Paxologie a literatura míru
Praha 8. července 2024
Mírem rozumíme stavy ve vztazích mezi státy, národy a lidstvem vůbec, charakteristické zcela pokojným a přátelským soužitím, řešením sporných problémů jednáním a dohodou, bez použití ozbrojené síly, fyzického násilí a psychického nátlaku.
Pro zachování míru je důležité respektování státní suverenity, tedy plné svrchovanosti a zachování práva národů určovat si vlastní vývoj.

Doc. Felix Černoch: … moje kniha si troufá činit ambice být podnětem i startem k rozpracování uceleného konceptu orientovaného na problematiku míru. Nazývána je podle toho pracovně i precendentně paxologií a snad ani není třeba vysvětlovat proč tak lapidárně.
Každý přece ví, že „pax“ je latinský výraz pro „mír“ a řecká přípona s ním spojená „ -logie“, pak označuje vědu, která se zabývá tím, co tento pojem představuje a obsahuje.
Mgr. František Mareš: Podzimním vydáním titulu doc. Felixe Černocha, Paxologie, ve kterém autor čtenáři podává ve své podstatě první a originální objasnění teorie míru, chce Nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí, otevřít obsáhlou ediční řadu, nejen českou, které se problematika míru stala ústředním tématem.
Tituly této řady vyjdou v Edici: Literatura míru. Nebudou jen české provenience a nejsou určeny jen pro českého čtenáře, ale ve své i anglické mutaci jsou určeny čtenářům celého světa.

O některých je možno říci, že jsou především pro odbornou veřejnost, odborníky daných oborů, ale v případě například objasnění Hybridních válek, a Umělé inteligence je obsah knih věnován široké veřejnosti.
Jednou z neodmyslitelných součástí obrany a uchování míru na světě je vzdělání. Každá válka zabíjí především mladé, ničí dětství dětem… bere jim ono výsostné právo beze strachu o život se vzdělávat. Proto budou významnou součástí výše jmenované řady vysokoškolské učebnice tištěné u nás pro ukrajinské vysoké školy.
Edicí knih, skript a dalších k vysokoškolskému studiu nutných materiálů, chce nakladatelství přispět k tomu základnímu: pomoci současné generaci ukrajinských vysokoškoláků a prostřednictvím podpory jejich vzdělání, již dnes zahájit „vzdělanostní“ rekonstrukci válčící země. Ne zbraněmi, ale učebními a s nimi souvisejícími texty. A být tak jedněmi z prvních, kteří se zaslouží o její budoucí reálnou podobu.
Paxologie – Dejme šanci míru: (doc. Felix Černoch)
„Tvrdí se, téměř na všech intelektuálních úrovních naší společnosti, že dějiny jsou historií válek.
Ano, válčilo se. Pořád a opravdu v jednom kuse. Podle análů bylo 15 000 zaregistrovaných válek
a napáchaly škody v hodnotě obživy všech lidí planety na padesát let. Případně obydlí pro více než polovinu z nich.
Jen od pádu berlínské zdi jsme byli zatím svědky okolo 150 konfliktů, řádově s výše než čtyřmi milióny mrtvých a cca padesáti milióny utečenců.“
Zkusme se tedy zaměřit na paxologii zblízka či spíše v kontextu titulů Literatury míru prokázat její historickou, mnohokrát zapomínanou a často programově zapomenutou, přítomnost.
Mgr. František Mareš: Na projektu Literatura míru s námi spolupracuje ukrajinská firma Sidkon, která vydala v ukrajinské a anglické verzi encyklopedickou řadu knih týkajících se digitální ochrany jaderných objektů, objektů energetiky, digitální ochrany informací a hybridních válek.
2
Tento ucelený cyklus u nás zatím nepublikovaných titulů, v zahraničí ano, se stane výchozím materiálem pro přednáškové cykly a později pedagogické využití na různých stupních vzdělávacích soustav jak civilních, tak silových složek.
Význam knih firmy SIDKON je mimořádný a nadčasový. Představuje doslovně “ mírový most“ v předcházení zneužití jaderných zařízení teroristy a jinými nátlakovými skupinami. A jak budeme v naší společné činnosti dále pokračovat?
Jurij Kogut, majitel firmy Sidkon:

„V tomto směru budeme pokračovat v osvětlování a vysvětlování aktuálních otázek a bezpečnostních problémů.
Vzhledem k tomu, že naše knihy jsou vyvíjeny s ohledem na mezinárodní standardy (včetně bezpečnostních), lze knihy použít při školení úzce zaměřených bezpečnostních specialistů. Naše knihy plánujeme dále popularizovat ve spolupráci s univerzitami, na specializovaných seminářích, výstavách a konferencích, jak již se stalo např. ve Francii.
S ohledem na zkušenosti Nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí, bychom měli zájem o vypracování společného komplexního podnikatelského plánu a propagaci našich knih pro veřejný sektor, velké podniky, výzkumné pracovníky, odborníky na jednotlivé obory, učitele a studenty vysokých škol.
Naši marketéři studovali nakladatelské trhy evropských zemí. Vy jste byl doporučen jako specialista s vysokou profesní pověstí a bohatými zkušenostmi na trhu, z čehož vyplynulo, že je vhodné s nakladatelstvím, Vzděláním a sportem k sebevědomí, ve kterém jste jedním z jednatelů, spolupracovat.
Máme zahraniční partnery ze specializovaných komunit. Byla s nimi vedena předběžná jednání.
Zájem je ze strany vybraných indických univerzit. Předběžně v této oblasti pracujeme také v Africe. S žádnými z nich jsme však nepodepsali rámcovou smlouvu a nikomu jsme nepřevedli práva na jejich publikování a distribuci a kromě toho jsme čekali na překlad textu knihy Umělá inteligence.
Rámcovou smlouvu podepíšeme s vámi, nikoli s dalšími partnery.
Mgr. František Mareš: Podepsáním smlouvy mezi Nakladatelstvím Vzděláním a sportem k sebevědomí a firmou SIDKON, dostává program nakladatelství další, nadnárodní význam.
Výsledky práce člověka jakékoliv země, které zlepšují jeho existenci národní i osobní a vytvářejí prostor pro život dalších generací, je třeba bránit. Ať mají podobu jaderných zařízení energetických objektů, přehrad, továren, nemocnic i škol.
Je to program, v našem atomizovaném a globalizovaném světě o odpovědnosti každého za to, jaká bude podoba budoucnosti.
Je to program zajištění života v míru. Pro sebe i pro druhé.
Důležitou součástí spolupráce s firmou Sidkon je propojení našeho nakladatelství jejím prostřednictvím na ukrajinské vysoké školy, kterým chceme být nápomocni v tištění jejich skript a jiných výukových materiálů. V současné době probíhají jednání s několika univerzitami
o praktických otázkách realizace tisku, počtu titulů a v neposlední míře o způsobu financování.
Nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí edicí Literatura míru vytváří široký, mezinárodní publikační prostor pro proces porozumění a dorozumění se jednotlivých národů
3
tak, aby jednotlivé vrcholy hodnotové růžice skutečně byly tím, čím mají být. Neboť vychýleny jsou pouhými polopravdami, často lží, která parazituje na podobě budoucnosti a ve své podstatě tvář budoucnosti ničí.
Doc. Felix Černoch: Stačí se ptát zcela triviálně, zda je lepší být, či nežít? Kdo by tu s jednoznačností odpovědi váhal, když by se mělo jednat o jeho osud. A přece titíž jedinci sídlící
v „Radách Bohů“, kde se rozhoduje vlastně o tomtéž, klidně své názory odsouvají, ale co horšího – diametrálně otáčejí zaujímané postoje.
Sestupme nyní pro změnu do nižšího patra, abychom se ptali prostých lidí, zda svět beze zbraní je v předestřené souvislosti reálnou nadějí, nebo iluzí. Ale nechme otevřený prostor odpovědi.
Ať se mohou vyslovit učenci (Pugwashské hnutí 1955, Albert Einstein), a třeba i nevzdělanci, osoby agilní a stejně i neteční pasivisté.
Což takhle si alespoň trochu zkusit připomenout kardinální rozpornost na tomto poli, jíž rozumíme skutečnost, že hypertrofie prostředků vedení válek vyvolává nutně atrofii jejich funkce.
To nelze pominout a přehlížet, neboť válka se vskutku proměnila v tak ničivou, že ztrácí na smyslu a přestává být fakticky možnou.
Vylučovat proto její nutnost a poukazovat na cesty eliminace ozbrojených konfliktů vůbec, bereme za historickou povinnost i pro vědu, která vládne účinnějším arzenálem, než si sama stydlivě připouští.
Mgr. František Mareš: Mezinárodní Edicí Literatura míru chce nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí, se znalostí písně Voskovce a Wericha: „ …ještě, že svět má tu, řadu delgátů, kteří hovoří a hovoří…“ naplnit obsah svého názvu a zvoleným i jmenovaným „delegátům“ připomenout jejich poslání a povinnost: dát lidem šanci žít v míru.