Zaměstnanci nechtějí práci bez možnosti home office
Praha 24. února 2023
Dle mzdového průzkumu[1] personálně poradenské společnosti HAYS, je většina kvalifikovaných zaměstnanců (tzv. bílých límečků) ochotna přijmout pracovní pozici, pokud umožňuje i práci z domova. 48 % respondentů by práci plně z kanceláře nepřijalo, 26 % by se rozhodlo dle konkrétní pracovní nabídky, 13 % dotázaných si není jisto, jak by se rozhodli. Pouze 13 % zaměstnanců na kvalifikovaných pracovních místech jednoznačně uvádí, že jsou ochotni přijmout pracovní pozici, která nenabízí možnost práce z domova. Paradoxem je, že zaměstnanci ne vždy tuto možnost naplno využijí, nicméně je pro ně jakýmsi důkazem flexibility a důvěry ze strany zaměstnavatele.
To, že se stala práce z domova či hybridní režim běžnou součástí na pracovních pozicích, kde je to možné, je patrné i z pracovních portálů a jiných nástrojů pro inzerci a hledání pracovních míst, téměř na všech si nyní můžeme zaškrtnout, zda si přejeme pracovat zcela nebo částečně na dálku.
„Hybridní režim práce, tedy kombinace práce z domova a na dálku je aktuálně na českém trhu nejběžnějším. Alespoň 2 dny práce z domova týdně nabízí dle průzkumu Hays až 61 % zaměstnavatelů,“ uvádí Martina Papoušková, manažerka ve společnosti HAYS.
„Z hlediska věkových skupin zaměstnanců je hybridní režim práce nejoblíbenější u generace 28-45 let, která díky němu dokáže lépe skloubit pracovní život s péčí o rodinu a soukromým životem obecně, což také souvisí s tendencí této skupiny stěhovat se z velkých měst do jejich okolí. Mladší generace do 28 let si fungování na dálku vyzkoušela během doby covidové už při studiu, nicméně je pro ně důležitá častá interakce s kolegy a navazování vztahů na pracovišti. Kategorie zaměstnanců 45+ převážnou část své dosavadní kariéry strávila v běžném prezenčním pracovním režimu, proto jim nečiní větší problémy ani nyní, ale i tak určitou míru flexibility samozřejmě uvítá. Z hlediska oborů je největší zájem o vzdálenou práci v oblasti IT, obchodu, v centrech sdílených služeb a ve finančním sektoru,“ vysvětluje Martina Papoušková.
Stále častěji se mezi zaměstnavateli objevuje možnost plně flexibilního režimu, aktuálně jej nabízí 23 % zaměstnavatelů. Zde mají lidé naprostou svobodu v tom, kdy se rozhodnou pracovat z domova a kdy z kanceláře. To jde často ruku v ruce se zaváděním sdílených pracovních míst, kdy zaměstnanec nemá přidělené stálé pracovní místo u konkrétního stolu v kanceláři, ale vybere si to, které je právě volné. Tento zcela flexibilní pracovní režim je oblíbený například mezi IT odborníky a pro firmy je to možnost, jak si rozšířit okruh potenciálních kandidátů. Mají možnost oslovovat kandidáty i z jiných regionů, kteří mohou pracovat plně na dálku a na pracoviště dojet několikrát za měsíc na důležité schůzky nebo porady.
Novinkou, která se v oblasti vzdálené práce vyskytuje, je možnost vykonávat práci po určitou dobu, například 1 měsíc, ze zahraničí. To je lákavé nejen pro zahraniční pracovníky, kteří tak mohou strávit delší čas ve své rodné zemi, popřípadě pro zaměstnance se zálibou v cestování, kteří tímto způsobem mohou propojit práci s se svým koníčkem.
Jitka Novotná, Kristýna Králová
Hays plc („Skupina”) je přední světová společnost v získávání specialistů a poskytování náborových řešení, jako je RPO či MSP. Skupina je expertem v náboru kvalifikovaných, profesionálních a odborných lidí po celém světě, je leaderem na trhu ve Velké Británii, Německu a Austrálii a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě, Latinské Americe a Asii. Skupina působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr včetně contractingu. K 30. červnu 2022 má Skupina 13,000 zaměstnanců pracujících ve 253 kancelářích ve 32 zemích světa. Finanční rok končící k 30. červnu 2022 vykazuje tyto výsledky:
- Skupina vykázala čistou provizi 1,189.4 milionů britských liber a provozní zisk (položky podléhající výjimce) 210.1 milionů liber;
- Skupina umístila kolem 83,750 tisíc uchazečů do trvalých pracovních míst a kolem 250 tisíc lidí do dočasných pozic;
- 16 % z čistých provizí Skupiny bylo vygenerováno v Austrálii a na Novém Zélandu, 26 % v Německu, 22 % ve Velké Británii a Irsku a 36 % ve zbytku světa.
- Segment dočasného umístění představoval 55 % z čistých provizí a segment trvalého umístění představoval 45 % z čistých provizí;
- Technology je největší specializací Skupiny, generující 26 % čistých zisků, následována specializacemi Accountancy & Finance (14 %) a Construction & Property (11 %)
- Hays působí v těchto zemích: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Lucembursko, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.
[1] Mzdový průzkum HAYS 2023. Mzdová data byla získávána v průběhu roku 2022 z databáze společnosti Hays Czech Republic a zohledňují jak nabízenou výši mezd, tak požadavky uchazečů a finální nabídku mzdy při obsazení pozice. Informace o náborových trendech a benefitech vznikla na základě vyhodnocení průzkumu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli z října roku 2022. Podrobnější datové šetření probíhalo v říjnu 2022 a zúčastnilo se jej 1051 respondentů z řad zaměstnanců a uchazečů o práci a 523 respondentů z řad zaměstnavatelů působících na českém pracovním trhu. V zaměstnavatelském průzkumu mezi respondenty převažovaly velké (49%) a střední (41%) společnosti. Z hlediska oborů byly zastoupeny nejvíce IT společnosti (17%), Výrobní společnosti (17%) Obchodní společnosti (15%), Engineering a logistika (15%), Finance a bankovnictví (8%), Life Sciences, farmacie a zdravotnictví (8%).