Studenti DAMU představí divákům svou Netrpělivost srdce
Praha, 9. listopadu 2021
Divadlo DISK uvede novou adaptaci románu rakouského prozaika Stefana Zweiga Netrpělivost srdce. Režie groteskní tragédie člověka, který nedokázal říct „ne“, se ujala režisérka a autorka dramatizace Monika Hliněnská absolvující na katedře činoherního divadla. Třetí absolventská inscenace 4. ročníku herectví činoherního divadla bude mít premiéru 19. listopadu 2021 od 19:30 v divadle DISK.

Anton Hofmiller chce být dobrým člověkem. Nesnese pomyšlení, že by si o něm ostatní mysleli opak. A dobrý člověk přeci neodmítne pozvání do lepší společnosti. Dobrý člověk přeci nebude odmítat štědré dary. Dobrý člověk přeci neodepře pozornost dívce, která je chromá… byť je to v rozporu s tím, co si žádá srdce. Nadějný poručík dělá jeden ústupek za druhým, zatímco doba se neomylně řítí vstříc první světové válce.
Autorkou adaptace Netrpělivosti srdce, která získala 3. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2020, je režisérka inscenaceMonika Hliněnská. „Předloha zkoumá primárně otázku soucitu, a to v několika různých rovinách. Nejen ve smyslu nesobecké potřeby sdílet s druhým jeho bolest, ale zejména ve smyslu hledání vlastní sebehodnoty skrze uznání a vděk druhých. Dramatizace akcentuje zejména toto téma, zatímco se snaží maximálně těžit z vlastního dramatického potenciálu Zweigova románu,“ vysvětluje režisérka. Byť se jedná o příběh odehrávající na pozadí dějinných událostí směřující k první světové válce, podle Hliněnské půjde především o „groteskní, avšak naléhavou a zcela současnou výpověď jedince, který se snaží zalíbit svému okolí natolik, že ztrácí vlastní identitu“.
O tom, že se nejedná o historizující inscenaci svědčí i výtvarné řešení Michaely Semotánové. Kostýmy se v estetice Rakousko-Uherska sice inspirují, ale zároveň prostřednictvím expresivního gesta akcentují vnitřní téma jednotlivých postav. Retrospektivní vyprávění je zasazené do zdánlivě jednoduché scénografie, která však umožňuje až filmově rychlé změny prostředí a prolínání dvou časových linií. „Příběh je jakousi zpovědí hlavní postavy, která o minulosti referuje z vlastní perspektivy. Situace se tedy nevyjevují ryze realisticky, ale jsou zkresleny jeho subjektivním vnímáním,“ doplňuje mladá režisérka a prozrazuje, že se inscenační tým inspiroval v estetice filmů Wese Andersona, zejména snímkem Grandhotel Budapešť.
Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla nazkoušeli již v této sezóně inscenace Hrdina západu a Instalace izolace. Netrpělivostí srdce tak otevírají druhou polovinu svého působení v divadle DISK.
Nad rámec školních aktivit spolu v roce 2020 založili kočovou divadelní družinu Ductus Deferens, se kterou vystupují ve Švandově divadle a na festivalových přehlídkách s inscenacemi Ductus Deferens2 a Cestopissing.
NETRPĚLIVOST SRDCE
autor předlohy: Stefan Zweig
překlad předlohy: Božena Koseková
adaptace a režie: Monika Hliněnská
dramaturgie: David Košťák
scéna a kostýmy: Michaela Semotánová
asistentky scénografie: Julie Sztogrýnová, Lucie Pangrácová
hudba: Johann J. Foss
hudební spolupráce: Karolína Hanzlová
hudební postprodukce: Jakob Schubert
hudbu nahráli: Zdislava Tučková (housle), Rosa Teresa Carlino (housle), Karolína Hanzlová (viola), Eliška Lakomá (violoncello), Tadeáš Správka (klavír), Ivan Hejna (bicí)
vedoucí produkce: Jan Honeiser
produkce: Karolína Hanzlová, Kristýna Mazánková
grafika: Josef Holota
pohybová spolupráce: doc. Mgr. Martin Pacek
hlasová spolupráce: MgA. Zdeňka Sajfertová
PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU
prof. MgA. Jan Vedral, PhD., doc. Mgr. Tomáš Pavelka, MgA. Martina Preissová, doc. MgA. Tomáš Töpfer, MgA. Zdeňka Sajfertová, doc. Mgr. Martin Pacek, Mgr. Hana Fischerová, MgA. Martin Černý, MgA. Tereza Sochová
HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU HERECTVÍ KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA DAMU
ANTON HOFMILLER: Petr Matyáš Cibulka
EDITA: Barbora Vágnerová
ILONA: Romana Widenková
BUBENČIČ: Jan Staněk
KEKESFALVA: Martin Bednár
CONDOR: Marek Frňka
KLÁRA: Zuzana Holéczyová
FERENZ: Tomáš Čapek
JÓŽI: Petr Šindler
veřejná generální zkouška: 18. listopadu 2021 v 11:00
premiéra: 19. listopadu 2021 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 21. 11., 24. 11., 3. 12., 20. 12.
Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).
Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).
Divadlo DISK patří k divadelní fakultě AMU už od začátku jejího fungování v roce 1946. Původně našlo útočiště v divadélku Unitarie v Karlově ulici č. 5. V devadesátých letech musel DISK tyto prostory opustit a absolventské inscenace studentů DAMU vznikala v divadle v Celetné. Omezená kapacita ale neumožňovala plnohodnotně nahradit vlastní scénu, které se divadelní fakulta dočkala až v lednu 1999 otevřením nového divadla DISK vybudovaného přímo v objektu fakulty mezi domy Karlova 26 a Řetězová 5. Architekt Karel Hubáček vypracoval projekt, který velmi elegantně a šetrně začleňuje moderní divadelní stavbu do kontextu historické architektury Starého Města. Hlavním rysem repertoáru divadla DISK je jeho pestrost – klasické tituly se tu střídají s autorskými počiny, činohra s loutkami a multimediálními projekty. K zútulnění divadla, na jehož prknech se objevují talentovaní herci a tvůrci nové generace, přispívá i přilehlá kavárna KAFE DAMU.
Kamila Opletalová, Kristýna Mazánková