Gastronomie+++

Nejlepší česká vína 10. srpna 2023 od 16.00 do 21.00 hodin v Praze

Praha 7. srpna 2023 

Slavnostní vyhlášení výsledků XII. ročníku Národní soutěže vín – vinařská oblast Čechy se bude konat 10. srpna 2023 od 16.00 do 21.00 hodin v aule České zemědělské univerzity v Praze Suchdole.  Vstupné je100,- Kč a zahrnuje skleničku s logem Cechu českých vinařů, katalog a ochutnávku soutěžních vín.

Zástupce vinařství Ing. Štěpán Weitosch si přebral zlatou medaili za Rulandské bílé 2021české zemské víno na soutěži „Král vín“

 Cech českých vinařů má dlouhou historii.  Poprvé se sešel přípravný výbor pro založení Cechu českých vinařů na podzim roku 1967. Avšak spolková činnost vinařů je úzce spojena s historií českého vinařství, která se začala mohutně rozvíjet vlivem snah Karla IV. o hospodářský rozvoj země. Novodobá historie se datuje od  ustavující valné  hromady, která byla svolána na 25. února 1968 a na mělnickém zámku byl založen „Cech českých vinařů“ se sídlem v Mělníce, pod „hlavičkou“ Ústavu pro vědeckou soustavu hospodaření (ÚVSH).  Prvním předsedou Cechu byl zvolen Tomáš DOHNAL z Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně (1968 – 1970), po něm předsednictví převzal Vítězslav HUBÁČEK, rovněž z Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně (1971 – 1991), kterého vystřídal Ing. Vítězslav ŠUHÁJEK tehdy pracovník ČZPI v Praze (1992 – 1994). Po té vykonával tuto funkci Ing. Ivan VÁŇA, podnikatel a majitel firmy České vinařství Chrámce. Předsedou cechu byl také Jiří ČÁBELKA, ředitel Českých vinařských závodů. Od roku 2017 je předsedou Stanislav Rudolfský, majitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o.  V době svého vzniku Cech českých vinařů sdružil české vinaře, kteří si stanovili za cíl zvelebovat české vinařství, které bylo téměř na pokraji zániku. Dalším úkolem bylo prostřednictvím Cechu uskutečnit rekonstrukci stávajících viničních ploch a výsadbu nových vinic na základě nejmodernějších poznatků ve vinařství. 

 Cech českých vinařů je v současné době zájmovou organizací vinařů, sloužící k výměně zkušeností a názorů o vinohradnictví a vinařství v české oblasti. Svou činností pomáhá k upevnění pozic pěstitelů révy vinné a výrobců vína na trhu. Usiluje o navrácení prestiže kvalitním českým vínům s jejich nenapodobitelným charakterem a propaguje je při nejrůznějších příležitostech. Je začleněn do Svazu vinařů ČR a současně je také partnerem spolkům a organizacím podobného zaměření. Mimo jiné také poskytuje rady a pomoc v odborně-technických záležitostech, především mladým a začínajícím vinařům. Cech pořádá přednášky, oblastní výstavy a přehlídky vín. Organizuje odborné exkurze do vinařských firem v tuzemsku i v zahraničí. Každoročně pořádá společenské večery a slavnostní shromáždění, na nichž jsou zachovávány staré vinařské zvyky.  Cech českých vinařů si váží své historie a svých osobností. Proto nechal zhotovit a umístil na budově Vyšší odborné školy zahradnické a střední zahradnické školy v Mělníku pamětní desku ke 150. výročí narození Josefa Šimáčka. Josef Šimáček působil jako kočovný učitel vinařství pro okresy Mělník a Roudnice nad Labem. Byl významnou osobností českého vinařství a zasloužil se o založení této školy. Také na původní budově tehdejší školy, v níž se vinařství začalo vyučovat, nechal pověsit pamětní desku, aby současníkům připomínala tuto důležitou událost.

Zajímavou historii má také Vinařství ČZU, které není zaměřeno pouze na výrobu a prodej vín, ale probíhá tu i pedagogická činnost. Studenti tu realizují své vědecké práce. Vinařství bylo založeno jako vědecká báze, která měla zkoumat vhodnost jednotlivých klonů pro vinařskou oblast Čechy. Díky tomu je tu dodnes velké množství klonů – jen Ryzlink rýnský je tu zastoupen 36 krát. Vinařství patří mezi zakládající členy VOC Mělník a sídlí v původním kartuziánském klášteře z roku 1628.

Vinařství ČZU založené v roce1981 hospodaří v Mělnické podoblasti na 13 hektarech s roční produkcí 45 000 litrů, z toho 35 000 je lahvováno. Za dobu své existence posbíralo na mnoha soutěžích množství ocenění a medailí. Nedávno bylo úspěšné na jedné z nejvýznamnějších soutěží vín v České republice. Králi vín České republiky 

J. Kratochvíl

Sdílejte ...