Antikomunistické manifesty
Praha 22. dubna 2024
Čtyři zásadní knihy a jejich autoři v historických i psychologických souvislostech. Přečtěte si poučené, a přesto čtivé pojednání o stěžejních dílech bývalých pravověrných komunistů, které deziluze přivedla ke změně politického přesvědčení.

Čtivá práce Johna V. Fleminga analyzuje emotivní svědectví čtyř proslulých knih o rozchodu s komunismem: Tma o polednách (1940) Arthura Koestlera, Ze tmy (1941) Jana Valtina, Zvolil jsem svobodu (1946) Viktora Kravčenka a Svědek (1952) Whittakera Chamberse. Všichni autoři byli pravověrnými komunisty, které trpká deziluze přivedla k odklonu od jejich ideologie; všichni o tomto zvratu napsali emotivní svědectví.
Příběhy všech těchto čtyř knih a jejich autorů zasazuje John V. Fleming do širokého historického kontextu třicátých až padesátých let 20. století a rozebírá je ve všemožných souvislostech od politologických, literárněkritických až po psychologické. Především ukazuje na téměř fatální iluze levicové a částečně i liberální západoevropské veřejnosti ve vztahu ke stalinismu, komunismu a Sovětskému svazu zejména po druhé světové válce i obdobnou situaci americké veřejnosti hlavně během války. Nebezpečí vlivu stalinských komunistických stran na Západě a jejich sympatizantů bylo všeobecně podceňováno. Při demaskování vražedné a nelidské povahy sovětského systému sehrály – jak Fleming přesvědčivě ukazuje – čtyři analyzované knihy, „antikomunistické manifesty“, velice důležitou roli a napomohly k porážce stalinistických sympatizantů a k reorientaci západní veřejnosti a politických reprezentací směrem k obraně demokratických a liberálních hodnot.
Stručná anotace
Příběhy čtyř knih a jejich autorů, bývalých pravověrných komunistů, kteří zavrhli svou ideologii, rozebírá Fleming v širokých historických, politických i psychologických souvislostech 20. století a ukazuje na jejich zásadní dopad na průběh studené války.
O knize mj. napsali:
Fleming je přesvědčivým autorem i velkorysým průvodcem a přichází s nesmírně nuancovaným pohledem na stěžejní období světových dějin.
The Washington Post
Antikomunistické manifesty jsou fascinujícím přezkoumáním čtyř vlivných publikací, jež nebyly pouhými romány nebo autobiografiemi.
Yves Laberge, Political Studies Review
Díky mistrovskému počinu Johna V. Fleminga můžeme znovuobjevit tuto čtveřici knih a dozvědět se něco o službě, již Chambers i ostatní tři autoři prokázali těm, kteří toužili osvobodit se z tyranie.
Roland Radosh, National Review
O autorovi
John V. Fleming (1936) po čtyřicet let na Princetonské univerzitě přednášel v rámci komparatisticko-medievalistické specializace anglickou, francouzskou a latinskou literaturu. Habilitoval se prací The Roman de la Rose (1969, Román o růži), nicméně do srdcí mnoha studentů se zapsal přednáškovým cyklem věnovaným anglickému bardovi Geoffreymu Chaucerovi a jeho Canterburským povídkám. Úžeji vymezený profesní zájem pak promítl do díla An Introduction to the Franciscan Literature of the Middle Ages (1977, Úvod do františkánského písemnictví v období středověku). Ač od roku 2006 na odpočinku, dál rozvíjí své zájmy, zejména knihvazačství a literární kritiku. Vytrvává i v publikační činnosti, o čemž svědčí mezi jiným knihy The Dark Side of the Enlightment (2013, Odvrácená strana osvícenství) a Luis de Camôes (2017). V češtině se jeho přístupně podané dílo slavící úspěch mezi laiky i akademiky objevuje poprvé.
John V. Fleming
Antikomunistické manifesty
Čtyři knihy, které formovaly studenou válku
Vydal Maraton v roce 2024 jako svou 34. publikaci.
Přeložil Pavel Pokorný.
Odpovědná redaktorka Petra Martínková.
Jazyková korektura Karolina Kadlecová.
Návrh obálky Eliška Fenclová.
Paperback, stran 384, cena 468 Kč.
ISBN 978-80-88411-19-2
Pavel Pokorný, Richard Štencl