Ivan Černý: Četba lechtající nervy
Praha 4. července 2020
Na letní prázdninový či dovolenkový pobyt nám populární pražské nakladatelství Olympia nabízí historickou detektivku, lépe řečeno horor. Napsal ji Jan Žáček a jmenuje se Vrah rodu císařského. Jedná se o skutečný příběh syna Rudolfa II.
Děj napínaví knihy nás zavádí nejen do doby císaře Rudolfa II. ale přímo do jeho nejbližšího soukromí k jeho synovi, který nesl jméno Julius Caesar d‘ Austria. Ten se narodil z nemanželského vztahu Rudolfa s hraběnkou Kateřinou Stradovou. Vše se odehrávalo na zámku‚ Český Krumlov, který Rudolf získal po Petru Vokovi z Rožmberka. Rudolf II, který je především díky filmům Voskovce a Wericha líčen jako neškodný podivín, vedl život v radovánkách v naprosté neschopnosti k povinnostem trůnu. Dobře jedl, rád pil, život bral jako zábavu, trpěl depresemi a především neřešil státnické záležitosti. Nikdy se neoženil, ale ženy střídal jako na běžícím pásu.
Ze vztahu s hraběnkou Stradovou se narodilo několik dětí, z nichž syn vykazoval znaky šílenství.
Spisovatel pojal příběh císařova syna jako cynického vraha dnešní doby. Popisuje dopodrobna jeho sadistické sklony, mučení žen, radost ze zabíjení. Pár řádek za všechny:
„Konečně krev. Byl jsem tak šťastný, že jsem si zase jednou užil na plno. Že jsem mohl zabíjet a ráchat se v krvi lidské. Nic jiného mě nezajímalo. Tolik jsem po tomhle už prahnul. Kdepak nějaké pokojné milování. Kdepak nějaké pokojné milování, po němž touží obyčejní lidé. Něha…fuj! I můj otec to má rád. Pohrdám jím. Ne! Já na to nejsem. Chci vidět prýštící a horkou krev. Jenom když do ní ponořím ruce, mohu se cítit Šťastný…“
Představovaná kniha Jana Žáčka popisuje nájezdy císařova syna s partou opilých kamarádů do rodin, kde byly mladé dívky. A pak už jen otřesná krvavá vřava, při které vyhasly životy dívek a třeba celé rodiny.
Jen pro silnější nátury
Císař měl s Kateřinou Stradovou několik dětí, z nichž prvorozeným byl Julius Caesar, v němž viděl císař možného pokračovatele rodu. Stížnosti na morbidní chování syna, které často končilo smrtí nebohých žen, se konečně doneslo ke sluchu císaře, který musel zasáhnout. Syna dal uvěznit a hlídat v uzavřené prostoře na zámku v Českém Krumlově, kde nakonec zemřel. Autor v úvodu publikace připomíná, že nejde o vědeckou práci, pouze o souhrn známých skutečnosti o této osobě. Nové je zde to, že využívá deníku, který byl nalezen v tajné skrýši. Není to nijak dávno, deník se našel koncem roku 2018 při náhodné autorově návštěvě na zámku v Českém Krumlově.
Jan Žáček měl k dispozici další prameny, kroniky mnoha v té době významných osobností, ať už to byl samotný Rudolf II, hraběnka Stradová nebo lékař Jan Jesenius. V dodatku knihy je seznam významných historických postav knihy, z nichž můžeme vystudovat dva tábory, katolický a protestantský, tedy dva světy, které proti sobě stanuly v historické bitvě, která se odehrála na sklonku života Rudolfova. Zaměřuje se i na případy vražd a tresty běžné v té době.
Jan Žáček nepsal pro Olympii poprvé, vydal zde již publikaci Poslední velká loupež. Kniha je nabízena jako historický román a obsahuje několik zdařilých černobílých ilustrací.
P.S
Vydání této knihy nakladatelství Olympia nevybočilo ze svého plánu podávat čtenářům čtení z historických dob a to způsobem velmi čtivým, v tomto případě snad až s hororovými prvky.