Ekonomika

Formnext ve Frankfurtu odhalil budoucí směřování aditivních technologií, a to včetně slábnoucí pozice evropských hráčů

Praha, 25. listopadu 2023

Na začátku listopadu proběhl největší evropský veletrh aditivních technologií Formnext ve Frankfurtu. Devátého ročníku se zúčastnilo rekordních 32 851 specialistů a manažerů. Veletrh Formnext nastínil nové trendy v oblasti 3D výroby, mezi které patří sílící tlak na udržitelnost, využití samozhášivých materiálů a voštinových struktur, tisk na textil či automatizace při generování dat. Ukázal však také sílící pozici výrobců z Asie, kteří mohou v dohledné době výrazně ovlivnit evropský trh.

Rostoucí zapojení aditivních technologií v průmyslu se ukazuje napříč velkým spektrem odvětví – od automobilového průmyslu, přes architekturu a letectví až po zdravotnictví či využití v obranném průmyslu. Veletrh Formnext ve Frankfurtu se řadí mezi největší světové události, které určují budoucí směřování v oblasti 3D tisku.

Evropské firmy budou čelit tlaku asijských hráčů

3D průmysl zažívá razantní nástup firem z Asie a Pacifiku – dynamika nástupu asijských hráčů na poli průmyslového 3D tisku nasvědčuje tomu, že se tento region v nejbližší době stane po Severní Americe druhým nejvýznamnějším. Podle údajů americké studie Precedence Research[1] držela Severní Amerika v roce 2022 prvenství s 36% podílem trhu 3D výroby, Evropa dosahovala 30 % těsně následována Asií s 27 %.  Letošní ročník veletrhu Formnext však naznačuje, že se tento poměr začíná otáčet v neprospěch Evropy. „V minulých letech jsme vídali čínské návštěvníky se zápisníky v rukou, letos už patřili mezi významné vystavovatele,“ říká Ondřej Štefek, jednatel 3Dees Industries. Jak vyplývá ze zmiňované studie, tak právě na asijském trhu se v následujících deseti letech očekává největší meziroční nárůst.

Očekává se, že do roku 2032 globálně trh aditivních technologií vyroste ze současných 17,99 miliard na 95,62 miliard amerických dolarů. Většinu však obsáhne americký a asijský trh. Naopak evropský trh je podle odborníků přehlcený. „Trh začíná být přeplněný a je jen otázkou času, kdy se bude muset pročistit. Už nyní můžeme pozorovat velké skupování malých hráčů těmi velkými. Mnoho dalších firem existuje jen díky velkým investičním injekcím – zatím jsou však ve ztrátě a do černých čísel se pravděpodobně ani nedostanou,“ upozorňuje Ondřej Štefek.

Veletrhem Formnext rezonovaly nové trendy aditivní výroby

Kromě stále rostoucí míry customizace, která je nesmírně důležitá například ve využití 3D tisku ve zdravotnictví, se celým veletrhem nesl rostoucí tlak na udržitelnost výroby. „Nejde jen o snižování spotřeby elektrické energie při výrobě spotřebních materiálů a samotném 3D tisku, ale také o vývoj nových materiálů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje František Hůla, aplikační inženýr z 3Dees Industries s tím, že například materiál PA 11 se vyrábí z oleje ze semen ricinovníku. Keře jsou méně náročné na spotřebu vody a úroda se získává přímo od menších farmářů.  

Velký boom zažívají také voštinové mřížkové struktury, a to především díky skvělým mechanickým vlastnostem jako je pružnost, odlehčení a vysoká odolnost,“ popisuje další z trendů František Hůla a dodává, že tyto struktury nabízí velké využití v obuvním průmyslu. Někteří výrobci obuvi představili už i takové modely bot, jejichž jednotlivé části lze rozebrat a v případě potřeby obnovit pouze opotřebovanou část. I zde je patrný výrazný tlak na udržitelnost a recyklaci materiálů.

Veletrh Formnext ukázal také velký posun v automatizaci generování dat. „Otevírá se mnohem větší cesta k zapojení zákazníka už v procesu formování designu, což je velmi důležité například v segmentu protetických a ortetických pomůcek,“ vysvětluje František Hůla.

Mezi materiály dominují kovy

Podle studie Precedence Research jsou nejčastěji využívanými materiály v 3D tisku kovy (52 %) a i na německém veletrhu jim byla věnována zhruba polovina expozic. Rozmanitost možností volby materiálů však neustále roste. Mezi aktuální trendy patří zejména samozhášivé materiály, které najdou uplatnění především v sektoru mobility. Zároveň je možné sledovat nástup nejrůznějších pružných materiálů či tzv. resinového tisku. Ten nachází uplatnění mimo jiného v módním odvětví při potisku textilu. „Nejedná se pouze o módní trend – vnímáme obrovský potenciál například v automobilovém průmyslu, kde by se pomocí potisku textilu mohly vytvářet designové a velmi lehce udržovatelné čalounění interiéru,“ uzavírá František Hůla z 3Dees Industries. Právě segment automobilového průmyslu dominuje odvětví aditivních technologií a předpokládá se, že tomu takto bude i v následujících letech.

O 3Dees Industries

3Dees Industries je česká technologická společnost zabývající se zaváděním průmyslového 3D tisku a 3D skenování do institucí a firem. V těchto oblastech se také věnuje vývojovým projektům. 3Dees Industries zastupují prestižní společnosti Zeiss a Hewlett Packard.  Za instalaci 3D tiskáren HP byli v roce 2021 touto společností označeni za neúspěšnějšího partnera v oblasti 3D tisku v regionu střední a východní Evropy. Působí zejména v České a Slovenské republice a na Ukrajině.

Eva Čechurová, Simona Křivánková


[1] https://www.precedenceresearch.com/additive-manufacturing-market

Sdílejte ...