Historie

Milan Syručk: Nedožitých sto let Interhelpa

Praha 25. dubna 2025

Přesně na den je tomu sto let, kdy do kyrgyzské stepi přijela tisícovka Čechů a Slováků s rodinami, i malými dětmi, se zemědělskými stroji a dalším vybavením, aby tu založili nový život. Byla to jedna z pěti českých a slovenských komun, kdy její členové na výzvu Lenina a Třetí internacionály organizovali pomoc tehdy velice hospodářsky strádajícímu Sovětskému svazu.  Největší z nich bylo Interhelpo s více než tisícovkou členů, kteří se po měsíci jízdy vlakem najednou ocitli ve stepi, kde byla jen jedna opuštěná stáj. Interhelpovci se však nezalekli těžkostí, postavili nejen domy, aby měli kde bydlet, ale i závody – první závody v Kyrgízii, země sice bohaté na přírodní krásy pod pohořím Ťan šanu, ale v té době velice nehostinné.

Členové této komuny se však nezalekli. Postavili tu domy, mlýn, slévárnu a další objekty jako školu, svůj klub, kde se mohli scházet. Z počátku  bylo vše společné – vaření i zábava. Protože to byli lidé různých národností – Češi, Slováci, Maďaři – dohodli se, že kuchařkami budou střídavě ženy různých národností. Svou pílí, obětavostí a také svou odbornou udatností se brzy proslavili. Přesvědčil jsem se o tom, když jsem je několikrát navštívil – při páté návštěvě, kterou jsem vždy předem oznámil, mě na nádraží čekala více než stovka členů, kteří měli doprovodili těch pár kilometrů, aby mě pak ubytovali v jednom z jejich rodinných domků. V polovině třicátých let je několikrát navštívil rovněž Julius Fučík, který o nich chtěl napsat knihu, ale bohužel už to nestihl.

 Samozřejmě si rovněž prožili všechny strasti, které přinášel sovětský režim, ačkoliv si Interhelpo oblíbil jeden z nejvyšších sovětských představitelů Anastas Mikojan. Ale nemohl zabránit tomu, co se dělo ve druhé polovině třicátých let. Jedním ze zakladatelů komuny byl Štefan Dubček, který tam jel i s rodinou, včetně tehdy čtyřletého syna Saši.Do republiky se vrátili v roce 1937, kdy už Interhelpo žilo spíše sovětským životem a kdy Stalin vydal nařízení, že všichni cizinci musí buď přijmout sovětské občanství, nebo odjet ze země.

Sdílejte ...