Miloš Balabán: Nebezpečná improvizace
Praha 16. února 2021

Hans Jörg Schmidt, dlouholetý dopisovatel německých novin v Česku zhodnotil čtvrteční jednání o nouzovém stavu v Poslanecké sněmovně slovy, že to byla čistá předvolební kampaň. A nikdo z řečníků, kteří plédovali za jeho zrušení se nezabýval tím, že z Bavorska přicházela opakovaně varování před jeho zrušením. A novinář vynesl tvrdý verdikt: Zdejší politici žijí ve vlastní „české bublině“, nejsou schopni se dívat trochu dál, za kopečky.
Jistě nám nejen hlasování a dění poté v Německu i v dalších evropských zemích na autoritě nepřidá. Vidí, jak jsme si schopni v Česku sami zkomplikovat v krizové situaci život a co z toho může vyplývat pro potenciální budoucí krize a střety. Až se zase jednou bude u nás ve Sněmovně mluvit o hrozbě „hybridních válek“ nemělo by se na tuto zkušenost zapomínat.
Ve chvíli, kdy tady máme v souvislosti s covidem jedno vymřelé okresní město, na krku infekčnější mutace viru a plné nemocnice na životu ohrožených lidí je vláda nucena k politické improvizaci ohledně zachování alespoň nějakého řádu, který by neznamenal ochromení státu.

Opozice i někteří hejtmani říkají, že situaci lze zvládnout i bez nouzového stavu, který je jen jakýmsi „rámcem“ a že není možné z něj dělat „politický fetiš“. Stačí, že některá opatření by se řídila zákonem, který vyplývá ze stavu nebezpečí, další by se odvíjela od zákona o ochraně veřejného zdraví.
Na slabinu těchto interpretací upozornila pražská hygienička Zdeňka Jágrová, která řekla, že nově vydané vyhlášky by byly snáz napadnutelné. Nepochybně ano, zvlášť, když se jednání řady občanů a zástupců některých profesních skupin začíná radikalizovat.
I když ani ústavní právníci se neshodují v tom, jak řešit nastalou situaci. Jan Wintr i Jan Kysela např. uvedli, že k vyhlášení nového stavu nouze nestačí ani žádost hejtmanů, musela by nastat nová situace, jako např. zhoršení pandemie. Musíme ovšem čekat, až bude více mrtvých a kolabující nemocnice?
Už teď je jasné, že zrušení nouzového stavu přililo olej do ohně už v tak složité situaci, kdy pandemie trvá téměř rok a zatím nedochází ke zlepšení, ba právě naopak. Chaos, nepředvídatelnost a vynucené improvizace navíc okořeněné politikařením jsou ale už reálnou hrozbou pro fungování demokratického systému.
Publikováno v deníku Právo.
(Autor je bezpečnostní analytik)