Nový projekt vývoje autonomních kyvadlových autobusů spojuje inovátory z České republiky a Izraele
Praha, 10. prosince 2022
O měsíc později, 24. října 2022, bylo v Jeruzalémě za přítomnosti ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Heleny Langšádlové podepsáno další memorandum, tentokrát o úzké spolupráci na vývoji autonomního autobusu a jeho integraci do managementu dopravy ve městě, kdy se k oběma výše uvedeným společnostem připojily také Fakulta dopravní ČVUT v Praze a Pražské inovační centrum pokročilých technologií a výzkumu (PATRIC). Setkání pak vedle praktické ukázky autonomního řízení vytvořilo prostor pro společnou diskusi o významu a důležitosti spolupráce mezi univerzitami a průmyslem, o podmínkách pro zakládání startupů i o možných způsobech financování výzkumu v obou zemích.
Ministryně Helena Langšádlová při této příležitosti uvedla: „Rozvoj autonomní mobility a s ním spojený výzkum má moji podporu. Úroveň a kvalita jízdy samořízeným autem, kterou jsem mohla sama jako cestující zažít v plném jeruzalémském provozu, mě více než příjemně překvapila. Je jasné, že na cestě k zapojení autonomního řízení do veřejné dopravy bude třeba ještě vyřešit řadu komplexních problémů, např. v oblasti bezpečnosti provozu a ochrany zdraví jeho účastníků, a také etických otázek. Ráda proto také podpořím vznik příslušné národní legislativy v České republice.“
Projekt ocenil také děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze, profesor Ondřej Přibyl: „Vývoji kooperativních a autonomních systémů a jejich integraci do chodu měst se na fakultě věnujeme dlouhodobě. Tento projekt je důležitým krokem pro tuzemskou veřejnou dopravní síť a velmi mě těší, že se na něm naše fakulta podílí.
Zavádění autonomních řešení ve veřejné dopravě je důležitým tématem v době, kdy města usilují o čistší a bezpečnější ulice pro své obyvatele. Tato spolupráce je příslibem rozšíření stávající plodné kapitoly česko-izraelské kooperace v oblasti vědy a výzkumu.“
Díky tomuto výzkumnému projektu se Česká republika prostřednictvím ekologické, úsporné a efektivní technologie kooperativní a autonomní mobility stane lídrem vývoje inovativních řešení pro městskou dopravu. Zároveň spolupráce podtrhuje odhodlání českých vědeckých špiček dále rozšiřovat kooperaci s vyspělými světovými ekonomikami v oblasti nejmodernějších technologií.
Erik Feldman, Kateřina Fričová
Fakulta dopravní ČVUT v Praze byla ve své nynější podobě založena roku 1993 jako vedoucí akademické pracoviště v oblasti dopravy, logistiky a telekomunikace v České republice.
V současné době má dvě pracoviště – v Praze a v Děčíně. Výzkum a výuka na fakultě pokrývá celou šíři dopravy a nabízí široké spektrum studijních programů vedených experty v oboru, kteří vyučují jak budoucí profesionály v dopravě a logistice, tak i telekomunikační inženýry nebo profesionální piloty. Více informací najdete na www.fd.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům na 250 akreditovaných studijních programů a z toho přes 100 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro oblast „Engineering and Technology“ je ČVUT na 175. místě, v oblasti „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 201.–220. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 238. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 151.–200. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.–300. místě. Více na https://www.cvut.cz/
VDT Technology a.s. jako systémový integrátor nabízí komplexní řešení pro inteligentní systémy monitoringu, řízení a správy dat. V prostředí IoT platforem připravuje pokročilé expertní funkcionality, jakými jsou simulace, predikce a digitální modelování. Více informací najdete na www.vdttechnology.com
Inovační centrum PATRIC (Prague Advanced Technology and Research Innovation Center, a.s.) dlouhodobě spolupracuje s izraelskými partnery z akademického prostředí a podílí se na zavádění výsledků inovačních projektů v oblasti autonomních systémů do praxe. Podpora vývoje autonomních kyvadlových autobusů je dalším krokem k posílení mezinárodní spolupráce v oblasti pokročilých technologií. Vytváření inovačního ekosystému v srdci Evropy a rozvoj česko-izraelské vědecké komunity je pro centrum PATRIC zásadní. Více informací najdete na www.patric.expert.
Mobileye člen skupiny Intel, je lídrem revoluce v mobilitě díky svým technologiím autonomního řízení a asistence řidiče, které využívají světově uznávanou expertízu v oblasti počítačového vidění, strojového učení, mapování a analýzy dat. Její technologie stojí v centru samořízených vozidel a řešení mobility, pohánějí špičkové pokročilé asistenční systémy pro řidiče a poskytují cenné informace pro optimalizaci infrastruktury mobility. Společnost Mobileye je průkopníkem přelomových technologií, jako je snímání True Redundancy™, mapování REM™ s využitím crowdsourcingu a technologie Responsibility Sensitive Safety (RSS), které jsou hnacím motorem v oblasti ADAS a AV směrem k budoucnosti mobility. Další informace: www.mobileye.com.