Zdraví

Jak na úsporu tepla: Pomůže kvalitní stínění oken i chytrá regulace teploty v místnosti

Praha 19. ledna 2023

Ceny energií rostou raketovou rychlostí a stále více lidí řeší otázku energetických úspor v domácnosti. Jednu z velmi důležitých rolí hraje vedle zateplení i stínicí technika. Nezastíněné okno totiž propustí do interiéru až 88 % slunečního záření.

Abyste zabránili úniku tepla a dosáhli maximální úspory energie, musíte posílit tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn okna. A to se vám podaří jen pomocí předokenní stínicí techniky. Je prokázáno, že exteriérové žaluzie jsou třikrát účinnější než veškeré clony umístěné v interiéru. Chrání okna před větrem, deštěm a mrazem, a zároveň zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu zasklení. V létě ušetříte díky venkovnímu stínění za klimatizaci a v zimě za topení. Obecně se udává, že při využití kvalitní stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov dle konkrétního objektu. Případné úniky tepla lze vyhodnotit na základě termovizního měření, které znázorňuje rozložení povrchové teploty pomocí měření hustoty infračerveného záření z povrchu před použitím a následně s použitím exteriérové stínicí techniky.

Stínění v létě sluneční paprsky odráží, v zimě nepouští teplo ven

Investice do kvalitní stínicí techniky se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Důležité je však i správné nastavení. Základním principem je, aby docházelo ke snížení slunečního záření během léta, a naopak k pohlcování slunečních paprsků v zimě V zimních měsících je slunce nízko nad horizontem a jeho paprsky se dostávají okenními otvory hlouběji do místností. Odpoledne tak můžete bezplatnou energii slunce využít k pasivnímu vytápění. „Přes den by měly být žaluzie či rolety vytažené k dosažení maximálních tepelných zisků a v noci naopak zatažené, aby zabránily tepelným únikům skrze okna,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou již 30 let. Pokud je žaluzie v noci stažená, teplota v místnosti zůstane vyšší až o 1,5 stupně. V létě se naopak doporučuje přes den stínění stáhnout, aby se zamezilo přehřívání místnosti – tím se ušetří za klimatizaci.

Jaké venkovní stínění zvolit?

Pro úplné zastínění se hodí venkovní rolety, které místnost zatemní – to je výhodné například v ložnicích. Pokud chcete dosáhnout plynulé regulace světla, pak lze použít venkovní žaluzie, u nichž se dají naklápět lamely. „Například exteriérová žaluzie Zetta 90 je vhodná k zastínění větších ploch, neboť lamely o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene ‚zet‘ působí opticky větším dojmem. Hodí se zejména do rodinných domů a administrativních budov,“ říká Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA, a dodává: „Majitele bytů zase láká svým ladným vzhledem žaluzie Setta. Lamely ve tvaru písmene ‚S‘ vytvářejí v zavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Její termoregulační efekt zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamely. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti, mrazu, ale i velkým kroupám a jsou podpůrným prvkem pro zabezpečení domu proti vloupání. Nezanedbatelné je snižování hladiny venkovního hluku a ochrana soukromí.“ Všeobecně se u stínění doporučuje používat světlé odstíny barev, protože více odráží tepelné záření. Optimální teploty v místnosti, příjemných světelných podmínek a energetických úspor dosáhnete také aplikací vhodného typu screenové rolety. Tento typ rolet se dá díky mnoha materiálovým variantám využít jak v interiéru, tak v exteriéru. Skvěle udržují tepelný komfort interiéru a dosahují vysoké účinnosti v případě přirozeného odvětrávání prostoru mezi clonou a okenní výplní. Díky cenové přístupnosti jsou výhodnou alternativou venkovních žaluzií.

Stínění jako součást trendu Smart Home

Účinnost exteriérové stínicí techniky ještě zvyšují různé řídicí a ochranné prvky, například větrná a dešťová čidla, která vyšlou signál k automatickému zasunutí, časové spínání, či nastavení dovolenkového provozu. „Můžete si vybrat způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky, nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí,“ upozorňuje Žižlavský. Stínění se stále častěji stává i součástí konceptu chytré domácnosti. „V dnešní době není problém ovládat naše produkty prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce a může si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínicích prvků nebo světové strany,“ uvádí Bohumír Blachut, majitel společnosti ISOTRA.

Chytře regulujte čistotu i teplotu vzduchu v místnosti

V souvislosti s rostoucími cenami energií se do popředí zájmu se dostávají i spotřebiče, které dokážou inteligentně regulovat teplotu vzduchu v místnosti. Patří mezi ně například čistička vzduchu Dyson Pure Hot+Cool, která kromě toho, že zbavuje ovzduší v domácnosti škodlivých plynů i pevných nečistot, chytře upravuje teplotu v místnosti dle nastavení majitele – v létě prostor osvěžuje a v zimě naopak vyhřívá. Jakmile je dosažena cílová teplota, přístroj přestane automaticky vyhřívat, což šetří energii. Pokud teplota začne klesat, znovu se zapne, aby ji udržel. Výhodou je, že díky technologii Air Multiplier distribuuje Dyson Pure Hot+Cool vyčištěný vzduch do celé místnosti a rovnoměrně ji vyhřívá. Pokud čističky a teplovzdušné ventilátory v místnosti nedistribuují vzduch, mohou v ní zbýt nevyhřáté a znečištěné oblasti. Nezanedbatelným faktem také je, že lze naplánovat automatický režim, takže přístroj čistí vzduch a udržuje požadovanou teplotu v nastaveném čase, anebo díky aplikaci Dyson Link umožňuje sledovat stav vzduchu odkudkoliv. Pokud jste tedy v práci či na dovolené, přístroj zůstává vypnutý a zapnout jej můžete až před svým příjezdem domů. I tato skutečnost přispívá k úsporám energie.

Vlaďka Svobodová

Sdílejte ...