Skupina MOL a Turkish Petroleum spojují síly pro průzkum uhlovodíků v Maďarsku
Budapešť, 4. května 2025
Skupina MOL a Turkish Petroleum podepsaly koncesní smlouvy s maďarským Ministerstvem energetiky. Poskytují jim práva na společný průzkum uhlovodíků ve dvou koncesních oblastech v Maďarsku, Tamási a Buzsák. Společná nabídka a průzkumný program jsou prvním důležitým krokem od loňského podpisu dohody o strategickém partnerství obou společností. Společnosti MOL a Turkish Petroleum zjišťují další společné příležitosti v oblasti Kaspického moře, Černého moře, severní Afriky a střední a východní Evropy.

Koncesní smlouvy podepsali v Budapešti Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL, a Ahmet Türkoğlu, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Turkish Petroleum, za přítomnosti Pétera Szijjártó, ministra zahraničních věcí a obchodu Maďarska, a Alparslana Bayraktara, ministra energetiky a přírodních zdrojů Turecké republiky.
Ministerstvo energetiky Maďarska vyhlásilo loni na podzim po pětileté přestávce nové těžební koncese s odkazem na potřebu zvýšit domácí produkci a snížit dovozní expozici. Společnost MOL se ucházela o 5 koncesí a 4 z nich získala. Pro dvě koncesní oblasti, které pokrývají oblasti Kiskőrös a Hatvan, se MOL ucházel samostatně, zatímco pro oblasti Buzsák a Tamási (jihozápadní Maďarsko) podal nabídku společně s TPOC Ltd, dceřinou společností Turkish Petroleum.
V říjnu loňského roku podepsaly Skupina MOL a Turkish Petroleum v Istanbulu memorandum o porozumění, v němž obě společnosti vyjádřily záměr společně se podílet na projektech průzkumu, rozvoje ložisek a těžby v oblasti Kaspického moře, Turecka, severní Afriky, Blízkého východu a střední a východní Evropy.
„Jsem hrdý, že mohu podepsat tuto koncesní smlouvu spolu s naším váženým partnerem, Turkish Petroleum. Dnešní ceremonie je vyvrcholením měsíců tvrdé práce, v jejímž průběhu jsme spolupráci MOL a TPAO posunuli na novou strategickou úroveň. Kromě našeho úzkého partnerství je vstup TPAO na maďarský sektor průzkumu a těžby uhlovodíků také projevem důvěry TPAO v maďarské podnikatelské prostředí. V turbulentním geopolitickém prostředí kolem nás jsou obchodní partnerství cennější než kdy předtím. Jsme odolnější, silnější, chytřejší společně a jsme schopni lépe zmírňovat investiční rizika. Věřím, že naše partnerství s Turkish Petroleum vzájemně posílí portfolio obou společností. Jsem také přesvědčen, že toto je pouze první krok v našem posíleném partnerství s TPAO – doufám, že brzy budeme moci oznámit podobně klíčové případy spolupráce, včetně Turecka a třetích zemí,“ řekl Zsolt Hernádi, předseda a generální ředitel MOL Group.
„Se společností MOL v Ázerbájdžánu nás pojí silné a dlouhodobé partnerství. Tato spolupráce, posílená našimi společnými investicemi, nás inspirovala ke společnému hledání dalších příležitostí. S touto důvěrou jsme učinili první konkrétní krok podpisem dohody o společném průzkumu se společností MOL na dvou lokalitách v Maďarsku. Do budoucna plánujeme využít tohoto pozitivního impulsu k zahájení nových společných podniků se společností MOL v různých regionech. Při této příležitosti bych rád vyjádřil upřímné poděkování panu Zsoltu Hernádimu, generálnímu řediteli společnosti MOL, a celému týmu MOL za jejich cenný přínos k tomuto tendru,“ uvedl Ahmet Türkoğlu, předseda a generální ředitel Turkish Petroleum.
Skupina MOL a společnost Turkish Petroleum již spolupracují na projektech průzkumu a těžby uhlovodíků jako partneři společného podniku v Ázerbájdžánu na poli Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) od roku 2020 a také v Rusku na poli Baitugan od roku 2014.
MOL je největším producentem uhlovodíků v Maďarsku, produkujícím na téměř 1300 ropných a plynových vrtech. V roce 2024 MOL zajistil 47 % domácí produkce ropy (téměř 600 000 tun) a téměř 90 % domácí produkce zemního plynu (necelých 1,5 miliardy m3). Maďarsko má v portfoliu těžby ropy a zemního plynu Skupiny MOL nejvýznamnější postavení a v současné době se na celkové těžbě podílí přibližně 39 %.
Díky mimořádným investicím, které MOL vkládá do maďarského průzkumu, dosáhla společnost nedávno historického maxima produkce za posledních 5 let. V roce 2022 objevil MOL ropné pole Vecsés poblíž hlavního města, kde již tři vrty produkují. Nedávno také objevil ropné pole Somogysámson v jihozápadním Maďarsku. V posledních letech bylo vrtáno 24 úspěšných mělkých plynových vrtů a společnost získala plynová pole a související infrastrukturu ve východním Maďarsku, která pokrývá oblast přibližně 1000 km², s 29 produkčními vrty a dalším průzkumným potenciálem.
V rámci mezinárodního portfolia Skupiny MOL má společnost aktiva pro průzkum a těžbu ropy a zemního plynu v devíti zemích a těží v osmi zemích. V roce 2024 vytěžila v průměru 93,8 tisíce barelů ropného ekvivalentu denně. V zájmu udržení aktualizovaného cíle strategie SHAPE TOMORROW, kterým je v příštích pěti letech úroveň těžby alespoň 90 tisíc barelů denně, se společnost MOL snaží dále posilovat své mezinárodní portfolio a hledá další strategická partnerství. Proto nedávno podepsala dohody o spolupráci s národní ropnou společností Kazachstánu (KazMunayGas), národní ropnou společností Ázerbájdžánu (SOCAR) a národní ropnou společností Türkiye (Turkish Petroleum).
Skupina MOL je mezinárodní integrovaná společnost v oblasti ropy, plynu, petrochemie a maloobchodního prodeje spotřebního zboží se sídlem v Budapešti, Maďarsko. Působí ve více než 30 zemích a má dynamickou mezinárodní pracovní sílu o 25 000 zaměstnancích a více než 100letou historií. MOL Group provozuje tři rafinerie a dvě petrochemické závody pod integrovaným řízením dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2400 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Průzkumné a produkční aktivity MOL jsou podporovány více než 85 lety zkušeností v oblasti uhlovodíků a 30 lety zkušeností s injektáží CO2. V současnosti má aktivity v oblasti produkce v 8 zemích a průzkumná aktiva v 9 zemích. MOL se zavázal transformovat své tradiční operace na fosilní paliva na nízkouhlíkový, udržitelný obchodní model a usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přičemž chce formovat nízkouhlíkovou cirkulární ekonomiku ve střední a východní Evropě.
Klára Pirochová, Mikuláš Duda