Historie

Michal Dlouhý: Četnické historky z pátracích  kursů

Praha 22. dubna 2024

Adepti o službu na četnických pátracích stanicích museli být pro svoji nadcházející činnost náležitě odborně připraveni. Na Ústředním četnickém pátracím oddělení v Praze proto pravidelně probíhaly odborné pátrací kursy, ve kterých se vzájemně setkávali a poznávali četníci z celého státu, kteří si zde mimo jiné i navzájem předávali své zkušenosti z předchozího výkonu pátrací služby. Na odbornou výuku navazovaly mnohdy až neuvěřitelné historky vyprávěné v nedalekém lokále.

O dřevěném paklíči

Obálka knihy Četnické historky z pátracích kursů

Dlouholetý náměstek velitele Ústředního četnického pátracího oddělení v Praze a jeho novopečený velitel major Oldřich Pinkas vyprávěl vzhledem k pokročilé době a množství zkonzumovaných piv kuriozní případ, ke kterému došlo dle nedávno obdrženého hlášení četnické pátrací stanice Užhorod na Podkarpatské Rusi.

Četnické pátrací stanice totiž měly za úkol zasílat informace o zajímavých případech Ústřednímu četnickému pátracímu oddělení v Praze, aby jich bylo možno využívat při odborné výuce.

Předsednictvu urbářského družstva ve Strabičově v politickém okrese Mukačevo se po již delší dobu ztrácely z družstevní pokladny peníze. Klíče od pokladny měl přitom pouze předseda družstva a pokladník v jedné osobě Demetr Meliko.

Když z pokladny na základě provedené revise zmizelé peníze dosáhly částky 33 tisíc korun, oznámil předseda družstva případ mukačevskému notáři a jeho prostřednictvím bylo o věci v červnu roku 1938 vyrozuměno četnictvo.

Četnická stanice v okresním městě Mukačevo o tak závažném případu vyrozuměla telefonicky četnickou pátrací stanici Užhorod a vyžádala vyslání její hlídky k součinnosti na vyšetření případu.

Velitel užhorodské pátrací stanice vrchní strážmistr Ferdinand Pavlák, který se osobně dostavil jako velitel hlídky na místo, se ihned ujmul vyšetřování. To zahájil nejprve v rodině předsedy družstva Melika.

Oldřich Pinkas

Výslechem jednotlivých členů domácnosti se mu podařilo zjistit, že Melikova snacha Marika získala od svého manžela a syna předsedy družstva klíč zhotovený ze dřeva, kterým pokladnu otevírala. Odcizené peníze zakopávala za obcí v bramborovém poli, kde bylo následně nalezeno 17.000 korun zabalených do šátku. Sdělení ženy o otevírání družstevní pokladny dřevěným paklíčem se zdálo zkušenému vrchnímu strážmistru Pavlákovi až neuvěřitelné.

Marika Meliková před četníky, ale i před svým tchánem, který o jejích krádežích neměl ani tušení a případ sám oznámil notáři, demonstrovala lehké otevření pokladny dřevěným klíčem.

O krádežích peněz věděl kromě snachy a předsedova syna i jeho tchán Ilko Korolovič, který za peníze obdržené od své dcery koupil dobytek a splatil své dluhy.

Všichni tři byli zatčeni a dodáni do vyšetřovací vazby ve věznici krajského soudu v Užhorodě.

Předmětný klíč i s popisem případu a fotografiemi byl jako kuriozita uložen ve sbírce Ústředního četnického pátracího oddělení a následujícího dne si je mohli frekventanti pátracího kursu, kteří vyprávění pana majora Pinkase nechtěli uvěřit na vlastní oči prohlédnout.

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÉ historky z pátracích kursů, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha je k dostání na www.megaknihy.cz nebo www.kosmas.cz.

Kniha je vydána i v elektronické podobě, stejně jako všechny, i již rozebrané tituly, které jsou k dostání na www.kosmas.cz.

Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý či Spisovatel Michal Dlouhý.

Sdílejte ...