Zdraví

Pyl, slunce, hmyz, plísně… Jak zvládnout léto, pokud trpíte alergiemi?

Praha,31. května 2025

 Slunce, voda, kytky, včelky… Pro někoho čistě pozitivní letní asociace, pro čím dál větší skupinu lidí zdroj obav z alergické reakce. Které alergie se pojí s letní sezónou a jak se připravit, aby vám ji nepokazily, radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Pylová alergie

Mezi letní alergeny patří hlavně pyly trav (jílek, lipnice), obilnin (žito) a plevelů (pelyněk, ambrózie). Podobně jako jiné pyly způsobují rýmu, kýchání, svědění očí, kašel i dušnost. Pokud trpíte přecitlivělostí na některý z těchto alergenů, je důležité vědět, kdy přesně kvete, abyste mohli kontakt s ním alespoň minimalizovat. Je proto vhodné sledovat pylové zpravodajství například na portále ProAlergiky.cz a venku nosit sluneční brýle, případně respirátor. „Doma větrejte ráno nebo po dešti a do oken, kterými větráte, nainstalujte protipylové sítě. Po příchodu domů se převlékněte a vyčešte si vlasy, pomůže i čistička vzduchu. Prevenci můžete podpořit výplachy nosu solným roztokem či inhalacemi a včasným nasazením antihistaminik několik týdnů před květem vašeho alergenu,” radí Michal Závacký.

Čistička vzduchu Winix T800 dokáže efektivně čistit místnosti do velikosti až 80 m² a nabízí možnost ovládání mobilem, na ProAlergiky.cz za 8490 Kč.

Alergie na hmyzí bodnutí

Jed vos a včel může vyvolat i život ohrožující anafylaktický šok. I člověk, který dříve žádné reakce neměl, může v pozdějším věku na bodnutí reagovat přecitlivěle a reakce se může s každým bodnutím stupňovat. Riziko kontaktu s bodavým hmyzem můžete snížit opatrností – vyhněte se parfémům, barevnému oblečení, bosé chůzi a pozor si dejte při jídle venku a kolem odpadkových košů a popelnic. Více se hlídejte, pokud jste zpocení, mokří, navonění parfémem nebo natření krémem či olejem. V místech se zvýšeným výskytem bodavého hmyzu na sebe můžete aplikovat repelent. Doma si do oken nainstalujte sítě proti hmyzu.

„Při bodnutí nealergika stačí omýt postižené místo a nanést chladivý gel. Lehká alergická reakce vyžaduje navíc i antihistaminikum, těžký alergik musí použít adrenalinové pero a bezodkladně volat záchranku,” varuje odborník na alergie.

Sluneční alergie

Sluneční alergie neboli polymorfní světelná erupce se projevuje vyrážkou, pupínky, zarudnutím, vzácněji otoky a bolestí hlavy. Její příznaky se mohou projevit i několik hodin po slunění. Poněkud vzácnější je pak sluneční kopřivka, při níž kůže rudne a otéká. Ta má obvykle závažnější průběh a příznaky můžete pozorovat již po několika minutách slunění. Kromě svědění ji někdy doprovází bolesti hlavy nebo dýchací obtíže. „Pomáhá vyhýbat se slunci mezi 11. a 15. hodinou, nosit ochranný oděv na co největší ploše kůže a používat opalovací krémy s SPF 50+. Pokud už k reakci dojde, pokožku zklidní gely s aloe vera či kalamínem. Jako prevence může někomu fungovat i betakaroten, vitamin B3 nebo světelná terapie. Antihistaminika při prokázané alergii užívejte ideálně 3 dny před dovolenou,” radí šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz.

Alergie na kosmetiku

Alergie na kosmetické přípravky se projevuje kontaktní dermatitidou – zarudnutím, svěděním či pupínky. Vyrážka typicky pokrývá větší plochu, než která byla v kontaktu s alergizujícím kosmetickým přípravkem. Často ji způsobují vonné a konzervační látky, alkohol, diaminy v barvách na vlasy a chemické UV filtry v opalovacích krémech. „Trpíte-li zvýšenou citlivostí na tyto produkty, vybírejte hypoalergenní kosmetiku bez parfemace a alkoholu. Novou kosmetiku před první aplikací vždy testujte na malém kousku kůže. Pokud už dojde k reakci, zmírní ji omytí vodou, aplikace krému s panthenolem nebo zinkem a užití antihistaminika,” doporučuje Michal Závacký.

Podráždění z chloru

Chlor sám o sobě není alergen, ale dráždí kůži, oči i dýchací cesty, zvlášť u atopiků. „Nejlepší je se chlorovaným bazénům vyhýbat. Kromě přehrady a dalších přírodních koupališť se ve svém okolí můžete poohlédnout po plaveckých bazénech, které vodu dezinfikují jinak než chlorem, například ozonem nebo UV zářením. Pokud už se v chlorovaném bazénu chystáte koupat, natřete se předem bariérovým krémem, po koupání se důkladně osprchujte a znovu namažte. Dojde-li k podráždění, použijte zklidňující krém, antihistaminikum a u větších obtíží kortikosteroidy doporučené lékařem,” radí odborník na alergie.

Plísňové alergie

Necháváte v létě dveře a okna dokořán? Právě tudy se do domácnosti v podobě vzduchem přenášených mikroskopických spor dostávají takzvané letní plísně a následně se usazují ve vlhkých místech bytu. Tam vyrostou známá tmavá ložiska, ze kterých se do vzduchu opět uvolňují nové spory. Spory plísní patří mezi alergeny a jejich vliv na zdraví bývá podceňován. „Pokud už doma ložiska plísně máte, je nutné je odstranit, mohou ohrožovat i zdraví nealergiků. Zejména v horkých letních dnech může lépe než větrání oknem posloužit čistička vzduchu. Nejen, že se vám domů nedostane zbytečně teplo a vlhko zvenku, ale zároveň čistička ze vzduchu odstraní pylové alergeny, plísňové spory a další vzdušné nečistoty. Navíc vzduch pocitově rozhýbe a osvěží,” doporučuje šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz. Problémům s nadměrnou vlhkostí v interiérech předejdete používáním odvlhčovače vzduchu. Některé modely v sobě mají zabudovaný HEPA filtr, a tak vzduchu zároveň čistí.

Odvlhčovače vzduchu řady Meaco Dry Arete Two s HEPA filtrem, režimem sušení prádla a možností ovládání mobilním telefonem, na ProAlergiky.cz od 6490 Kč.

I s alergiemi si při troše obezřetnosti můžete letní měsíce užít. Informovanost se ale hodí i nealergikům – nezapomeňte, že alergie se mohou objevit kdykoliv během života, i když jste dosud žádnou přecitlivělostí netrpěli.

O portálu ProAlergiky.cz – Portál ProAlergiky.cz na trhu působí od roku 2005 a vznikl jako projekt alergiků, který má pomáhat ostatním alergikům. Zakladatelé, sami alergologičtí pacienti, nemohli nalézt dostatek informací ani produkty pro účinné řešení svých problémů. Informace tedy začali sami shromažďovat a produkty vyhledávat, testovat, vyrábět nebo dovážet a ve spolupráci s odborníky z oborů alergologie a dermatologie založili internetový portál ProAlergiky.cz, kde poskytují praktické informace o všech běžných alergiích, pylové zpravodajství, odborné poradenství, produktová doporučení i recenze.

Sdílejte ...