Kultura

Galerie Kvalitář ve čtvrtek otevírá unikátní výstavu Aetas Praehistorica, která pomocí uměleckých děl reflektuje vznik Země

Praha, 1. prosince   2021

Unikátní výstavu Aetas Praehistorica (latinsky pravěk), mohou návštěvníci vidět od čtvrtka v pražské galerii Kvalitář. Hlavním tématem sebevědomého autorského projektu fotografa a kurátora Jana Dotřela je vědecká reflexe vzniku naší planety a života na ní. „Výstava Aetas Praehistorca je sondou do minulosti planety Země, stejně tak jako sondou do myšlení Jana Dotřela, který v tomto případě spojil své fotografické i kurátorské uvažování na pozadí vědy, s níž rozehrává uměleckou polemiku,“ říká spolukurátor výstavy Jozef Mrva ml. Originální expozice je rozdělena do tří okruhů: Zrození Země, Vznik života a Počátek lidstva. Kromě autorských fotografií mohou návštěvníci obdivovat i díla dalších významných umělců jako například skleněnou sochu Venuše Evy Eisler, malbu Milana Housera nebo Zdeňka Buriana či objekty Qubus Design Studia vytvořené z fosilií stromatolitu. Většina z těchto umělců vytváří díla přímo pro výstavu Aetas Praehistorica. Expozici doplní také naturálie a kuriozity přírodního světa z unikátní soukromé sbírky Oldřicha Uttendorfského. Vernisáž výstavy proběhne tento čtvrtek, 2. prosince od 19 hodin.

Výstava navazuje na dlouhodobé zaměření umělce Jana Dotřela, který se snaží o vzájemnou syntézu umění a vědy, a je vyústěním jeho dlouhodobého výzkumu. Po projektech tematizujících astronomii (výstava SPACE, Kvalitář 2020) se autor obrací k minulosti Země – ke geologii a paleontologii. V autorových fotografiích se často objevuje motiv krajiny, zde k ní však přidává i fotografii mikroskopickou a studiovou. Leitmotivem celé výstavy je tvar koule, který je určující nejen z makro-kosmické perspektivy, biochemie, ale i obecné fyziky. Dotřel tento tvar vyhledává v přírodních strukturách, nebo jej ve scénických fotografiích komponuje v exteriéru. Mezi exponáty najdeme tisíce let staré minerály či zkameněliny, schránky cizokrajných živočichů, ilustrativní kresby ale i moderně abstraktní motivy vypovídající o formách života na zemi. Výstava v galerii Kvalitář potrvá do 18. února příštího roku.

Speciální hosté: Eva Eisler, Vladimír Škoda, Qubus Design Studio, Milan Houser, Tomáš Medek, Adam Kašpar, Štěpánka Sigmundová, Zdeněk Burian a Oldřich Th. Uttendorfský

Jan Dotřel vystudoval Estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na teorii fotografie. Absolvoval s diplomovou prací Transformace kultovní a konceptuální hodnoty v dějinách fotografie, ve které se pokusil představit vlastní teorii ohledně nového čtení vzniku a vývoje fotografie. Dlouhodobě pracoval jako asistent světově uznávaného fotografa Ivana Pinkavy. Dotřel svou tvorbu představil například na autorských výstavách Deeply Ordered Chaos (2018) či Other Worlds (2020) v galerii Ateliér Josefa Sudka, kde zkoumal povahu fotografického záznamu vesmírných sond. V současné době pracuje jako kurátor v pražské galerii Kvalitář, kde se zaměřuje na prezentaci volného umění a designu.

Galerie Kvalitář má v českém prostředí své specifické místo, na pozadí stejnojmenného architektonického studia, představuje v hlavním městě po dobu deseti let, to nejlepší z výtvarného umění a designu. Doposud Kvalitář připravil více než tři desítky výstav, které se věnují nejen umění, architektuře a designu, ale také propojení uměleckých a vědních oborů. Výstavní činnost galerie, dlouhodobě představuje nejen české, ale také zahraniční autory. Nově se dramaturgie galerie orientuje také na médium fotografie a sochu. Na výstavách i v depozitáři umění proto nově můžete vidět fotografie Ivana Pinkavy, Ondřeje Přibyla a objekty od Jakuba Berdycha Karpelise, Jana Kováříka či Tomáše Medka.

Více o výstavě: ​​https://kvalitar.cz/2021/11/09/aetas_praehistorica/

Více o umělci Janu Dotřelovi: www.jandotrel.com

Galerie Kvalitář

Sdílejte ...