Testování čističek vzduchu je věda! Odpovídají zkušební komory vašemu obýváku?
Praha 26. května 2021
Při výběru čističek vzduchu se lidé často zaměřují na údaj, jaký objem vzduchu zvládne přístroj v místnosti vyčistit za daný časový úsek. Věděli jste ale, jak probíhají testy výkonu a do jaké míry odrážejí reálné prostředí skutečných domácností?
Výfukové plyny, tabák, saze, těžké kovy a toxické organické sloučeniny… To vše je přítomno v ovzduší, kterým jsme obklopeni. Také běžné předměty v domácnosti, jako je dřevěný nábytek, svíčky, plynové sporáky, čisticí spreje, pokojové rostliny a domácí mazlíčci uvolňují v útrobách našich domovů škodlivé látky, které se mohou v uzavřených prostorách hromadit.
Tento problém ještě umocňuje moderní řešení domácností. Lepší utěsnění domů vede ke snížení nebo dokonce eliminaci cirkulace vzduchu v budově. Následkem toho může docházet ke koncentraci nečistot.
Standardní testovací komora je menší než klasický obývák
V mezinárodních testovacích standardech pro čističky vzduchu se využívá testovací komora o velikosti 12 metrů čtverečních. Stávající standardy však nezohledňují měření inteligence čističek ani to, zda přístroj zajišťuje rovnoměrné čištění ve větší rodinné místnosti. Klasické obýváky bývají totiž obvykle rozlehlejší.
Uznávaná čínská agentura pro testování domácích spotřebičů China’s Household Appliance Standard and Technology Industry Alliance[1](CHEARI) vydala proto celosvětově první standard pro inteligentní ventilátory s funkcí čištění vzduchu. Představuje testovací metody, které byly poprvé vyvinuty v britském technologickém kampusu Dyson. Přístroje jsou zkonstruovány tak, aby snímaly znečištění, zachycovaly škodliviny a následně zajistily, aby pročištěný vzduch rovnoměrně cirkuloval po celé místnosti. Ve spolupráci s výzkumníky společnosti Dyson zkonstruovali odborníci ve společnosti CHEARI testovací komoru o rozloze 27 m2, která lépe odpovídá skutečné průměrné velikosti obývacího pokoje moderních domů.

Na obou stranách místnosti má být stejně kvalitní vzduch!
„Potřebovali jsme otestovat naše přístroje v prostředí, které odráží to, jak majitelé domácností skutečně používají své čističky, a co nejlépe simulovat místnosti, ve kterých jsou reálně používány. Postavili jsme tedy komoru bez stropního ventilátoru, vyrobili jsme ji o velikosti 27 m2 a přidali jsme 9 senzorů schopných detekovat částice 300krát menší než je průměr lidského vlasu. 3D mapování výkonu našeho přístroje v této komoře nám dává jistotu, že když náš přístroj vyhodnotí vzduch v místnosti jako čistý, tak že čistý skutečně je,“ vysvětluje Charlie Park, ředitel globální skupiny pro kontrolu životního prostředí ve společnosti Dyson.
Nová zkušební metoda hodnotí schopnost přístrojů odstraňovat škodlivé částice a plyny, rovnoměrnost čisticího výkonu po celé místnosti a proudění vzduchu. Všechny čističky jsou testovány pomocí funkce automatické detekce znečištění. Zvětšením velikosti testovací komory ve srovnání se stávajícím standardem čističek a zvýšením počtu testovacích senzorů na 9 je komora schopna detekovat přesnost automatické funkce přístroje a zajistit, aby skutečně čistil celou místnost. V domácím prostředí by to znamenalo, že osoba na jedné straně místnosti má k dispozici podobnou kvalitu ovzduší jako osoba na druhé straně pokoje. Proto není třeba ručně přemisťovat přístroj na základě odhadů nebo nákladných monitorů kvality vzduchu. „Důsledným testováním jsme zjistili, že pro čištění vzduchu v místnosti je klíčové silné proudění. S naší technologií Air Multiplier™ jsme schopni distribuovat každou sekundu nejméně 290 litrů vyčištěného vzduchu, abychom pročistili každý roh místnosti, jak ukazují naše přesvědčivé výsledky podle nového standardu,“ doplňuje Charlie Park.
Nová metoda zvyšuje standardy testování
„Neustále hledáme způsoby, jak přesně vést spotřebitele k technologiím integrujícím vysoký výkon, inteligenci a jednotnost čištění a rozpoznat rostoucí potřebu chytrých ventilátorů pro čištění vzduchu. Dyson je v této kategorii čištění průkopníkem, proto jsme úzce spolupracovali s jejich vývojáři, abychom do Číny přinesli testovací metodu, která posune program čištění vpřed. Vítáme i další výrobce, aby se do této nové kategorie zapojili,“ dodává Lu Jianguo, hlavní testovací inženýr společnosti CHEARI. Nová metoda se připojí ke stávající čínské normě pro čističky vzduchu GB/T 18801-2015, která používá menší testovací komoru (12 m2) pouze k testování přístrojů v maximálním režimu.
Vlaďka Svobodová
[1] Pobočka největší čínské agentury pro domácí spotřebiče – China’s Household Electronics Appliances Institute (CHEARI)