkují nejen extrémní žár, ale také toxické plyny a kouř, který může být pro lidi v okolí požáru životu nebezpečný. Jejich uhašení běžnými prostředky jako je voda nebo pěnový hasicí přístroj, je navíc velmi obtížné a takřka nemožné. Důvodem je kyslík vázaný v lithium-iontových bateriích, který hoření stále podporuje a živí.

„Požáry těchto baterií nejsou výjimečné a bohužel nejsou ani snadno zvládnutelné. Nešťastné události, kdy začne hořet elektrokoloběžka například uvnitř obytného domu, jen potvrzují, jak velké riziko tyto technologie představují. O to důležitější je mít po ruce prostředek, který dokáže s požárem účinně bojovat, a zároveň je jeho použití snadné, intuitivní a bezpečné,“ říká Milan Zavřel, profesionální hasič a lektor požární ochrany.

Foga při hašení funguje jako izolační nepropustná vrstva. Hořící elektrobaterii odstíní, zamezí přístupu dalšího kyslíku a umožní její bezpečné vyhoření. „Její vysoká účinnost spočívá v kombinaci tří klíčových mechanismů. Kromě stínění se jedná také o hašení a ochlazení. Foga oheň nejprve dusí tím, že pevně obemkne hořící objekt a zamezí přístupu kyslíku. Zároveň ho okamžitě začne ochlazovat díky speciální hasicí suspenzi, kterou je napuštěna, a která výrazně snižuje teplotu ohnivého žáru. A konečně působí jako ochranný štít – dokáže izolovat až 92 % tepelného žáru a také zachytit i rozžhavené úlomky baterie,“ vysvětluje Petra Gottwald, vývojářka hasební deky Foga a spoluzakladatelka společnosti Walk on Water.

Pro dosažení této synergie bylo klíčové propojit speciální tkaninu, chemicky upravenou vodní bázi a tepelný nanoštít, který firma vyvinula ve spolupráci s vědci z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV.

Foga rozšiřuje záběr: nová verze cílí na logistiku a průmysl

Společnost Walk on Water již dokončila také novou variantu deky s názvem Foga battery, která je navržena pro hašení baterií s kapacitou až 60 000 Wh, tedy až šedesátkrát výkonnějších než baterie v běžných elektrokoloběžkách. Podobné trakční baterie se nacházejí například ve vysokozdvižných vozících nebo dalších elektricky poháněných strojích.

„Foga battery je navržena pro využití při přepravě silných průmyslových baterií, kdy dochází k jejich manipulaci, přemisťování a vystavení riziku mechanického poškození. Právě tehdy je šance vzniku požáru nejvyšší. Nyní připravujeme její rozsáhlé testování s hasiči, tak abychom ji mohli co nejdříve uvést na trh,” uzavírá Petra Gottwald.

Foga je inovativní hasební deka, která představuje dosud nejbezpečnější způsob laického hašení. Vyvinula ji česká společnost Walk on Water ve spolupráci s vědci z Univerzity Karlovy a centra BIOCEV. Foga funguje jako chladicí krytí, kyslíková bariéra a tepelný štít v jednom – zvládne odrazit a absorbovat až 92 % tepelného žáru. Díky snadné aplikaci a vysoké účinnosti nachází uplatnění nejen v domácnostech, ale i v gastroprovozech, v petrochemickém, chemickém, zpracovatelském i farmaceutickém průmyslu. Deky Foga využívá také Akademie múzických umění v Praze při práci s vysoce hořlavými nitrátovými filmy.

Zuzana Kašparová

Sdílejte ...