Fata Morgana rozkvétá, rozzáří ji Tropické květy
Praha 16. března 2024
Prodejní výstava tropických rostlin doplní aktuální expozici NOVÁ PET TROPICANA.
Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje výstavu Tropické květy. Ta od 22. března doplní uměleckou expozici sochařky Veroniky Richterové NOVÁ PET TROPICANA. Skleník Fata Morgana rozzáří velké množství tropických květů a rostlin, včetně orchidejí, v působivých aranžmá, která botanická zahrada připraví ve spolupráci se studenty zahradnických oborů SOŠ Jarov. Výstava je prodejní a zájemci si mohou zakoupit oblíbené pokojové, ale i netradiční rostliny a různé kultivary orchidejí, bromélií nebo masožravých rostlin. Prodej květin tentokrát bude probíhat ve výstavním sále botanické zahrady v Ornamentální zahradě. Výstava Tropické květy spolu s výstavou NOVÁ PET TROPICANA budou k vidění do 7. dubna. Ještě do neděle 17. března mohou zájemci navštívit výstavu pro všechny smysly – Za kořením a slávou, která je zavede na cestu do dalekého Orientu.

„Do skleníku Fata Morgana přichází jaro a návštěvníci se mohou těšit na stovky květů tropických rostlin, které v působivých aranžmá rozzáří stávající expozice i současnou výstavu uměleckých objektů z recyklovaných PET lahví NOVÁ PET TROPICANA. Milovníci květin nepřijdou ani o oblíbený prodej rostlin a prodejce, pan Kacerovský, poradí i s jejich pěstováním. Tentokrát bude třeba za nákupem zavítat do výstavního sálu v Ornamentální zahradě. Současně bych rád pozval na procházku do botanické zahrady, jaro je tu cítit na každém kroku, rozkvétají jarní cibuloviny, mandloně, japonské meruňky i magnolie,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy
Tropické květy a fantastická džungle
Skleník Fata Morgana bude hostit hned dvě unikátní výstavy. Až do 7. dubna pokračuje zajímavé spojení uměleckého a ekologického přístupu NOVÁ PET TROPICANA, která fantastická džungle plná pestrobarevných objektů, které sochařka Veronika Richterová vytvořila z recyklovaných PET lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodže, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Guadeloupe. Od 22. března pak skleník rozzáří živé tropické květy a rostliny. Návštěvníci nepřijdou o oblíbené orchideje, bromélie, áronovité rostliny, begonie a další zajímavosti z tropů. Květinová aranžmá ze zajímavých druhů rostlin nejen z vlastní botanické zahrady vytvoří pro výstavu žáci zahradnických oborů SOŠ Jarov pod vedením Elišky Kalkušové a Marie Weigrichtové. Výstava bude prodejní, a tak si zájemci mohou některé zajímavé exempláře odnést i domů. K dispozici bude pestrý sortiment exotických rostlin ze zástupců kapradin, broméliovitých, orchidejí, sukulentů, palem, masožravek i vděčných klasik pokojových rostlin, jako jsou Zamioculcas, Anthurium, Ficus, Syngonium, Monstera, Alocasia, Epipremnum nebo Spathiphyllum. Zakoupit bude možné i pěstitelské potřeby. Prodejní část výstavy bude umístěna do výstavního sálu v Ornamentální zahradě a nebudou chybět ani rady a doporučení k pěstování a péči o tropické rostliny. Výstava Tropické květy se rovněž koná do 7. dubna 2024. Skleník Fata Morgana bude mimořádně otevřený i na Velikonoční pondělí 1. dubna.
Výstava Za kořením a slávou končí v neděli 17. března

Ještě o víkendu si návštěvníci botanické zahrady mohou užít výstavu pro všechny smysly – Za kořením a slávou. Expozice přibližuje různé aspekty rostlinného světa nejširší veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. Prostřednictvím výstavy se vydají na cestu do dalekého Orientu, poznají koření, jako je mauricijská papeda nebo muškátový oříšek. Představuje se proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut. Kromě ovoce je k vidění květ lotosu, tradiční příprava čaje nebo hedvábí. Vystavené exponáty je možné si osahat, k některým přivonět, nebo je dokonce ochutnat. Průvodcem putování do dalekých krajů nejen za exotickými rostlinami je významný cestovatel a učitel 19. století Josef Kořenský. Návštěvníkům je k dispozici proškolený průvodce, popisky jsou také v Braillově písmu a prohlídku usnadní zvukový průvodce. O víkendu 16. a 17. března je možné poodhalit tajemství kouzelné kaligrafie nebo si vyzkoušet krasopis z dob Josefa Kořenského.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz
Mgr. Michaela Bičíková, Darina Miklovičová
Program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024
19. 1. – 7. 4.
NOVÁ PET TROPICANA
Skleník Fata Morgana se proměnil ve fantastickou barevnou džungli a rozkvetl uměleckými díly Veroniky Richterové, jež jsou tvořena z použitých PET lahví. Skleník osídlilo na 130 unikátních objektů – rostlin, hub i zvířat. Výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a přírodou a objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 až 2023. Návštěvníci se setkají s podivuhodnými rostlinami, které nikde nerostou, ale uvidí i neobyčejné květy orchidejí, strelícií nebo lotosů. Ve skleníku se objeví také motýli, labuť nebo krokodýl. Součástí přehlídky jsou komentované prohlídky a workshopy s Veronikou Richterovou. Výstavu od 22. března doplní prodejní akce Tropické květy a návštěvníci se mohou těšit na nabídku tropických rostlin.
19. 1. – 23. 3.
Večerní PET TROPICANA (Džungle, která nespí)
Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Projít se setmělou expozicí je možné vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 18. a 21. hodinou. Každá prohlídka trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit on-line vstupenku. Dospělí zaplatí za program Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč.
1. 2. – 21. 3.
Přednáškový cyklus
Letošní přednášky jsou zaměřené na cestování do tropických a vůbec exotických oblastí. Své zkušenosti popíší odborníci botanické zahrady, vyprávění těch, kteří byli v loňském roce v Chile nebo Thajsku, už proběhla, vydat se lze ještě do Singapuru a na Madagaskar. Přednášky se konají každý čtvrtek od 17.30 hodin až do 21. března. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady nebo on-line.
- 14. 3. Singapurská botanická zahrada (Klára Lorencová, Eva Novozámská)
- 21. 3. Madagaskar (Eva Smržová, Bohumil Černý, Martin Spousta)
1. – 17. 3.
Za kořením a slávou (Výstava pro všechny smysly)
Vydejte se na cestu za vzácným kořením, papírem i hedvábím do daleké Asie. Při putování za orientálními rostlinami vás doprovodí významný cestovatel a učitel 19. století v jedné osobě – Josef Kořenský. Přenesete se tak nejen na jiné místo, ale i do jiných časů. Vystavené exponáty si budete moci vzít do ruky, k některým si přivoníte, a jiné dokonce ochutnáte. K dispozici bude zvukový průvodce a popisky v Braillově písmu. Pro větší skupiny je nutná rezervace.
22. 3. – 7. 4.
Tropické květy (prodejní výstava)
Velké množství exotických rostlin obohatí stávající expozice a skleník Fata Morgana se tak ještě více rozzáří v jedinečných aranžmá. Přehlídka tropických rostlin na poslední tři týdny doplní probíhající výstavu uměleckých objektů z recyklovaných PET lahví NOVÁ PET TROPICANA. V průběhu celé výstavy je možné zakoupit pestrou škálu tropických rostlin. Prodej probíhá v nově vybudovaném výstavním sále umístěném v centrální části areálu v expozici Ornamentální zahrada, a to od úterý do neděle vždy od 10.00 do 19.00 hodin.
28. 3. – 12. 9.
Kurátorská provázení
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek nahlédnou návštěvníci v doprovodu těch nejpovolanějších pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Blíže poznají například jarní bylinky, palmy a cykasy, stranou zájmu nezůstanou ani oblíbené trvalky, sukulenty či tropické letničky. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od března do září vždy od 17.00 hodin. Účast na prohlídce je v ceně standardního vstupného.
- 28. 3. Komu se nelení, tomu se zelení… aneb Co do velikonoční nádivky (ne)patří (Jarmila Skružná)
- 11. 4. Palmy a cykasy (Vlastik Rybka)
- 9. 5. Lesní trvalky (Iveta Bulánková)
- 23. 5. Skalničky a trvalky Ornamentální zahrady (Petr Hanzelka)
- 6. 6. Zrádné pokojovky a další jedovaté rostliny ve skleníku Fata Morgana
(Klára Lorencová)
- 20. 6. Sukulenty u nás doma (Eva Smržová)
19. 4. – 2. 6.
Motýli: Dobrodružná cesta – výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana
7. 6. – 7. 7.
Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů, na níž se lze dozvědět, jak je pěstovat