Miloš Balabán: Vakcinační naděje a souboj velmocí
Praha 15. září 2020

Celý svět dnes upírá své naděje k vakcíně proti koronaviru, který ve většině zemí za necelý rok převrátil život doslova naruby. Někde už vítězoslavně tvrdí, že je na světě, někde naopak její vývoj pozastavili pro vedlejší účinky. Do hledání vakcíny navíc vstupuje i velká politika. „Boj o vakcínu“ se stal nástrojem geopolitického boje o moc a vliv. Světová zdravotnická organizace se pokusila programem COVAX vytvořit platformu pro mezinárodní spolupráci při vývoji vakcíny, nicméně v praxi vyhrává „vakcinační nacionalismus“. Velmoci zde hrají prim.
O lecčems vypovídá název ruské vakcíny, která byla pojmenována Sputnik V, což má připomenout první družici vyslanou Sověty do vesmíru před šedesáti třemi lety. Tehdy to řádně zamávalo kartami mocenského soupeření mezi SSSR a USA.
Ve Spojených státech se k velmocenskému soupeření přidává i soupeření domácí, za dva měsíce zde budou prezidentské volby. Deset miliard dolarů na vývoj vakcíny v rámci „Operace rychlost světla“ je vcelku nicotná částka ve srovnání s biliony dolarů na záchranu covidem postižené ekonomiky. Může ale volby rozhodnout.

V případě Donalda Trumpa si dokážeme představit leccos. Podle scénáře Mattheva Lynna z britského časopisu The Spectator se Trump týden před volbami objeví za asistence kamer před Bílým domem, zdravotní sestra mu píchne nedávno licencovanou americkou vakcínu a poté ohlásí program nejmasovější vakcinace v historii. Americkou vakcínou, která udělá Ameriku znovu velikou.
Byl by to zajisté gigantický paradox: covid mu měl podle všeho zlomit politický vaz, ale stal se ke zděšení mnohých pravý opak…
Ruský prezident Vladimír Putin už Sputnik V dostal, stejně jako jeho dcera. A už se jím očkuje čtyřicet tisíc lidí, první výsledky by měly být na stole příští měsíc. Rusy jistě potěšilo, že prestižní lékařský časopis Lancet uvedl, že první předběžné analýzy výsledků Sputniku V jsou povzbudivé – vakcína je účinná a nemá významné vedlejší účinky.
Pozadu nezůstává ani Čína. Předminulý víkend na obchodním veletrhu v Pekingu představily dvě čínské společnosti CNBG a Sinovac Biotech svoje vakcíny proti covidu. Může se vyrobit až 300 milionů vakcín a třetí fáze testování probíhá v Brazílii a Indonésii. A k testování lze využít i desetitisíce dobrovolníků z řad Čínské armády. Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že čínská vakcína bude „globálním veřejným statkem.“
Nechme se tedy překvapit. Jen si člověk říká, co to způsobí, když jedna velmoc globální vakcinační závod vyhraje…
Publikováno v Právu.
(Autor je bezpečnostní analytik)