Kultura

Srdeční záležitost. Šperky Hanuše Lamra pro milovníky tradice i vyznavače nekonvenčních představ ráje

Praha, 7. února 2022

Originální šperky z vybraných kolekcí Hanuše Lamra přímo vybízejí, abyste jimi obdarovali své blízké (nejen) na sv. Valentýna. Radost jimi uděláte milovníkům a milovnicím klasických symbolů lásky, vyznavačům nekonvenčních představ o ráji i všem, pro něž je životním mottem pokora a návrat k tradičním hodnotám.

  • Kolekce Cereal

Během přehlídky Designblok 2021 představil Hanuš Lamr novou kolekci s názvem Cereal, jejím prostřednictvím vzdal hold zdánlivě prostému motivu, ve skutečnosti jednomu zezákladních symbolů lidské existence – obilnému klasu.

  • Kolekce Lust for Eden

Kolekce Lust for Eden poukazuje na méně typickou podobu ráje a dokonalosti.K odlití jednoho z ikonických symbolů edenu do bronzu inspiroval Hanuše nález granátového jablka na dovolené před několika lety. Jablko ho zaujalo tím, že naprosto nesplňovalo požadavky na dokonalost – bylo už puklé a černé. To přimělo umělce k zamyšlení nad objektivitou pojmu „dokonalosti“, po níž podvědomě neustále toužíme, ale každý ji vnímáme jinak.

  • Kolekce Sacré Coeur

Kolekce Sacré Coeur (Svaté srdce) je inspirována jednou z nejpůvabnějších okrasných rostlin – srdcovkou. Tuto trvalku původem z Japonska a Číny charakterizují netypické květy ve tvaru srdíček, které jí propůjčily i lidové názvy „srdcovka“ či „srdce Panny Marie“.Na křehkých stoncích, obloukovitě se sklánějících k zemi, nese srdcovka bílé, nebo růžové květy ve tvaru srdíček. Květ je složen z vnějších růžových plátků, vnitřní plátky vyčnívají dole a jsou bílé. Listy jsou jemně zpeřené, po odkvětu zasychají a rostlina se zcela zatáhne do půdy tak, že zmizí ze záhonu.

Ke 100. výročí založení Československé republiky vytvořil Hanuš Lamr i speciální šperk s názvem Srdce republiky. Motiv srdcovky je zde umocněn symbolickým využitím barev národní vlajky. Stříbrné srdce znázorňuje bílou, náhrdelník z lapisu lazuli modrou a korálová kapka červenou barvu. Z důvodu ochrany korálových útesů zde byl využit tzv. rekonstruovaný korál. Inspiraci Lamr opět nalézá v národním stylu i tvorbě Dušana Jurkoviče. Šperk charakterizují čisté barevné tóny, symetrie i záměrná jednoduchost symbolů.

http://www.hanuslamr-shop.cz/
https://www.hanuslamr.com/
FCB: Hanuš Lamr
IG: hanus_lamr_sperky
#hanuslamr

Credit: archiv Hanuše Lamra

Mariana Pohlová

HANUŠ LAMR

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.

Jeho celoživotní inspirací a vášní je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum, Folklor nebo Sacré Coeur. Součástí této kolekce je i šperk Srdce republiky vytvořený speciálně ke 100. výročí založení Československa.

U příležitosti 200. výročí založení Národního muzea a jeho znovuotevření po náročné opravě a zároveň 100. výročí založení Československé republiky vytvořil v roce 2018 pro tuto prestižní instituci diadém s názvem Sbírka. Dílo bylo k vidění na unikátní výstavě 2 x 100, představující veřejnosti 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů. Po jejím skončení se stalo součástí stálých sbírek Národního muzea. Této cti se Hanuši Lamrovi dostalo jako prvnímu žijícímu umělci.

Za kolekci Lust for Eden obdržel nominaci na Czech Grand Design 2019, za objekt Vínek a kolekci Noli me tangere nominaci na Czech Grand Design 2020.

Sdílejte ...