Baťův legendární letoun chrání střecha osazená solárními panely
Praha 25. července 2025
Fotovoltaické elektrárny nacházejí čím dál větší uplatnění také na střechách specifických objektů, kde je kladen důraz na zachování původního vzhledu i funkčnosti. Příkladem je Letecké Muzeum Točná u Prahy, které je proslulé zejména Baťovou legendární Electrou, se kterou zlínský podnikatel v roce 1937 uskutečnil svou slavnou cestu kolem světa. Hangár ze dřeva, ve kterém jsou uchovávána historická letadla, osadila česká společnost Greenbuddies odlehčenými solárními panely o výkonu 182 kilowatt-peaků (kWp), které nenarušují statiku střechy a zachovávají autentický vzhled budovy.

V Leteckém Muzeu Točná je shromážděna jedinečná sbírka historických letadel v letuschopném stavu. Její součástí je také slavné dvanáctimístné letadlo Lockheed Electra, které dříve patřilo známému podnikateli Janu Antonínovi Baťovi. Hangár, který v Točné chrání zaparkovanou Electru, se rozhodl jeho majitel modernizovat a instalovat na něm speciální fotovoltaické panely. Projekt dosahuje částky bezmála 6 milionů korun.
„Na střechu hangáru v Točné jsme zvolili solární panely, které jsou až o polovinu lehčí a o 70 % tenčí v porovnání se standardními skleněnými panely. Jejich volba je tedy ideální zejména pro využití u starších budov nebo památkově chráněných objektů, kde je klíčové minimalizovat zásahy do původního charakteru střechy a zároveň eliminovat riziko jejího poškození. Zvolené moduly jsou při pohledu na budovu téměř neviditelné a zachovávají tak její autentický vzhled,“ uvádí Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies.

Instalovaná fotovoltaika na Leteckém Muzeu Točná se postará o výrobu elektřiny pro provoz muzea a současně přispěje ke snížení ročních emisí CO₂ téměř o 78 tisíc kilogramů. „Věříme, že cesta k energetické soběstačnosti je správným směrem nejen pro nás, ale i pro celé odvětví, v němž působíme. Letectví je historicky spojeno s vysokou uhlíkovou stopou, a o to důležitější je hledat způsoby, jak tento negativní dopad zmírnit,“ říká Nikola Lukačovič z Leteckého Muzea Točná.
Solární elektrárna šitá na míru pro kvalitu i bezpečnost
Muzejní hangár v Točné je tvořen ocelovou konstrukcí s dřevěným opláštěním fasády, proto bylo od počátku projektu nezbytné věnovat pozornost přísným požárním předpisům. „S ohledem na bezpečnost celého projektu jsme museli pečlivě navrhnout umístění veškerých elektrických prvků. Rozvaděče a střídače jsme situovali na zem v blízkosti fasády a mezi technologické komponenty a dřevěné části konstrukce jsme instalovali speciální nehořlavé podložky,“ dodává Aleš Spáčil.

Greenbuddies zajišťují pro Letecké Muzeum Točná komplexní projekt na klíč – od přípravy projektové dokumentace a zpracování dotační žádosti, přes dodání potřebných komponent a realizaci, až po uvedení fotovoltaické elektrárny do provozu, které je plánováno do konce roku 2025. Fotovoltaika po zprovoznění vyrobí 165 MWh elektrické energie ročně. Ta bude využívána primárně pro provoz muzea a energetické přebytky budou dodávány do distribuční sítě.
Solární energie spojuje Točnou s Vatikánem i Eiffelovkou
Solární energii dnes zcela běžně využívají i památkově chráněné a architektonicky cenné budovy. Příkladem z českého prostředí je Nová scéna Národního divadla, která se nachází přímo v centru Pražské památkové rezervace a byla citlivě osazena solárními panely tak, aby nenarušily její vzhled. Obnovitelné zdroje energie se u pamětihodností prosazují i v zahraničí. Ve Vatikánu bylo už za papeže Benedikta XVI. na střechu hlavního audienčního sálu nainstalováno 2 400 solárních panelů. Jeho nástupce, papež František, následně vyjádřil přání, aby celý Vatikán pokrýval svou spotřebu elektřiny výhradně ze solární energie. Nenápadně integrované solární systémy se objevují i na dalších ikonických místech. Například v archeologickém areálu Pompejí, kde jsou panely maskovány jako terakotové dlaždice, nebo na proslulé Eiffelově věži v Paříži.
Greenbuddies je partnerem pro kompletní řešení projektů solárních elektráren a bateriových uložišť. Je to česká společnost, která realizuje projekty již v 18 zemích Evropské unie. Za posledních 8 let Greenbuddies dokončili přibližně 1,5 GWp výkonu fotovoltaických elektráren a nainstalovali nejméně 2 500 000 fotovoltaických modulů. V rámci České republiky navíc úspěšně získali stavební povolení na více než 35 MWp a přes 550 MWp projektů mají aktuálně v přípravné fázi. Jsou členem Solární asociace, Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, Cechu Akumulace a Fotovoltaiky a dalších. Poznejte vaše „Buddies“ pro zelenou sluneční energii.