Ekonomika

Loňský rok přinesl druhý nejvyšší počet manželských smluv v jejich 30leté éře

Praha 23. ledna 2025

 Už více než tři desítky let mají páry v ČR možnost uzavírat manželské smlouvy. Zájem o ně opět vzrostl, v loňském roce se počet uzavřených smluv přiblížil 11 tisícům. Významnými změnami toto právní jednání prošlo nejen v roce 1998, ale také s novým občanským zákoníkem účinným od roku 2014, kdy vznikl Seznam listin o manželském majetkovém režimu.

V uplynulém roce opět meziročně stoupl zájem o manželské smlouvy – páry jich u notáře sepsaly 10 764, což znamená meziroční nárůst téměř o tisíc smluv. Už více než dekádu si mohou páry před svatbou i ty v již trvajícím manželství pořídit smlouvu upravující majetkové vztahy podle nového občanského zákoníku. Ten od roku 2014 přináší vyšší právní jistotu při úpravě společného jmění manželů – díky veřejnému Seznamu listin o manželském majetkovém režimu nemusí manželé o úpravě společného jmění informovat třetí strany, povinnost do seznamu nahlédnout je na exekutorech, bankách a dalších dotčených institucích.

Když možnost upravit majetkové vztahy manželů na začátku 90. let vznikla, lidé neměli zdaleka tolik možností úprav společného jmění jako dnes. Byli také více skeptičtí a smluv uzavírali maximálně stovky ročně. Největší nárůst obliby zaznamenaly manželské smlouvy po roce 2014, kdy byla s platností nového bčanského zákoníku výrazně zvýšena právní jistota. V následující dekádě se roční počet uzavřených smluv dostal na deset tisíc, kde se již stabilně pohybuje každoročně,“ říká Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

S příchodem nového občanského zákoníku, který nabyl účinnosti 1. ledna 2014, došlo k několika významným změnám, například k flexibilitě v úpravě majetkového režimu. NOZ umožnil manželům upravit majetkové vztahy podle jejich potřeb výběrem ze:

  • zákonného majetkového režimu (co získají během manželství, je součástí SJM, tedy obou),
  • smluveného majetkového režimu (umožňuje dohodu na odlišné úpravě majetkových poměrů, například zúžit či rozšířit společné jmění o konkrétní věc či nemovitost),
  • režimu oddělených jmění (každý z manželů spravuje svůj majetek samostatně a společné jmění nevzniká),
  • režimu vyhrazujícího vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

To poskytlo manželům větší možnost přizpůsobit si své majetkové vztahy podle svých potřeb a přání, čímž se zvýšila právní jistota a předvídatelnost majetkových vztahů. Dále vznikla možnost nechat smlouvu zapsat do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Jeho výhoda spočívá v tom, že existenci takové smlouvy nemusí žádný z manželů třetí straně dokládat – ta je povinna si případnou existenci smlouvy v seznamu sama ověřit. Například exekutor je povinen zjistit, zda dotyčný, na jehož majetek chce exekuci vykonat, v seznamu figuruje. V kladném případě se musí zachovat podle smlouvy, tedy například vyjmout z exekuce majetek, který patří výlučně druhému z manželů. Neuvedení smlouvy v seznamu váhu smluvních podmínek v žádném případě nesnižuje, nicméně s faktem, že smlouva existuje, musí manželé třetí strany vždy sami aktivně seznamovat. Situací, kdy toto musí učinit, je mnoho, například sjednání zápůjčky či úvěru.

Změnou, která zvedla zájem o smlouvy v roce 1998, byla možnost upravit majetkové vztahy manželů i k majetku, který do té doby patřil oběma. To mezi lety 1992, kdy manželské smlouvy vznikly, a 1997 možné nebylo. Tzv. zúžení tehdy ještě bezpodílového spoluvlastnictví manželů bylo možné provést pouze u ještě nevzniklých majetkových vztahů. V roce 1998 došlo k přejmenování bezpodílového spoluvlastnictví manželů na společné jmění manželů a nově bylo možné upravovat i již vzniklé majetkové vztahy. Například když se jeden z manželů rozhodl podnikat, mohl společný dům, který dosud vlastnili oba manželé, převést na manželku, aby v případě neúspěchu odpovídal pouze svými prostředky a neriskoval, že o střechu nad hlavou přijdou jeho děti.

Mgr. Radim Neubauer (* 28. 2. 1977)

  • Od roku 2015 prezident Notářské komory ČR
  • 2014/2015 prezident Notářské komory pro hl. m. Prahu
  • Od září 2011 notář v Praze
  • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN)
  • Je členem Evropského právního institutu (ELI) (2014–2015) a Komise pro evropské záležitosti Mezinárodní unie notářství (CAE UINL) (2008–2014)
  • Mluví plynně německy a anglicky
  • S manželkou žije v Praze a společně vychovávají tři děti

Mgr. Petr Tošek

Sdílejte ...