Sport

Ze sportu mizí trenéři a funkcionáři. V průměru schází čtyři kvalifikovaní trenéři na jeden klub

Praha 22. října 2024 

Nejen dlouhodobá finanční vyprahlost dusí český sport na úrovni sportovních klubů a tělovýchovných jednot. Kritickým problémem začíná být také nedostatek dobrovolníků ve volených orgánech v jednotlivých sportovních spolcích a zejména pak v řadách trenérů dětí. Podle letošního průzkumu České unie sportu uvedlo celkem 73 % zástupců klubů, že jim pro kvalitní činnost a rozvoj chybějí trenéři dětí a mládeže, každému z nich v průměru zhruba čtyři trenéři. A 72 % klubů navíc postrádá dostatek lidí pro práci volených orgánech spolků. Do letošního průzkumu ČUS se zapojilo 2147 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.

Tohle je přímý důsledek dlouholetého podfinancování celého českého sportu, kdy státní rozpočet pro sport stále reálně klesá a v posledních letech nepokryl ani inflaci. Většina lidí si už nemůže dovolit vést klub či trénovat po práci zadarmo nebo za minimální finanční odměnu. Dlouhou dobu stát spoléhal na dobrovolníky a srdcaře. Jenže tenhle koncept pomalu ale jistě a nekompromisně končí,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Většina veřejnosti si patrně myslí, že v klubech pracují s mládeží nebo s dětmi profesionální trenéři. Jenže realita je naprosto odlišná. Podle průzkumu ČUS má alespoň jednoho nebo více profesionálních trenérů pouze 19 % klubů. Zbytek, tedy 81 % TJ/SK, nemá ani jednu osobu, pro kterou je příprava dětí hlavní pracovní činností. Úspěchem je zajistit alespoň dobrovolníka s potřebnou kvalifikací. „Rád bych měl v klubu jednoho profi trenéra, který by vše řídil, ale do malého klubu nikdo nechce a pokud ano, tak jsou problém finance. Takže to zůstává na rodičích,“ prohlásil Zdeněk Truhlář z Fotbalového klubu Loket.

Největším problémem je nedostatek trenérů. Když už se nějaký najde, tak chce neskutečné peníze, které nemáme. Tedy máme, ale nechceme vynaložit peníze pro šest trenérů pouze pro jednoho,“ popsal realitu Tomáš Homola z FC Slavia Michálkovice. V klubech tak čím dál více působí trenéři z řad rodičů, protože jiná možnost prakticky neexistuje. 55 % zástupců klubů uvedlo, že u nich rodiče dětí fungují ve většině případů. „Máme trenéry pouze z řad rodičů, kteří jsou proškoleni, přesto nemají kladný vztah k výkonnostnímu sportu. Nemají vlastní závodní zkušenost a nemotivují děti k účasti na závodech,“ prohlásil zástupce ze SKI Police nad Metují.

Kluby v rámci průzkumu ČUS uváděly, kolik trenérů by v současné době pro své členy uplatnilo. Jako průměrná potřeba vychází 3,8 trenéra na jeden klub. „U trenérů skončila éra dobrovolných nadšenců. Každý se dívá i na porovnání s jinou možností, jak si přivydělat, a tak je problém získat nové schopné trenéry,“ vystihl zástupce z Volejbalového spolku Ostrava.

Drtivá většina předsedů sportovních klubů pracuje bezplatně

Personální krize se začíná projevovat také v řízení a vedení jednotlivých sportovních spolků. Podle průzkumu ČUS – 91 % předsedů se stará o klub bezplatně. Navíc 46 % z nich více než jedenáct let, 20 % z nich je dokonce více než 20 let ve funkci. „V červenci mě bude 74 roků. Již při posledních volbách jsem dával k dispozici svoji funkci předsedy ve vztahu k mému věku. Nikdo z výborů moji funkci dělat nechce,“ prohlásil Slabý Jiří z TJ Podolí II.

Enormní nedostatek dobrovolných funkcionářů představuje časovanou bombu pro český sport. Podle 72 % zástupců klubů je akutní nedostatek zájemců o práci ve volených orgánech spolků. Povinná administrativa narůstá a je stále náročnější. Účetnictví, administrace žádostí, nájemní a další smlouvy, údaje do rejstříků, to vše vyžaduje jistou odbornost. „Velmi brzy se může stát, že kluby nebude mít kdo řídit. V Česku dochází dobrovolníci, hrdinové, co tuhle činnost dělají bezplatně,“ upozornil předseda ČUS Miroslav Jansta.

Je málo funkcionářů a dobrovolníků, kteří by chtěli pracovat z volného času a zadarmo. Předseda je postaven do role podnikatele se spoustou povinností a legislativy. Je to pozice „převozníka“, není komu hodit veslo,“ prohlásil zástupce z TJ Pustějov.  „Až my ´natáhneme bačkory´, tak to nebude mít kdo dělat. Nikdo to neocení. Nikdo nás nepochválí, nikdo neřekne děkuji. Jen slyšíme kritiku, výčitky, posměch. Přitom chybějí peníze na funkcionáře, kteří to děláme zadarmo,“ doplnil předseda klubu ze Vsetína.

Z průzkumu současně vyplynulo, že 60 % klubů schází lidi pro odborné administrativní činnosti. „Spolek je amatérský, nestátní organizace na dobrovolnické bázi. Avšak podmínky pro řízení se v posledních letech staly profesionálními. Bohužel, na profesionální aparát ve spolku nejsou dostatečné finanční prostředky. Fotbalový spolek realizuje pravidelné akce každodenně (tréninky, zápasy, údržba areálu…). To znamená druhou práci. To je důvod odchodovosti a úpadku,“ zaznělo z TJ Spálov. Podobný názor sdílela celá řada účastníků průzkumu. V některých případech budou kluby z tohoto důvodu, jak vyplývá z průzkumu, bohužel končit.

Vybrané reakce klubů

FC Fastav Vsetín
Trápí mě nedostatek financí především na lidi, kteří to dělají stále ještě zdarma. Až my natáhneme bačkory, tak to nebude mít kdo dělat. Nikdo nás neocení. Nikdo nás nepochválí, Nikdo neřekne „děkuji“. Jen slyšíme kritiku, výčitky, posměch. Situace je vyhrocená v celé společnosti. Rodiče jsou nejméně přizpůsobivý za posledních 20 let. Nejvíce se potýkáme s hrozbou, že když funkci položíme, že se nenajde nikdo, kdo to bude dělat a celá naše letitá práce, kterou děláme zadarmo, půjde do kopru. CHYBĚJÍ PENÍZE NA NÁS!!! NA ČINOVNÍKY, NA FUNCIONÁŘE, KTEŘÍ TO DĚLÁME ZADARMO. Až my nebudeme, nebude sport. To si nikdo ve státě neuvědomuje. Bohužel. Je měně peněz na trenéry, méně peněz na provoz klubu, náklady na vše rostou. Nikdo nic zadarmo neudělá. Funkcionáři živoří a táhnou to z posledního, za své, ve svém volném čase. Až vymřou, nastane potopa.

TJ Podolí II
Co mě trápí? V červenci mi bude 74 roků. Již při posledních volbách jsem dával k dispozici svoji funkci předsedy ve vztahu k mému věku. Nikdo z výborů moji funkci dělat nechce.Pravdou je, že na jedné straně to člověka potěší. Upřímně, kdybych kolem sebe neměl těch pár lidí, kteří se zájmem plní úkoly, které mají přidělené, tak bych rezignoval.

SK Zvole z.s.

O vedení klubu nemá nikdo zájem, všichni raději trénují své svěřence (dělají to skvěle) a jsou rádi, že mají plný servis ze strany vedení klubu: zajištění a vyúčtování dotací, sepsání smluv o pronájmech, účetnictví, výplata trenérů…. Již několik let bych tuto činnost ráda předala dál, ale není nikdo, kdo by to i za peníze dělal. Takže moje definitivní rozhodnutí, že končím letošní rok, vede k rozpadu klubu, což mě nesmírně mrzí, ale moje zdraví je bohužel mizerné.

TJ Liblice

Nezájem lidí se aktivně na chodu klubu podílet. Jsme vesnický klub a dříve kolem klubu byla komunita lidí co se o něj starala. Teď to táhneme v 1-2 lidech a pokud je potřeba udělat něco tak za to musí být finanční odměna… Dříve starší děti pomáhali např s lajnováním. Teď totálně není zájem o nic, žádná pomoc. Ale to platí i pro dospělé. Sehnat lidi na pořádání zápasu je problém. Každý má už svoje aktivity a chce z výletu se maximálně přijet podívat na zápas.

Foto: ČUS

Sdílejte ...