Návštěvníci botanické zahrady v Troji se vydají na dalekou cestu za kořením a slávou
Praha 15. března 2024
Botanická zahrada Praha zahájila výstavu pro všechny smysly. Je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami.

V Botanické zahradě hl. m. Prahy začala speciální výstava, která přibližuje různé aspekty rostlinného světa nejširší veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. První takovou výstavu uspořádala botanická zahrada už v roce 1996. Návštěvníci se prostřednictvím expozice vydají na cestu do dalekého Orientu, poznají koření, jako je mauricijská papeda nebo muškátový oříšek. Představuje se proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut. Kromě ovoce je k vidění květ lotosu, tradiční příprava čaje nebo hedvábí. Vystavené exponáty je možné si osahat, k některým přivonět, nebo je dokonce ochutnat. Průvodcem putování do dalekých krajů nejen za exotickými rostlinami je významný cestovatel a učitel 19. století Josef Kořenský. Po celou dobu konání výstavy bude pro návštěvníky k dispozici proškolený průvodce, popisky budou také v Braillově písmu a prohlídku usnadní zvukový průvodce. Patrony výstavy se stali klavíristka, zpěvačka a hudební skladatelka Ráchel Skleničková a herec Jan Potměšil. Součástí doprovodného programu budou i zajímavé workshopy, například skládání origami poslepu nebo kaligrafie. Výstava se koná od 1. do 17. března ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.
„Velmi mě těší, že všechny návštěvníky naší zahrady, ty se specifickými potřebami nevyjímaje, můžeme pozvat na unikátní výstavu pro všechny smysly, na výpravu za kořením a exotickými rostlinami, za čajem i hedvábím. Výstava se koná v prostorách nového výstavního sálu. Interně této akci říkáme ‚hmatová výstava‘, exponáty je totiž možné zkoumat nejen zrakem, ale i hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. Doporučil bych prohlídku expozice také školním kolektivům, neboť může jedinečným způsobem doplnit výuku dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Výstava pro všechny smysly – Za kořením a slávou
Výstava pro všechny smysly, která se v botanické zahradě koná už po třiadvacáté, zve všechny zájemce na cesty za kořením a slávou. Tedy na dávné výpravy do Orientu, odkud cestovatelé a obchodníci do Evropy přiváželi vzácné koření, čaje, hedvábí, ale i poznatky o tamější kultuře
a přírodě. Průvodcem na cestách i po exponátech je Josef Kořenský, významný pedagog, cestovatel a spisovatel 19. století. „Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci budou mít možnost zapůjčit si klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten jim exponáty přiblíží komentářem doplněným originálními zvuky. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Koření, čaj, hedvábí, ale i tropické ovoce

Návštěvníci na výstavě poznají více i méně známé koření, jako je mauricijská papeda neboli kafrová limeta a muškátový oříšek, se kterým se na zvětšeném modelu budou moci seznámit skutečně detailně. Další zastavení je věnováno čaji, který kdysi dávno nebyl u nás tak obvyklý jako dnes a do Evropy se ve větší míře dostal právě až z cest do Orientu. Zájemci se seznámí s čajovým obřadem, který symbolizuje rituální konzumaci čaje a jde v něm nejen o správnou přípravu, ale i o podávání čaje. Výstava návštěvníkům přiblíží také cestu hedvábí a představí méně známé tropické ovoce, jako je proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut, z něhož mohou zvědavci dokonce kousek ochutnat. Kromě rostlinného světa se expozice zaměřuje i na kulturní aspekty Orientu, seznamuje například s poklady kaligrafie nebo s pěstováním rýže a tradičním léčitelstvím. Nechybí ani dobové fotografie z cest Josefa Kořenského.
Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory a lze ji doporučit i školním skupinám. Komentované prohlídky je možné domluvit po dobu konání výstavy během otevírací doby na telefonním čísle: 603 489 029 nebo 734 692 200. Součástí akce budou i tematické workshopy zaměřené na kulturu Orientu, konkrétně na Japonsko. O víkendu 2. a 3. března bude možné vyzkoušet si skládání origami poslepu, a to pod vedením Lukáše Tremla, který je nevidomý. Další víkend, tedy 9. a 10. března, se příchozí seznámí s elegantním japonským prošíváním bez jehly a nitě, nazývaným sashiko, a vyrobí si například záložku do knihy. Během workshopu o víkendu 16. a 17. března se pak zájemci budou moci pustit do kaligrafie, ale i do krasopisu z dob Josefa Kořenského.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.
Změna programu vyhrazena.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz
Mgr. Michaela Bičíková, Darina Miklovičová
Program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024
19. 1. – 7. 4.
NOVÁ PET TROPICANA
Skleník Fata Morgana se proměnil ve fantastickou barevnou džungli a rozkvetl uměleckými díly Veroniky Richterové, jež jsou tvořena z použitých PET lahví. Skleník osídlilo na 130 unikátních objektů – rostlin, hub i zvířat. Výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a přírodou a objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 až 2023. Návštěvníci se setkají s podivuhodnými rostlinami, které nikde nerostou, ale uvidí i neobyčejné květy orchidejí, strelícií nebo lotosů. Ve skleníku se objeví také motýli, labuť nebo krokodýl. Součástí přehlídky jsou komentované prohlídky a workshopy s Veronikou Richterovou. Výstavu od 22. března doplní prodejní akce Tropické květy a návštěvníci se mohou těšit na nabídku tropických rostlin.
19. 1. – 23. 3.
Večerní PET TROPICANA (Džungle, která nespí)
Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Projít se setmělou expozicí je možné vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 18. a 21. hodinou. Každá prohlídka trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit on-line vstupenku. Dospělí zaplatí za program Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč.
1. 2. – 21. 3.
Přednáškový cyklus
Letošní přednášky jsou zaměřené na cestování do tropických a vůbec exotických oblastí. Své zkušenosti popíší odborníci botanické zahrady, kteří se v loňském roce vydali do Chile, Singapuru, na Madagaskar, ale i do Thajska. Připojí se dobrodruh Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách s líčením svého putování po Jižní Africe. Přednášky se konají každý čtvrtek od 17.30 hodin až do 21. března. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady nebo on-line.
- 7. 3. Polská arboreta a japonské zahrady v Polsku (Tomáš Vencálek)
- 14. 3. Singapurská botanická zahrada (Klára Lorencová, Eva Novozámská)
- 21. 3. Madagaskar (Eva Smržová, Bohumil Černý, Martin Spousta)
1.–17. 3.
Za kořením a slávou (Výstava pro všechny smysly)
Vydejte se na cestu za vzácným kořením, papírem i hedvábím do daleké Asie. Při putování za orientálními rostlinami vás doprovodí významný cestovatel a učitel 19. století v jedné osobě – Josef Kořenský. Přenesete se tak nejen na jiné místo, ale i do jiných časů. Vystavené exponáty si budete moci vzít do ruky, k některým si přivoníte, a jiné dokonce ochutnáte. K dispozici bude zvukový průvodce a popisky v Braillově písmu. Pro větší skupiny je nutná rezervace.
22. 3. – 7. 4.
Tropické květy (prodejní výstava)
19. 4. – 2. 6.
Motýli na cestách – výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana
7. 6. – 7. 7.
Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů, na níž se lze dozvědět, jak je pěstovat