Kazašské úřady zajišťují svobodu svědomí ve své zemi nikoli slovy, ale skutky
Praha 10. března 2022
Nejen hlavní kazachstánské koncese – islám a pravoslaví , ale i méně početní představitelé dalších náboženských směrů se nacházejí v pohodlném a příznivém prostředí pro náboženskou činnost.
Země má promyšlenou náboženskou politiku a vytvořila jedinečný model sekulárního státu, který se vyznačuje aktivním úsilím o podporu a udržení míru a harmonie mezi náboženstvími.

Stát zajišťuje svobodu svědomí, rovnost náboženského vyznání a neutralitu politické moci ve vztahu k náboženským vyznáním. Systém vztahů mezi státem a náboženskými sdruženími není izolován od ostatního systému společenských vztahů. Náboženská sdružení jsou součástí společnosti a věřící jsou plnoprávnými občany.
Zajištění dodržování lidských práv občanů na svobodu náboženského vyznání je v životním zájmu Kazachstánu jako multikonfesní země a je klíčovou součástí jeho demokratického a právního rozvoje.
Při své činnosti se opírá o všeobecně uznávané mezinárodní akty v oblasti lidských práv. Normativní základna Kazachstánu v oblasti zajištění svobody náboženského vyznání a přesvědčení odpovídá celoevropským a světovým demokratickým standardům.
Legislativa Republiky Kazachstán odráží procesy probíhající v duchovní sféře společnosti a zároveň se snaží reagovat na výzvy a hrozby moderního světa. Na jedné straně se vytváří příznivý právní režim, který vychází vstříc náboženským potřebám věřících a činnosti náboženských sdružení, na druhé straně se omezuje vliv destruktivních sdružení, která se skrývají za maskou religiozity, ale páchají trestnou činnost. Zároveň nedochází k pronásledování věřících z náboženských důvodů.
Náboženství v Kazachstánu představují lidé různých etnik, jazykových skupin, kulturních a sociálních skupin s různou vírou, náboženskými zvyklostmi a světonázorem.
Stav náboženské svobody splňuje všechny požadavky kazašské legislativy. Cílem zákona o náboženství, přijatého 13. října 2011, je mimo jiné zajistit bezpečnost a stabilitu v zemi.

Obavy úřadů nejsou neopodstatněné. Důvodem byly teroristické útoky v roce 2011. Stále se objevují zprávy o tom, že se občané přidávají k islamistickým teroristickým organizacím. Například na podzim roku 2013 bylo na internetu zveřejněno video, na kterém je kazašská rodina mezi ozbrojenými náboženskými radikály v Sýrii. Kazašská vláda se proto snaží řešit bezpečnostní otázky na legislativní úrovni. Události z tragického ledna 2022, kdy na zemi zaútočili mezinárodní teroristé a náboženští fanatici, potvrdily správnost postupu státu.
Význam náboženského faktoru v životě moderní kazašské společnosti je zřejmý. v republice existuje 18 konfesí a 3 816 oficiálně registrovaných náboženských společností.
Roste vliv náboženství v mnoha oblastech společensko-politického života, zvyšuje se vliv náboženských sdružení na každodenní život širokých vrstev obyvatelstva, rozšiřuje se sféra náboženského vzdělávání a posiluje se jeho finanční a materiální základna.
Kazachstán nyní představuje konfesní paletu. Pro tuto zemi nabývá důsledné uplatňování zásad svobody svědomí a náboženského vyznání zvláštní důležitosti a významu. Tyto hodnoty nejen zaručují právo občanů být věřícími, ale také zajišťují harmonii v kazašské společnosti.
Představitelé různých náboženských hnutí v Kazachstánu se distancují od extremistických tendencí a zaměřují se na ideologii míru a vytváření lepší budoucnosti Kazachstánu.

Svědčí o tom zejména úspěšné zkušenosti «Svazu křesťanů evangelické víry Kazachstánu». Šéf Svazu Jurij Šumajev nedávno zveřejnil na Instagramu příspěvek, v němž vyjádřil podporu jednání prezidenta Tokajeva a vyzval Kazachstánce, aby hlavě státu pomohli obnovit mír po lednových tragických událostech v této zemi.
Svaz křesťanů evangelické víry Kazachstánu je sdružení protestantských církví v zemi s více než 10 000 členy.
Od svého založení SKEVK1 opakovaně organizuje platformy pro dialog mezi náboženskými sdruženími a státem s cílem udržet mezináboženskou harmonii a mír v zemi.
Tato náboženská organizace v rámci svého aktivního občanství poskytuje pravidelnou pomoc rodinám s nízkými příjmy a rodinám s mnoha dětmi.
V roce 2018 zástupce SKEVK1 na konferenci OSCE o svobodě náboženského vyznání ve Varšavě ocenil pozitivní úroveň interakce mezi kazašským státem a náboženskými vyznáními.
V prosinci 2021 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi SKEVK1 a Výborem pro náboženské záležitosti Ministerstva informací a rozvoje společenství s cílem zvýšit právní povědomí náboženské části obyvatelstva.
Politika kazašských úřadů je tedy zaměřena na udržení mezikonfesní harmonie v zemi, přičemž žádné náboženské vyznání není upřednostňováno.
RK
Poznámky:
- – Svaz křesťanů evangelické víry Kazachstánu