Ekonomika

Rekordní počet zablokovaných stránek s nelegálním hazardem, aktuální čísla již překonala loňský rok

Praha, 19. listopadu 2024

Od 1. ledna letošního roku začala v Česku platit komplexní novela zákona o hazardních hrách, která zahrnuje také změnu v procesu blokování webů s nelegální nabídkou. Blokovat je možné nejen samotné nelegální online herny, ale nově také propagační weby, které v mnoha případech představují vstupní bránu do světa nelegálního online byznysu. Přijaté změny výrazně urychlily proces řízení a do poloviny listopadu tak ministerstvo financí zablokovalo 462 internetových stránek. To je zhruba o 31,5 % více než za celý loňský rok.

V poslední letech zažívají velký rozmach internetové hazardní hry, k čemuž výrazně přispěla mj. pandemie covidu-19 a nucená omezení kamenných provozoven, jejichž počty od roku 2011 setrvale klesají. Od roku 2021 poté příjmy z online hazardu v celkovém inkasu daně z hazardních her pravidelně překonávají výběry z kamenných provozoven.

S novými možnostmi v online prostředí ale vyvstává do popředí otázka nelegálního hazardu a jeho rizik. Dokládá to i aktuální počet ministerstvem financí zablokovaných stránek, které nabízí nelegální hry a sázky, a nově i reklamních webů odkazujících na nelegální online provozovny. Jen za letošní rok jich je celkem 462. Aktuální počet zablokovaných stránek již nyní k polovině listopadu přerostl hodnotu za celý loňský rok, kdy jich ministerstvo financí zablokovalo 351. Tehdy se přitom jednalo o rekordní počet za jeden rok,komentuje současný stav Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her.

Zrychlené procesní řízení

Za dosud rekordním počtem zablokovaných webů stojí novela zákona o hazardních hrách, která vstoupila v platnost začátkem letošního roku. Nově se ministerstvo financí zaměřuje na to, zda daná stránka, která nemá povolení k provozu, je v Česku dostupná. Až do letošního roku totiž bylo hlavním kritériem cílení na české hráče, tj. prokazování základních prvků v podobě českého jazyka, měny, možnosti registrace pro Čechy a řady dalších aspektů. Kvůli často komplikovanému dokazování trval proces blokace jedné stránky průměrně 4 až 6 měsíců, což novela výrazně zkracuje.

„V minulosti musely úřady v rámci správního řízení o zablokování stránky prokazovat cílení nelegálních stránek na osoby s bydlištěm na území České republiky. Většina provozovatelů těchto nelegálních webů působí z Curacaa, malého ostrůvku v Karibiku, kde jsou registrovány tisíce provozovatelů nelegálních webů a pochází odsud i většina blokovaných hazardních webů. Díky novele zákona o hazardních hrách nám stačí, že hazardní web nemá povolení a je dostupný z České republiky. Na black list se tak nelegální stránka dostane za třetinu času oproti dřívějšku,vysvětluje Martin Šabo, ředitel odboru Procesní agendy a regulace hazardu na ministerstvu financí.

Ještě důležitější novinkou je také možnost blokovat „reklamní“ weby, které čtenáře lákají na nelegální hazard pomocí recenzí konkrétních heren nebo odkazů na tyto stránky. Jejich blokace se zatím jeví jako vysoce efektivní i z hlediska omezení tzv. zrcadlových webů, kterým dělají reklamu. Zrcadlové stránky jsou kopiemi původních zablokovaných webů s minimálně pozměněnou URL adresou a právě reklamní stránky zajišťují, že se i po blokaci dostanou ke koncovým uživatelům. „Jde o různé „recenzní“ weby, které zveřejňují reklamu na nepovolená online kasina a informují o nabídce her a bonusů. Často je zřizují sami provozovatelé nelegálních webů, doplňuje Martin Šabo z ministerstva financí.

Blokace reklamních webů – nový důležitý nástroj

Reklamní weby se v nejčastěji využívaných vyhledávačích Google či Seznam zobrazují na vysokých pozicích a tím zajišťují nelegálním provozovatelům vysokou vizibilitu jejich nabídky. To se ale s novou možností blokovat i reklamní stránky postupně mění. Dokládá to případová studie Institutu pro regulaci hazardních her a společnosti GTO Solutions, s.r.o. zaměřená na jednu z největších reklamních stránek v tuzemsku (Hravelka.com) propagujících přes 30 nelegálních heren. Web byl zablokován v březnu letošního roku a z měsíční návštěvnosti v řádech desetitisíců začal počet čtenářů postupně v průběhu dalších týdnů klesat až k nule. Roční návštěvnost přitom dosahovala až 190 tisíc uživatelů.

K zablokovanému webu vznikla v průběhu dubna také zrcadlová stránka se stejným obsahem, nicméně i přes počáteční chvilkový nárůst popularity nedosahuje z dlouhodobého hlediska původních hodnot návštěvnosti. Od léta až do současné doby má nový web méně než tisíc čtenářů za měsíc. Návštěvnost zrcadlového webu se tak v porovnání s původní stránkou propadla až o 94 %, což má zároveň za následek menší počet hráčů samotných nelegálních online heren. Ministerstvo financí a celní správa se samozřejmě zabývají i těmito průběžně vznikajícími zrcadlovými weby.

Povinnost blokovat stránky s nelegální nabídkou mají nově kromě zprostředkovatelů internetového připojení také společnosti nabízející ve svých digitálních obchodech aplikace. Jde například o Google Play nebo App Store, které musí aplikace s nelegálním obsahem zakazovat.

Nelegální hazard jako dlouhodobý problém

Institut pro regulaci hazardních her bojuje proti nelegálním webovým stránkám dlouhodobě. Podává podněty celní správě a také kontaktuje majitele či redakce deníků a běžných webových stránek, na kterých se nachází texty a reklamní bannery propagující nelegální hazard. Kromě účelové propagace jsou stránky často zneužívány a nelegální obsah je na nich nasazen hackery bez vědomí vlastníků. Institut v posledních měsících obeslal řadu redakcí či vlastníků takovýchto webů s upozorněním na více než 126 nelegálních stránek. Až v 87 % případů přitom majitelé zareagovali stažením těchto textů.

„Je dobrou zprávou, že ministerstvo financí dokáže postihnout stále více nelegálních webů. Zvláště reklamních stránek, které ve velké míře propagovaly nelegální herny a u nichž nám v minulosti ujel vlak. Přitom nelegální nabídka v online prostředí je bohužel stále hojně rozšířena. Jak vyplývá z analýzy Černá kniha nelegálního hazardu, přes 50 % výsledků organického hledání ve vyhledávači Google obsahuje reklamu na nelegální hazard,varuje Řehola a dodává, že dle odhadů Institutu pro regulaci hazardních her kvůli tomu až 30 % sázek v online prostředí se odehrává u nelegálních provozovatelů.

Institut pro regulaci hazardních her, který zastupuje 95 % legálního hazardního trhu, v posledních měsících ve spolupráci s odborníky a provozovateli hazardních her připravoval samoregulační projekt, který jde nad rámec současné zákonné regulace s cílem dosavadní dílčí snahy provozovatelů v politice zodpovědného hraní sjednotit, rozvíjet a koordinovat. IPRH v loňském roce vydalo Černou knihu nelegálního hazardu, kterou je možné získat online pod následujícím odkazem.

Jan Pavela

Sdílejte ...