Nadace a pomoc

Vobořil končí jako Národní protidrogový koordinátor, vývoj politiky závislostí však chce ovlivňovat dál

Praha 30. srpna 2024

Dlouholetý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil opouští pozici k 31. 8. 2024, nadále však zůstává součástí vývoje politiky závislostí, a to především jako nezávislý expert a předseda správní rady Think tanku Racionální politiky závislostí. Od září bude nadále působit jako spolupracující expert na politiku závislostí na Odboru strategií a analýz při Úřadu vlády.

„Pozici národního koordinátora pro oblast závislostí opouštím bohatší o zkušenosti s fungováním státní správy, s přípravou a prosazováním legislativních návrhů a také o významné mezinárodní zkušenosti, stejně jako nové kontakty,“ říká Jindřich Vobořil. „Jsem přesvědčen, že návrat do nevládní sféry je správným řešením, které mi umožní pokračovat v práci, kterou mám možnost ovlivňovat životy lidí. Mojí prioritou zůstává prevence závislostí u dětí a dospívajících a nastavení politiky regulace na základě závažnosti jednotlivých rizik,“ dodává.

Mezinárodně uznávaný odborník nejen na problematiku nelegálních drog, ale i na celou škálu závislostí však rozhodně nekončí ve svých snahách o prosazování racionální politiky.

Vobořil za svoji kariéru stihnul připravit změny hned několika zásadních norem. Významně se podílel na zákonu o hazardních hrách, který vznikl na podkladech první národní studie o dopadech hazardních her v ČR. Stojí za zákony o léčebném konopí a z jeho popudu byl přijat zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Pod jeho vedením vznikly rovněž Národní strategie pro oblast závislostí a vládní Akční plány politiky závislostí, jež jsou globálně vnímány jako přelomové tím, že nejsou postaveny na ideologii abstinence, ale dnes již všeobecně doporučovaném realistickém přístupu minimalizace škod a rizik. Zcela originální je přístup k regulaci trhu s návykovými látkami na základě poznatků o rozdílnosti rizik jednotlivých produktů. Pod Vobořilovým vedením začalo Národní monitorovací středisko vydávat kromě zprávy o stavu věcí drog v ČR i další vědecké monitorovací zprávy o hazardu, tabáku, alkoholu a digitálních závislostech.

Vobořil dlouhodobě prosazuje vyváženou politiku, která není postavena jen na zákonných regulacích, ale také na potřebě prevence a pomoci závislým lidem. Doslova říká: „Politika se nedá dělat bez peněz, a proto je potřeba konečně prosadit zákon o prevenci a léčbě závislostí (adiktologický zákon), který jsme připravili s odborem protidrogové politiky Úřadu vlády a jenž zajistí to nejdůležitější z celé politiky, a to prevenci dopadů závislostí a pomoc lidem, kteří jsou závislostmi ohroženi“.

Z poslední doby zůstává rozpracována celá řada potřebných změn. Na své finální schválení senátem čeká například zákon o psychomodulačních látkách. Vobořil také připravil několik variant zákona o regulaci konopí, včetně návrhu zákona o zpřístupnění léčebného konopí pro chronické pacienty, a významně se podílel rovněž na návrhu změny trestního zákoníku připraveného ministerstvem spravedlnosti, který řeší například dekriminalizaci pěstování konopí pro vlastní potřebu. Na základě akčního plánu vlády ustavil Vobořil pracovní skupiny, jež mají za úkol připravit legislativní návrhy na snížení dostupnosti návykových látek a produktů mladistvým, zároveň by měly hledat řešení vedoucí k omezení narůstajícího černého trhu. Tyto pracovní skupiny se zabývají též daňovým zatížením či reklamou cílenou na dospívající.

„Chci dále prosazovat ukončení kriminalizace lidí, kteří spíše potřebují pomoc, a také těch, kteří nyní končí ve vězení za prohřešky s mizivou společenskou nebezpečností,“ vysvětluje Vobořil a pokračuje ve výčtu témat zůstávajících k řešení: „Dalším velmi silným tématem, které již nelze ignorovat, nejen v souvislosti se závislostmi, je stav duševního zdraví společnosti. Zvyšující se počty sebevražd u dětí, mladých lidí, ale i seniorů jsou varující.“

A právě Vobořilem již před několika lety založený Think Tank Racionální politiky závislostí zkoumá, analyzuje a navrhuje racionální a účinné přístupy k řešení problematiky závislostí a má ambice pomáhat vládním strukturám najít to nejlepší řešení, a to nejen v ČR, ale na evropské i světové úrovni.

Tento think tank se zaměřuje na prosazování vědecky podložené politiky, na prevenci, léčbu a snižování rizik spojených s užíváním návykových látek a nelátkovými závislostmi. Jeho cílem je přispět k informovanému rozhodování a zlepšení kvality života lidí postižených závislostmi, k tomu, aby závislostní politika v ČR i EU byla postavena na racionálních základech. Chceme mít možnost vstupovat do projednávání jednotlivých zákonů, ovlivňovat regulace a podílet se na legislativních změnách. Jedním z témat, u kterých bychom chtěli vyvolat diskusi, vedoucí k řešení jsou závislosti na digitálních technologiích, “ vysvětluje Vobořil.

Cílem platformy je zaměřit se na problematiku řešení závislostí jak v ČR, tak v mezinárodním měřítku. Již v říjnu bude otevřena bruselská kancelář Think tanku racionální politiky závislostí, čímž se zintenzivní spolupráce na evropské úrovni. V honorární i odborné radě platformy se objeví řada zvučných a v oboru významných jmen, jimž není vývoj závislostí ve společnosti lhostejný a společně chtějí na světové úrovni prosazovat účelná a racionální řešení.

„Dění v Evropě i ve světě v oblasti závislostí přímo ovlivňuje dění v této oblasti u nás v ČR, proto není možné ignorovat mezinárodní vývoj,“ uzavírá Vobořil.

Jindřich Vobořil patří dlouhodobě mezi přední odborníky na problematiku závislostí. V pozici národního protidrogového koordinátora se věnoval složitým tématům nejen v oblasti nelegálních drog. Dlouhodobě upozorňuje na závažné problémy ve společnosti v souvislosti s alkoholem, tabákovými výrobky a hazardním hraním.

Je zastáncem racionálního přístupu k regulaci návykových látek, prosazuje vyváženou komplexní protidrogovou politiku s prevencí, regulací, represí a léčbou.

Jeho více než třicetiletá zkušenost s vedením a rozvojem zdravotnických a sociálních služeb byla klíčová pro zlepšení protidrogové politiky v České republice. Díky jeho působení patří Česko mezi evropské lídry v oblasti duševního zdraví a regulace návykových látek.

Lenka Tichá

Sdílejte ...