Zdraví

Zájem o Linku pomoci pro hráče hazardu i jejich blízké dále roste. Loni se na ni obrátilo přes 1 600 lidí

Praha, 2. března  2025

Mít možnost se kdykoliv poradit nebo si říct o pomoc, která souvisí s patologickým hráčstvím, využívá stále více lidí. Na Linku pomoci, kterou provozuje Centrum Naberte kurz Společnosti Podané ruce ve spolupráci s projektem Zodpovědné hraní, v loňském roce zavolalo 1 674 hráčů či jejich nejbližších. Oproti roku 2023 jde o 220% nárůst. Takřka 15 tisíc lidí poté hledalo možnosti pomoci přímo na webu iniciativy Naberte kurz.

V souvislosti se zvyšujícím se zájmem zahájila Linka pomoci, která je anonymní a bezplatná, v dubnu loňského roku nepřetržitý provoz. Provozovatelé hazardních společností tak na ni mohou přepojovat hovory uživatelů i během nočních hodin.

„Rostoucí počet kontaktů dokládá, že postupně odpadá tabu přiznat si, že se mi hraní hazardních her začíná vymykat z rukou. Na telefonickou linku +420 777 477 877 se může obrátit kdokoliv, kdo potřebuje okamžitou pomoc, kdo řeší problémy s možnou závislostí dlouhodobě nebo také kdo hledá třeba finanční radu. Cílem je nabízet oporu vždy, kdy je to potřeba. Neobrací se na ni pouze samotní hráči, ale také jejich blízcí a rodinní příslušníci, kteří jsou často prvními, kdo si náznaků možné závislosti na hraní všimne, a rádi by druhým pomohli,“ popisuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědné hraní.

Rekordní rok

Linka pomoci funguje pod iniciativou Naberte kurz Společnosti Podané ruce od roku 2021. Před třemi lety se na jejím provozu začal podílet také projekt Zodpovědné hraní. Loňských 1 674 volajících je dosud největším počtem v rámci jednoho kalendářního roku. Nejvíce hovorů, přes 200, se uskutečnilo v srpnu. Poměr rozložení volajících zůstává mezi ženami i muži nadále vyrovnaný. Opakovaně poté linku kontaktovala pětina volajících.

„Již od počátku provozu si všímáme toho, že kontaktování naší linky má vzestupnou tendenci. Přikládám to zvýšení povědomí o tom, že linka samotná existuje, a to nejen díky větší reklamě ale i spolupráci s provozovateli hazardních her. Ti v rámci spolupráce s odborníky zvyšují své kompetence v oblasti včasné detekce problémového hráčství u svých klientů při čemž je odkazují i přímo na nás. Důvodem rostoucího počtu obsloužených klientů je také vyšší počet našich odborných pracovníků, které jsme přijali díky navýšení financí na provoz ze strany našich partnerů,“ uvádí Jana Dominika Šatánková, vedoucí metodického a strategického rozvoje, mentorka profesní přípravy Centra Naberte kurz a Linky pomoci.

Nejčastěji Linku pomoci kontaktují lidé starších 45 let (46 %), druhou nejčastější skupinou volajících jsou poté lidé ve věkovém rozmezí 25–34 (31 %). Naopak nejméně se ozývají čerstvě plnoletí ve věkové skupině 18–24 (6 %). Nejvíce lidí, přes třetinu, volalo na linku z Prahy, dále poté také i z Olomouckého (17 %) a Jihomoravského (15 %) kraje.

Pomoc přes sociální sítě, online chat nebo mail

Zájemci pomoc vyhledávají i prostřednictvím dalších komunikačních kanálů, a to v podobě soukromých i veřejných diskusních chatů na webu Naberte kurz, sociálních sítích iniciativy, WhatsAppu nebo i prostřednictvím mailové komunikace (na adrese [email protected]). Online poradenství zajišťují vyškolení adiktologové s mnohaletou praxí, kteří se specializují na problémy se závislostmi.

Nejvíce se lidé na terapeuty obrátili prostřednictvím chatu či diskuzního fóra na webu Naberte kurz, a to ve více jak 560 případech. Přes 250 lidí volilo kontakt prostřednictvím mailu a zhruba sto lidí vyhledalo pomoc přes sociální sítě. Celkem na webu Centra Nabere kurz hledalo pomoc 14 874 lidí.

„Kontaktují nás nejen patologičtí hráči, ale také ti, kteří chtějí své hraní mít pod kontrolou nebo začít hrát zodpovědně. Stejně tak i nejbližší osoby problémových hráčů. Nejčastější dotazy jsou poté ohledně Rejstříku vyloučených osob či aplikací blokující hazardní obsah. Velkým tématem je ale i jak poznat hranice, že už hraní překračuje snesitelné meze, ať už u klienta samotného nebo osoby blízké. V poslední době se do popředí dostává i Panic button,“ upřesňuje Šatánková.

Panic button, označovaný také jako tlačítko poslední záchrany, nabízí provozovatelé hazardních her coby další z herních limitů povinně od loňského roku. Po jeho stisknutí se hráč vyloučí na 48 hodin z jakéhokoliv sázení u všech legálních provozovatelů.

Projekt Zodpovědné hraní funguje pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her (IPRH) a zaměřuje se na seberegulaci, prevenci a snižování škod nezodpovědného hraní. Slučuje lídry sázkového odvětví a klade důraz na vizi trvalé udržitelnosti a společenské odpovědnosti jejich podnikání.Hlavními partnery projektu jsou společnosti Fortuna, Chance, Sazka a Tipsport. Ty se zavázaly k plnění souboru závazků a pravidel v rámci odpovědného přístupu k provozování hazardních her.  Vedle podpory prevence a vzdělávání veřejnosti o zodpovědném hraní je cílem projektu vyvinout jednotný nástroj včasné detekce rizikového hraní. Ten pomůže identifikovat rizikové chování hráče včas. Díky školícímu centru umožní projekt nejen včasnou, ale i správnou intervenci směrem od provozovatele k hráči.

Společnost Podané ruce pomáhá lidem osvobodit se od závislosti a nebo od tíživé situace, která jim zabraňuje žít plnohodnotný život a zapojit se do života společnosti. Poskytuje jim všestrannou podporu a profesionální služby v oblastech prevence a léčby návykového chování, programů pro děti a mládež a duševního zdraví. Zaměřuje se také na programy penitenciární a postpenitenciární péče, ochrany veřejného zdraví a minimalizace rizik. Prostřednictvím bezmála čtyř desítek odborných center pečuje o stovky klientů ve třech regionech České republiky.

Centrum Naberte kurz, které vzniklo pod záštitou Společnosti Podané ruce o.p.s, přináší už třetím rokem unikátní pomoc a podporu pro hráče hazardních her a jejich blízké. Své služby poskytuje výhradně on-line, anonymně a zdarma. Díky uplatňování přístupu Harm Reduction si Centrum Naberte kurz získalo důvěru i u hráčů, kteří s hraním nebo sázením nechtějí skončit. S odborníky pak společně hledají takové cesty, aby jim hraní a sázení nepřerostlo přes hlavu, a předcházeli tak možným nepříznivým dopadům na jejich život. V průměru totiž trvá až 4 roky, než se (problémoví) hráči hazardních her se svými problémy rozhodnou vyhledat odbornou pomoc. Společnými silami to ale lze změnit.

Institut pro regulaci hazardních her, který zastupuje 95 % legálního hazardního trhu, v posledních měsících ve spolupráci s odborníky a provozovateli hazardních her připravoval samoregulační projekt, který jde nad rámec současné zákonné regulace s cílem dosavadní dílčí snahy provozovatelů v politice zodpovědného hraní sjednotit, rozvíjet a koordinovat.

Jan Pavela

 

Sdílejte ...