Informace Svět

Miloš Balabán: Covidová mračna

Praha 28. května 2021

Šéf prestižního berlínského Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler se domnívá, že imunní musí být asi 80 procent populace, aby se pandemie covidu dostala pod kontrolu. Deníku S ddeutsche Zeitung řekl, že „očkováním můžeme teoreticky dosáhnout této úrovně v letošním roce. Pokud by se lidé stali neopatrnějšími a pokud by ochota k očkování klesla, pak by infekce mohla znovu zesílit. Nebezpečí je stále vysoké“.

Mnozí Evropané, si navzdory tomu chtějí po restrikcích dopřát dovolenou za hranice všedních dnů. Nebezpečí si nepřipouští třeba i proto, že nákaza globálně výrazně klesla.   

covidové nákazy za 24 hodin. Jenže statistika neodráží obrovský rozdíl mezi zeměmi a regiony světa. O plnohodnotné globální vakcinaci nemůže být řeč a velká část světa je covidem stále velmi zranitelná. Ví to i náš premiér Andrej Babiš, když říká, že „při návratu z dovolené se budeme muset nechat testovat, musíme ochránit zemi před mutacemi.“

Vznikají další ohniska pandemie. Indie ještě není z nejhoršího venku, což včera na stránkách Práva potvrdil její velvyslanec u nás Hemant Harischandra Kotalwar.

Drama se odehrává i v sousedním Nepálu, kde je každý druhý obyvatel 33 milionové země pozitivně testovaný. Je i bez vakcín a kyslíku, který dodávala Indie.   

Covid řádí i v dalších asijských zemích. Podle webu Our World in Data strmý nárůst nákazy zaznamenává jihovýchodní Asie: Thajsko, Laos, Kambodža. Do problémů se začíná dostávat i Vietnam, který dosud covidu úspěšně odolával. V celém regionu dosahuje očkování velmi nízkých hodnot v řádu jednotek procent. Kvůli dřívější menší zasaženosti covidem absentuje přirozená imunita. A aby toho nebylo málo pandemická ohniska se objevují i v geograficky od sebe velmi vzdálených lokalitách: v Mongolsku a v oceánské Fidži. Ale i Tchaj-wan, vzor v boji s covidem i pro nás, pandemie nyní zasáhla s velkou silou.

Ohniska  vznikají i tam, kde dochází k velkým přesunům a koncentraci lidí. A to nás za chvíli čeká v Tokiu, kde má za dva měsíce začít už jednou odložená olympiáda. Může bezpečně proběhnout v zemi, která  plně naočkovala pouze čtyři procenta obyvatel a v deseti regionech panuje kvůli covidu výjimečný stav? Asijské problémy jsou pro svět velkou komplikací. Ohroženy jsou dodávky vakcín pro rozvojový svět, jejichž hlavním producentem je Indie. A pokud bude více ochromen i Tchaj-wan nehrozí ještě větší prohloubení globálního deficitu čipů a polovodičů, jichž je významným výrobcem?

Globální reakce by měla být mnohem důraznější než dosud. Třeba pomocí anticovidového „koncertu velmocí“ vůči jedné společné globální hrozbě.  Bez něho se možná z pandemie až tak rychle nevymotáme.   

Publikováno v deníku Právo.

(Autor je bezpečnostní analytik)  

Sdílejte ...