Zábava

Večeře, která se nejí, ale poslouchá – BCO zve na koncert GASTRO

Brno 1. února 2025

 Může hudba chutnat jako skvělá večeře? Brno Contemporary Orchestra (BCO) přichází s koncertem GASTRO, který ukáže, že zvuky mohou být stejně podmanivé jako ty nejrafinovanější pokrmy. Večer se koná 2. února 2025 v 19:00 v jídelně Masarykova studentského domova v Brně a nese podtitul „Večeře pro Magdalenu Dobromilu Rettigovou“. Na stole však nečekejte jídlo, ale hudbu – hlavním chodem budou hudební díla Ondřeje Adámka.

Magdalena Dobromila Rettigová napsala spoustu výborných receptů, taky prý spoustu děvčat naučila vařit. Nikdy jsem to neprověřoval, ale pevně věřím, že žádný z receptů nikdy neopsala. Hledala jedinečnost a originalitu a neměla za potřebí nikoho napodobovat. My na koncertě Gastro ukážeme, že i při komponování není třeba od někoho opisovat a stojí za to jít si za svým,“ vysvětluje dramaturg orchestru Viktor Pantůček.

Hlavním dílem večera bude Le Dîner (Večeře) od českého skladatele Ondřeje Adámka. Tato inscenovaná performance pro dvanáct hudebníků, malířku Charlotte Guibé a dirigenta proměňuje stůl v jeviště a každodenní gesta v umělecký akt. Hudebníci nejen hrají, ale také interagují s prostorem, čímž vytvářejí jedinečný zážitek, který stírá hranice mezi hudbou, divadlem a vizuálním uměním.

Ve druhé části večera se diváci stanou svědky další z Adámkových jedinečných děl – participativní performance s názvem Happening: Hudebně rytmické vaření. Skladba zkoumá propojení mezi procesy vaření a komponování a vznikl na objednávku BCO. „Představte si jenom obyčejné nudle do polévky, stačí smíchat mouku a vajíčko. Na trhu máte stovky značek a stejně ty nejlepší jsou domácí, nebo ty od výborné kuchařky či kuchaře. Hudební skladatelé a kuchaři mají mnoho společného. Umí smíchat tóny do naprosté dokonalosti.“ říká Viktor Pantůček.

Koncert se uskuteční v prostoru, který sám o sobě hraje významnou roli – jídelna Masarykova studentského domova, ikonická stavba funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse, od jehož narození letos uběhne 130 let. Atmosféra místa, kdysi určeného ke společnému stolování, podtrhne téma večera a přidá zážitku na jedinečnosti.

Magdalena Dobromila Rettigová, jejíž výročí narození i úmrtí si letos připomínáme, by se při tomto hudebním „vaření“ cítila jako doma. Její slavný citát „Učte se tedy pilně, neb vězte, že rozličně připravená potrava s chutí se zažije“ bychom mohli volně upravit na „rozličně komponovaná hudba sluchovým pohárkům k duhu jde.“ „Člověk by neměl mít předsudky. I tak obyčejná věc, jako je vaření může být strhující, navíc, když ji můžeme poslouchat na úžasném místě, a s fantastickým vizuálním doprovodem,“ uzavírá Pantůček.

Termín a místo konání:
2. února 2025, 19:00
Jídelna Masarykova studentského domova, Brno

Videospot ke koncertu: GASTRO – koncert v jídelně Masarykova studenstkého domu

BCO – BRNO CONTEMPORARY ORCHESTRA – Soubor Brno Contemporary Orchestra byl založen v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě (s přesahy k hudbě 20. století). Chce ukázat posluchačům, že klasická soudobá hudba může být součástí každodenního života. Spojením hudby s dalšími uměleckými projevy (mluvené slovo, tanec, film, výtvarná umění, architektura…) vytváří kompaktní dramaturgické celky. Tyto originální projekty jsou atraktivní nejen pro publikum. Podněcují také skladatele k tvorbě nových děl na míru orchestru. BCO se snaží přinést hudbu z uzavřených koncertních sálů a operních domů blíž k lidem a proto nabízí široké spektrum soudobé autonomní hudby na různých místech

všem, kteří mají mysl otevřenou. Zakladatelem, uměleckým vedoucím a šéfdirigentem BCO je Pavel Šnajdr a dramaturgem je Viktor Pantůček. 

Ondřej Adámek – Český, v Berlíně žijící, skladatel a dirigent, jehož tvorba získala uznání na světové hudební scéně. Studoval na HAMU v Praze a Conservatoire de Paris, kde zdokonalil svůj jedinečný hudební jazyk. Jeho díla, plná hlasových experimentů, elektroniky a inspirace z různých kultur, zazněla na významných festivalech, jako jsou Donaueschinger Musiktage, Biennale di Venezia či Festival d’Automne v Paříži.

Adámek je držitelem prestižní ceny Prix de Rome a stipendia Nadace Nadace Hermanna A. Preyera. Skladba „Sinuous Voices“ získala cenu Earplay za nejlepší kompozici, což potvrzuje jeho postavení mezi elitou soudobé hudby. Jako dirigent spolupracoval s tělesy, jako jsou Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien či Ensemble Modern, a jeho skladby uvádí špičkové orchestry po celém světě.

Adámkova hudba je výjimečná svým expresivním jazykem a schopností komunikovat hluboké emoce. Díky svému talentu a invenci patří mezi umělce, kteří redefinují hranice současné hudby na světové scéně.

Karolína Štorková

Sdílejte ...