Zdraví

 Turistické destinace hlásí zvýšený výskyt horečky dengue. Kde získáte důležité informace?

Praha 23. března 2024

Dominikánská republika, Bali, Kuba, Thajsko, Brazílie, dnes běžné turistické destinace, mohou znamenat pro turisty velké nebezpečí. A to i v hotelových komplexech. Pokud cestujete do exotických krajin, měli byste vědět, že si kromě nádherných zážitků můžete přivézt i nebezpečná onemocnění. Podle ECDC bylo v roce 2023 celosvětově hlášeno přes šest milionů případů a více než 6 000 úmrtí souvisejících s horečkou dengue. A od začátku roku 2024 případů enormně přibývá.

Do exotických zemí vyrážejí ročně statisíce českých turistů, ne všichni jsou však informováni, že v jejich destinaci štípnutí komárem znamená potenciální nebezpečí nákazy virem horečky dengue. Nepřipouštějí si ani nebezpečí v jižní Evropě, kde jsou ohniska nákazy také pečlivě sledována. Proto odborníci radí důkladnou prevenci a v případě teplot do dvou týdnů od návratu z oblasti s výskytem horečky dengue vyšetření u lékaře k vyloučení infekce.

Počáteční příznaky onemocnění

Po nákaze jedním ze čtyř sérotypů viru dengue se u části cestovatelů nemusejí objevit vůbec žádné příznaky, nebo jsou jen velmi mírné. Vážnějšími příznaky v inkubační době 3 až 14 dní jsou:

. náhlý nástup horečky (až do 40 °C),

. symptomy připomínající chřipku (silná bolest hlavy, hlavně za očima, bolesti svalů a kloubů),

. kožní vyrážka, nevolnost, zvracení, zduření uzlin.

Může však dojít ke zhoršení příznaků a vzniku těžké horečky dengue (neboli dengue hemoragické nemoci), jejíž průběh popisuje portál labtestsonline.cz. V případě podezření na těžký průběh horečky dengue je nutné pacienta okamžitě hospitalizovat!

Diagnostika

Podle informačního portálu labtestsonline.cz se vyšetřením krve zjišťuje přítomnost samotného viru dengue nebo protilátek proti němu. Laboratoře vyšetřují i krevní obraz kvůli velké ztrátě krve. Biochemické vyšetření slouží k zjištění poruchy funkce ledvin a jiných známek dehydratace objevujících se při těžkém průběhu.

Prevence

Proti horečce Dengue je v Česku od května 2023 dostupná nová vakcína. Je určena pro děti od 4 let a dospělé. Tato vakcína je vhodná i pro očkování cestovatelů do endemických zemí. Je nutné aplikovat dvě dávky v odstupu 3 měsíců.

Nejnovější hlášení o výskytu viru horečky dengue

V lednu 2024 Thajsko oznámilo 7,3% nárůst počtu případů ve srovnání s prosincem 2023. V Brazílii byl letos hlášen výskyt 1 538 000 případů. Proto tato země jako první zavedla vakcínu do systému veřejného zdraví.

Celosvětový výskyt případů horečky dengue můžete sledovat např. na webu Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí https://www.ecdc.europa.eu/en/dengue-monthly nebo na stránkách organizace https://www.paho.org/en

Mgr. Lenka Sládková

www.labtestsonline.cz

https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/d/dengue/horecka-dengue-zakladni-informace/

https://www.ecdc.europa.eu/en/dengue-monthly

https://www.ockovani-zahranici.cz/stredisko-ockovani-a-cestovniho-lekarstvi

https://www.cestovni-nemoci.cz/ockovani-pro-cesty-do-zahranici

Sdílejte ...