Česká Stimvia dobývá Evropu: Expanduje na miliardový trh léčby hyperaktivního močového měchýře
Praha 18. dubna, 2025
Česká společnost Stimvia, lídr v oblasti neinvazivní léčby hyperaktivního močového měchýře (OAB), zahajuje expanzi do zahraničí. Její unikátní klinicky ověřený neuromodulační systém URIS® už pomáhá prvním pacientům ve Francii a v nadcházejících měsících zamíří do dalších deseti zemí. Vstup na zahraniční trhy upevňuje pozici Stimvie na trhu inovativních zdravotnických technologií a rozšiřuje dostupnost účinné léčby pro miliony pacientů.
Stimvia aktuálně eviduje poptávku ze 40 specializovaných center v různých zemích, především v západní Evropě. V současnosti řeší konkrétní dodávky do Makedonie a Chorvatska a připravuje expanzi do dalších zemí, mezi něž patří Izrael, VB, Itálie, Rumunsko, Slovinsko, Singapur, Řecko, Polsko, Turecko a Irsko. První zahraniční zemí, kde se pacienti s přístrojem již léčí je Francie. „V návaznosti na tento rychlý růst posilujeme svůj tým, a to jak ve výrobě, tak na zahraničních trzích, kde jednáme s tamními distributory a připravujeme obchodní strategie pro další expanzi,” uvádí Lukáš Doskočil, CEO společnosti Stimvia.
Vedle Evropy Stimvia pokračuje i v přípravě na vstup na americký trh, kde usiluje o získání certifikace FDA, a tedy deklaraci úhrad tamních zdravotnických pojišťoven. „V USA se nám daří budovat skvělý tým, který nám s expanzí na tamní trh pomůže. Je to pro nás velký milník,” dodává Doskočil.

Stimvia se v letošním roce bude podílet také na několika tzv. „investigator-initiated“ studiích vedených nezávislými odborníky mimo Českou republiku, kteří mají za cíl provést přímé porovnání přístroje URIS® s jinými metodami využívanými k léčbě OAB. V samostatných klinických studií již v minulosti Stimvia prokázala, že její technologie se řadí mezi nejefektivnější metody v boji s hyperaktivním močovým měchýřem. Přetrvávajícího pozitivního klinického efektu bylo dosaženo u více než 90 % pacientů.
Přístroj URIS® využívá speciální metodu neinvazivní neuromodulace (eTNM® – peroneální elektrické transkutánní neuromodulace), při které speciálně vyvinuté elektrody stimulují peroneální nerv v pacientově podkolení. Elektrický impuls vyslaný do mozku poté napraví nerovnovážnou aktivitu jeho dílčích částí. Díky nastavení opětovné rovnováhy dojde k omezení a postupnému vymizení nepředvídatelných a extrémně silných urgencí na močení, kterými jsou pacienti s OAB každodenně vystaveni a v jejichž důsledku může dojít k opakovaným a silným únikům moči. Jedná se o první technologii, která vůbec poprvé umožňuje neinvazivní cestou stimulovat hluboké mozkové struktury, které řídí činnost močového měchýře.
Stimvia získala již v minulosti podporu pro rozšíření této léčby a jejího zařazení do systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění od České urologické společnosti a Urogynekologické společnosti. Ty považují metodu peroneální neuromodulace (peroneal eTNM®) s neuromodulačním systémem URIS® za vhodnou alternativu k perkutánní tibiální nervové stimulaci (TTNS) — technologii, která pro stimulaci vyžaduje vpich jehly do vnitřní strany kotníku pacienta, a která je ze systému zdravotního pojištění již plně hrazena.
Cestu k lékařům otevřelo společnosti loni na podzim získání prestižní MDR certifikace zdravotnického prostředku od německé společnosti TÜV SÜD. A zájem tuzemských lékařů o technologií potvrzuje i vysoká poptávka. „Našim přístrojem léčí v Česku na větších klinikách téměř 100 % specialistů. O dodání dalším urologům, případně na menší pracoviště aktuálně s lékaři jednáme. Trh je obrovský. Pouze v Česku trpí hyperaktivním močovým měchýřem přes milion lidí a roční náklady na jeho léčbu zde přesahují 4 miliardy Kč,” doplňuje Doskočil.
„Léčba hyperaktivního močového měchýře pomocí neuromodulačních metod, jako je URIS®, představuje významný pokrok v oblasti urologie. Neinvazivní charakter této technologie přináší pacientům nejenom efektivní, ale také bezpečnou alternativu k tradičním léčebným metodám. Dlouhodobé klinické výsledky ukazují, že tato metoda může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů, což je pro nás, urology, klíčové,” říká prof. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.
Stimvia míří v letošním roce na obrat několika milionů dolarů. Jejího růstu si všímají i významné VC fondy a zahraniční investoři. Dosud má společnost nainvestováno přes 200 milionů Kč.
O společnosti Stimvia: Stimvia je česká společnost v oblasti medicínských technologií, která se zaměřuje na vývoj a komercializaci neinvazivního neuromodulačního systému URIS®, který zahrnuje metodu peroneální neuromodulace (eTNM®). Tato technologie představuje vůbec první neinvazivní techniku stimulace hlubokých struktur mozku, kde má původ mnoho chronických onemocnění. Současné klinické studie ukazují, že technologie společnosti Stimvia patří k nejúčinnějším při léčbě stavů, jako je hyperaktivní močový měchýř, který postihuje více než 1 milion lidí v České republice. Pozitivního klinického efektu dosáhla společnost také při léčbě Parkinsonovy choroby, kde v současné době probíhají navazující studie pro potvrzení předchozích slibných výsledků.
Klíčové technologické komponenty a metody společnosti jsou chráněny více než 100 mezinárodními patenty v EU, Japonsku, Rusku a USA. Společnost Stimvia se navíc vyznačuje prestižními certifikáty od celosvětově uznávané německé instituce TÜV SÜD.
Zuzana Kašparová