Zdraví

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné i v letní sezóně

Praha, 24. června 2024

V posledních měsících jsme díky vyšším[1] teplotám a vydatným dešťovým srážkám zaznamenali vysokou aktivitu klíšťat po celé České republice. Ne každé klíště je nakažené, jejich počty však stoupají. Nejrizikovějšími místy výskytu jsou louky se stínem, vysoká tráva na vlhkých místech a travnaté okraje lesů. V dnešní době jsou to už i v místa blízká denním aktivitám člověka, jako jsou zahrady nebo městské parky. Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je možné nechat se naočkovat celoročně. Význam prevence očkováním zvyšuje i skutečnost, že na klíšťovou encefalitidu nelze použít antibiotika jako na lymeskou boreliózu, ani žádný jiný lék. Nákaza může zanechat více či méně závažné trvalé následky, které zhoršují následnou kvalitu života postižené osoby a v některých případech pacienti dokonce bojují o život.

V období vysoké aktivity klíšťat se využívá zrychlené schéma vakcinace, kdy se druhá dávka podává za 2 týdny po první[2], třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců, další posilující za 3 roky a následně ve 3 až 5 letých intervalech podle věku a zvolené vakcíny. Ve vyšším věku se přeočkovává po 3 letech, u mladších po 5 letech.

„Očkovat se může kdykoliv, pokud zájemce o očkování není v daný moment akutně nemocný a nemá jinou kontraindikaci. Na sezóně nezáleží, vakcínu lze podat i v teplém období. Pokud chytne očkovaný klíště po první dávce, nemůže se ještě na ochranu očkováním plně spolehnout, mohl by tedy i přesto onemocnět. Pokud by to nebylo v těsné návaznosti na vakcinaci, ale až za pár dnů, určitou imunitu po první dávce, i když ne plně protektivní už může mít a mohlo by to zmírnit průběh nákazy. S jistotou to ale garantovat nelze. Důležité je, že předchozí očkování jednou dávkou před přisátím klíštěte průběh případné nákazy nezhorší. Ta první dávka tedy může pomoci, ale rozhodně neuškodí,“ vysvětluje epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. Rastislav Maďar.

S plnou mírou imunity lze po očkování počítat za dva týdny po druhé dávce. Riziko těžkého průběhu klíšťové encefalitidy stoupá s věkem. „V první řadě by se měli jako nejrizikovější chránit starší 50 let, kteří mají očkování zdarma a také osoby s oslabenou imunitou bez ohledu na věk. Nepříjemné zdravotní komplikace však virus klíšťové encefalitidy může způsobit v jakémkoliv věku, i u dětí. Má totiž tendenci vstupovat do oblasti centrálního nervového systému a způsobit tam zánět s poškozením nervových buněk,“ upozorňuje doc. Rastislav Maďar.

Nejčastěji používaná vakcína existuje ve variantě pro děti od jednoho roku věku a pro adolescenty od 16 let a dospělé. Očkování provádí praktický lékař nebo očkovací centra.

Klíšťovou encefalitidou lze onemocnět nejen v České republice, ale také v Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku, v části Chorvatska, v Německu, Švýcarsku, Maďarsku, Polsku, Pobaltí, Albánii a na jihu a východě Skandinávie. 

Proti napadení klíšťaty se lze bránit správným používáním repelentů, vhodným oděvem (světlý, upnutý, dlouhé rukávy a nohavice, uzavřená obuv) a prohlídkou těla po návratu z přírody, kterou je vhodné zopakovat i následující den. Zároveň jde o ochranu i před dalšími infekcemi, které klíště přenáší. Přisáté klíště je třeba co nejrychleji odstranit kývavým pohybem za použití dezinfekce. Čím déle klíště saje, tím větší je pravděpodobnost nákazy.

„Virus je klíště schopné přenést už za 2 hodiny od přisátí. Ani kontrola těla s odstraněním klíštěte ihned po návratu z přírody tedy stačit nemusí. Navíc nákazu přenáší i malinké klíštěcí nymfy, které je na těle v některých místech problém objevit. Mohou mít velikost mateřského znaménka“ uzavírá Rastislav Maďar.

Centra očkování a cestovní medicíny Avenier

Lékaři a specialisté z oblasti epidemiologie a cestovní medicíny se ve 22 profesionálně vybavených zdravotnických zařízeních zaměřují na prevenci tuzemských i exotických infekčních onemocnění a poskytují poradenství v oblasti cestovní medicíny.

Mgr. Jitka Novotná


[1] Klíšťata úplné vysoké teploty nemusí, ideální je kolem 20 st. C.

[2] Základní očkování sestává ze tří dávek aplikovaných v průběhu jednoho roku. Druhou dávku lze podat standardně až do 3 měsíců po první.

Sdílejte ...