Rozvoz jídla jako ideální, flexibilní způsob přivýdělku v létě(nejen) pro studenty
Praha 13. srpna 2024
Pracovat jako kurýr pro rozvoz jídla je atraktivní možností, jak si v letních měsících přivydělat, kterou může dělat prakticky každý. Díky minimálním kvalifikačním požadavkům je to skvělá příležitost pro studenty již od 15 let. Stačí mít kolo, skútr, koloběžku nebo auto a příjem v řádu stovek eur týdně vám může zpříjemnit prázdniny.
Letní měsíce jsou v plném proudu a blíží se návrat do školních lavic. Studenti tak mají již jen několik týdnů na to si vyzkoušet trh práce a vydělat si nějaký ten peníz. Mezi nejoblíbenější letní brigády patří práce v pohostinství, v call centrech nebo dokonce hlídání dětí. Často se volí také pomocné práce v kanceláři, práce v obchodech nebo v pobočkách řetězců rychlého občerstvení.
Tyto brigády sice poskytují stálý příjem, ale často mají pevnou pracovní dobu, která omezuje flexibilitu. Oproti tomu práce kurýra nabízí vysokou míru flexibility a umožňuje vám, abyste si sami určovali pracovní dobu a počet odpracovaných hodin, což je ideální pro ty, kteří potřebují volnost při plánování svého času. Student může mít například stabilní zaměstnání v supermarketu, ale to ho neomezuje v tom, aby si večer vyšel ven a přivydělával si na doručovací platformě. Díky moderním technologiím a intuitivním aplikacím mohou kurýři snadno přijímat objednávky, plánovat trasy a sledovat svůj výdělek v reálném čase.
„Nejvíce kurýrů máme samozřejmě v Praze a Brně. Ale i ve městech jako Plzeň, Hradec Králové či Ostrava máme desítky zájemců. Nejaktivnější kurýři, ať už cyklisté, motorkáři nebo řidiči aut, si mohou vydělat více než osm tisíc korun týdně,“ vysvětluje Petr Krátký, vedoucí operací a strategie společnosti Bolt Food pro Českou republiku.
A flexibilita této profese se projevuje i v možnosti zvolit si způsob, jakým bude uchazeč doručovat objednávky zákazníkům. Ti šikovnější si mohou vybrat jízdní kolo nebo elektrokolo. Jejich výhodou je, že se mohou snáze vyhnout dopravním zácpám a pružně reagovat na více objednávek. Na druhou stranu při horším počasí, ať už jde o horko nebo déšť a chlad, se jejich schopnost efektivně doručovat snižuje. Pohodlnou alternativou je pak elektrická koloběžka, který umožňuje větší flexibilitu a menší únavu kurýra.
Řidiči automobilů to mají při doručování pohodlnější, zvládnou větší objem objednávek a při slabém provozu patří mezi nejrychlejší doručovatele. Pokud však narazí na překážku, například na dopravní zácpu způsobenou letní rekonstrukcí, mohou se často dostat do nepříjemného zpoždění. Kromě toho se jim při rozvozu hůře hledá parkovací místo.
„Základním vybavením kurýra je jeho dopravní prostředek. Pokud nevlastní kolo, skútr nebo auto, může si je půjčit prostřednictvím partnerských společností, které tyto prostředky nabízejí. Potřebné vybavení, jako je například doručovací taška, si může zakoupit v partnerském e-shopu. Určitě je dobré mít kvalitní držák na telefon, který zajistí, že telefon bude mít vždy po ruce, ať už kvůli navigaci, nebo kvůli přijímání nových objednávek. Pro cyklo-kurýry je klíčové mít powerbanku, která výrazně prodlužuje jejich schopnost být „online“,“ dodává Petr Krátký.
Bolt je evropská super aplikace, jejímž posláním je učinit městskou mobilitu dostupnější, bezpečnější a udržitelnější. Bolt má 200 milionů zákazníků v 50 zemích Evropy a Afriky. Společnost nabízí řadu služeb mobility, včetně taxislužeb, sdílených automobilů a koloběžek a rozvozu potravin a zboží. V České republice působí Bolt Food v Praze, Brnu, Olomouci, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Jablonci nad Nisou, Kladnu a Pardubicích.
Jan Huk