Nestíhám žít, pečuji 24/7: Projekt, který podporuje rodiny pečující o pacienty na domácí umělé plicní ventilaci
Praha, 24. dubna 2025

Nestíhám žít, tento pocit znají velmi dobře lidé, kteří se starají o nemocné na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Péče, která nikdy nekončí, vyčerpává jejich síly a bere jim možnost žít svůj vlastní život. Právě proto spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s výstižným názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím osobám pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a dobít baterky.
Z domova se stává jednotka intenzivní péče
V Česku je přibližně 500 rodin, které doma pečují o své blízké napojené na plicní ventilátor. Téměř 100 % péče přebírají blízcí pacientů – často bez odborné průpravy, bez nároku na odměnu a bez možnosti odpočinku. „Z domova se stává jednotka intenzivní péče a z pečujících osob tak trochu ‚superhrdinové‘, kteří musí zvládat nejen běžný chod domácnosti, ale i složitou zdravotní péči,“ říká MUDr. Tereza Bartošová z Anesteziologicko – resuscitačního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Její slova potvrzuje i Jakub R., tatínek čtyřleté Josefínky, jehož rodině projekt pomáhá: „Z našeho bytu se stala malá nemocnice a z manželky zdravotní sestra na plný úvazek,“ popisuje svou zkušenost. „Na naše koníčky a obyčejné radosti vůbec nezbývá čas. Jsme v situaci, že i krátká procházka do lesa za domem, je pro nás zážitek,“ dodává.
Cílem projektu je dát pečujícím šanci na odpočinek
Projekt „Nestíhám žít, pečuji 24/7“ poskytuje pečujícím osobám pomoc, která jim umožní si alespoň na chvíli oddechnout. Projekt tak nabízí lázeňské pobyty pro pečující, během nichž se o pacienty starají zkušení zdravotníci. Dále zajišťuje individuální odlehčovací pobyty, psychologickou podporu, fyzioterapii, školení a edukační materiály.
„Pečující osoby jsou hrdinové všedního dne. Starají se o své blízké s neuvěřitelným nasazením, ale samy často nemají žádnou podporu. Snažíme se jim ji v rámci našich možností poskytnout,“ dodává Dagmar Drechslerová, projektová manažerka neziskové organizace Dech života, která projekt „Nestíhám žít, pečuji 24/7“ zaštiťuje.
Péče, která šetří miliony

Péče o pacienta na DUPV, tedy doma, je pro zdravotní pojišťovny výrazně levnější než dlouhodobá hospitalizace – náklady na péči doma totiž většinou nepřekročí 5 000 Kč na den, zatímco v nemocnici taková péče stojí až 17 000 Kč denně. „I při využití všech možných sociálních dávek má naprostá většina rodin poté, kdy si vzala domů pacienta na ventilátoru, nižší příjmy než předtím. Jeden člen rodiny totiž zpravidla musí rezignovat na svoji pracovní kariéru. Rodiny tak často čelí nejen fyzickému a psychickému vyčerpání, ale i finanční nejistotě,“ upozorňuje MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA, anesteziolog z agentury domácí péče ProCare Medical s.r.o.
Skutečné příběhy, skutečné problémy
Dech života také sdílí osobní příběhy pečujících, které ukazují, jak náročná může být každodenní péče. „Jen příprava do auta nám zabere minimálně několik desítek minut,“ svěřuje se Zuzana R., která pečuje o 2letého syna s nádorovým onemocněním. .
Podobně mluví i Markéta B., která se stará o svého 26letého syna s Duchennovou svalovou dystrofií. „Myslela jsem si, že už to nemůže být horší. Ale život s ventilátorem doma je úplně jiný level péče, o kterém jsem vůbec netušila,“ popisuje, jak těžké je balancovat mezi péčí a vlastním životem.
Více příběhů a informací o projektu „Nestíhám žít, pečuji 24/7“ si můžete přečíst na oficiálních stránkách organizace www.dechzivota.cz/nestiham-zit-pecuji-24-7/.
Pokud byste se sami chtěli zapojit a pomoci odlehčit pečujícím osobám, můžete přispět do sbírky, která právě probíhá na www.donio.cz/pomoc-pro-tomaska-a-rodiny-s-pacienty-na-ventilatoru.
Partneři projektu:

Nezisková organizace Dech života se již více než 12 let věnuje podpoře pacientů na domácí umělé plicní ventilaci a jejich rodinám. Kromě přímé pomoci organizuje také školení pro zdravotní sestry, poskytuje psychologické konzultace a pomáhá rodinám zvládat každodenní náročnost péče. Více na www.dechzivota.cz

PRAGUE BOATS navazuje na 160 pražské paroplavby a dnes provozuje největší flotilu plně elektrických katamaránů na světě. Lodě plují tiše, bez emisí a s respektem k životnímu prostředí – přímo v srdci historické Prahy. Společnost je nově hrdým partnerem projektu Dech života, který podporuje pečující osoby pacientů na domácí umělé plicní ventilaci. Spojuje je společný cíl – pomáhat lidem lépe dýchat. Více na www.prague-boats.cz
Hana Saxová