Zábava

Galerie Harfa v zajetí komiksových hrdinů z ledu

Praha 29. ledna 2019

Poslední lednový víkend patřil v Galerii Harfa již tradičně klání uměleckých sochařů a řezbářů o tu nejlepší sochu z ledu. Oblíbený Festival ledových soch se zde uskutečnil již po osmé a tentokrát byly jeho hlavním námětem komiksové postavy. Zajímavý program pro celou rodinu si nenechalo ujít mnoho návštěvníků, mezi nimi i známé tváře – moderátorky Kristina Kloubková v doprovodu svého přítele, tanečníka a choreografa Václava Kuneše, Eva Perkausová a Iveta Vítová s dcerou Anetkou. Blonďaté moderátorské trio obdivovalo především udatné superhrdiny Spidermana, Batmana a Thora, které v poslední době známe nejen z komiksů, ale i z hraných hollywoodských trháků.

Víkend 26. a 27. ledna 2019 byl v Galerii Harfa plný neskutečných uměleckých výkonů. Do soutěžního klání o nejúžasnější výtvor z ledu se zapojilo deset sochařů a řezbářů. Účast byla dokonce mezinárodní, mezi soutěžícími se mimo jiné objevil také známý slovenský restaurátor Jaroslav Daniš nebo běloruský sochař, básník, malíř a spisovatel Slawek Borecki.

V předchozích letech jsme na Harfě mohli obdivovat díla se sportovní tématikou, zvířata
z polární zoo, světová velkoměsta, známé státníky nebo pohádkové postavy. Rok 2019 byl zasvěcen komiksovým hrdinům. Mezi exponáty se tak objevili třeba želvy Ninja, již po desetiletí stále populární modrásci Šmoulové či postavičky z nejoblíbenějšího českého komiksu Čtyřlístek. Větší děti a dospělé zase nadchl transformer Bumblebee, pavoučí muž Spiderman nebo nesmrtelný Batman.

Každý z umělců měl pro svou sochu k dispozici 10 ledových kvádrů o celkové hmotnosti 1250 kg. Za pomoci motorových pil, sekáčků a dlát vznikaly přímo před zraky diváků opravdové komiksové skvosty. Každý z návštěvníků mohl svým hlasem podpořit svůj oblíbený kousek. Titul nejoblíbenější socha si odnesl výtvor autorobota Bumblebee alias Transormers, kterého zhotovil MgA. Marian Maršálek. V elitní trojici ho doplnila socha Thora, kterého zobrazil v nadživotní velikosti běloruský sochař a malíř Slawek Borecki  
a socha Pepka námořníka, kterého vytvořil sochař a vášnivý kanoista v jedné osobě, Tomáš Bosambo.

O slavnostní vyhlášení v brzkém nedělním odpoledni se postaralo trio VIP kmoter. Jak se jim líbil celý festival, a která socha oslovila právě je? Eva Perkausová, která předávala cenu třetímu nejlepšímu sochaři byla s výsledky hlasování diváků spokojena. „Osobně se mi nejvíce skutečně líbí socha Pepka námořníka. Je to kus velkého chlapa a pro ty já mám prostě slabost“, dodala se smíchem krásná moderátorka.

To druhá z kmoter, Iveta Vítová, která se předávání cen účastnila i s dcerkou Anetkou, měla úkol těžší. Vyhlášení druhého nejpreferovanějšího autora v pořadí, zhotovitele sochy Thora od Slaweka Boreckeho, se neobešlo bez slz. Anetka to nenesla nejlépe. Jejím favoritem byl totiž sochař Jan Švadlenka s dílem Šmoulové. Iveta to však zvládla šalamounsky. Udělila dvě druhá místa, oficiální cenu diváků a neoficiální, cenu uměleckého srdce Anetky. Moderátorka Kristina Kloubková s Václavem Kunešem měli ve favoritech shodu nejen mezi sebou, ale i s diváky, kteří o vítězné soše rozhodovali během celého víkendu. A tak s radostí předali hlavní výhru Marianovi Maršálkovi za precizní zhotovení autorobota. „Jme milovníci komiksů. Já jsem teď zcela propadla s Jasmínkou české klasice Čtyřlístek, který teď dcerka louská v rámci školní četby“, sdělila Kristina. To její přítel Václav je věrný fanoušek legendárních Marvelovek. „Viděl jsem snad všechny, které bylo možné sledovat. Marvelovky prostě nemají chybu. Ale od mala jsem byl a stále zůstávám věrný i české klasice, a to jsou pro mne jednoznačně Rychlé šípy“, dodal Václav.

Pokud jste se o víkendu do Galerie Harfa nedostali, nezoufejte. Ledoví komiksoví hrdinové zde zůstanou až do první jarní oblevy. Věřme, že budou rozmarům počasí odolávat co nejdéle. Další informace jsou k dispozici na: www.galerieharfa.cz

Petra Motyčková

Medailonky sochařů 8. ročníku Festivalu ledových soch:

Jaroslav Daniš

Slovenský restaurátor historických soch, budov a fasád se věnuje svému oboru již od studií, kdy vystudoval umělecko-průmyslovou školu ELBA v Prešově. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří restaurování Dřevěného oltáře v Levoči od Mistra Paula z Levoči a restaurování Katedrály svaté Alžběty v Košicích. Věnuje se architektuře 3D projektů, malbě, grafice, kresbě, řezbářství
i sochařství.

Autor sochy: Spiderman

Slawek Borecki

Běloruský malíř, sochař, básník a spisovatel se narodil v roce 1975 v Grodnu. Studoval na Akademii výtvarných umění v Poznani, kde v roce 1998 obdržel diplom v oboru litografie. Ve svém díle se věnuje především kresbě, malbě a grafice. Jeho díla najdeme v soukromých sbírkách v Bělorusku, Polsku, Kanadě, USA, Německu, Španělsku, Nizozemsku a Venezuele. Bludnik aktuálně žije
v Poznani, je členem místního Běloruského kulturního a vědeckého střediska.

Autor sochy: Thor

MgA. Matěj Bednařík  

Svou dráhu zahájil na umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti v oboru kamenosochařství. Pokračoval u profesora Maria Kotrby v Ostravě na Fakultě výtvarných umění v ateliéru figurálního sochařství. Třikrát se zúčastnil celorepublikové studentské výstavy figurálních prací Figurama.
V roce 2015 vystavoval na výstavě keramické plastiky v Klenové. Participoval na několika mezinárodních sympoziích, například v polském Oroňsku v roce 2009 nebo o rok později doma v Malenovicích, kde získal cenu děkana. V roce 2011 získal stipendium pro půlroční studijní pobyt ve Španělské Malaze.

Autor sochy: Batman

Ondřej Benš

Amatérský sochař, který začal s výrobou ledových soch kvůli přemíře volného času
a doufá, že jednou vytvoří sochu, kterou svět neviděl.  Je pyšný na to, že díky sochařství může realizovat a dělat práci, kterou má rád. Vítá každou sochařskou příležitost, kde sbírá zkušenosti
i inspiraci. 

Autor sochy: Želvy Ninja 

Hynek Novák

Hynek Novák pochází z Havířova. Studoval Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, obor socha a prostor. Studiu na vysoké škole předcházelo středoškolské, které bylo zaměřeno na umělecké lití kovů. Realizuje převážně při ztvárňování soch a dekoračních předmětů z plastu a laminátu, aktivně se věnuje uměleckému kovářství a bohaté zkušenosti má i při navrhování a realizaci slaměných soch. Účastní se sympozií v Čechách
i zahraničí. Aktivně se věnuje též galerijní činnosti.

Autor sochy: Capitan Amerika

Tomáš Bosambo

Milovník a obdivovatel umění v kostelech po celé Evropě. Pracoval na opravách a výrobě mozaikových parketových podlah při rekonstrukci pražského Arcibiskupského paláce. Jako řezbář a sochař vyrobil nespočet ženských aktů. V mládí byl talentovaným sportovcem, věnoval se lyžování, atletice a kanoistice, ve které má mj. jiné titul mistra ČR. Kanoistiku provozuje dodnes a v roce 2005 vyhrál ME v kategorii nad 45 let.

Autor sochy: Pepek námořník

Jiří Genzer

Několikanásobný účastník ledových festivalů po celé Evropě. Jeho největším úspěchem bylo v roce 2006 druhé místo na olympiádě ledové tvorby v italském Pragelatu. Vystudoval architekturu na Stavební fakultě ČVUT. Během studia absolvoval soukromé sochařské kurzy u předních sochařů. Je autorem mnoha monumentálních kamenných sousoší. Pravidelně se účastní výstav a sochařských sympózií. Věnuje se také restaurování kamenných plastik a architektury. Ledové tvorbě se věnuje od roku 1997. Tvoří rovněž sochy z písku.

Autor sochy: Šmoulové

MgA. Marián Maršálek

Tento sochař, restaurátor a tvůrce zvukových objektů vystudoval FaVU VUT. Absolvoval magisterské studium u prof.ak. soch. J. Ambrůze v oboru nefigurativní sochařství. Dvakrát se podílel se na tvorbě Tatranského Dómu pod vedením ak. Sochaře Františka Bálka. Mezi jeho díly naleznete takové skvosty jako je instalace kamenné plastiky ze sympozia ve Žlutavách (1999) před továrnou Barum Napajedla či instalace dřevěného objektu „Kruhy“ v prostorách parku v Prostějově. Mezi jeho prací rovněž vyniká realizace interiérů kaplí pod vedením Milivoje Husáka.

Autor sochy: Bumblebee

Michal Jára

Michal Jára se narodil v roce 1977 v Kutné Hoře, aktuálně žije a tvoří v Nymburce. Vystudoval pražskou Střední odbornou školu stavební v oboru truhlář. Volné tvorbě se věnuje od svých 12 let. Kromě práce se dřevem a pálenou hlínou experimentuje i s méně tradičními materiály. Věnuje se rovněž tvorbě jednotlivých dekoračních předmětů, dlouhodobě spolupracuje při vytváření kulis pro Barrandovské filmové ateliéry. Je autorem létajících postav pro kavárnu bohnické psychiatrické léčebny. Autor sochy: Garfield

Jan Švadlenka

Sochař, který si pro svou tvorbu zvolil místo obvyklého dláta motorovou pilu. V mládí byl profesionálním fotbalistou hrajícím za Slavii Praha. Mimo svou uměleckou tvorbu je i autorem dvou básnických sbírek, textařem a interpretem svých vlastních písní, které vyšly na dvou CD. Z jeho sochařské tvorby musíme připomenout např. metrové šachy, které se objevily ve snímku Bathory, nebo sochu „Zasněná“ použitou ve filmu Post coitum s F. Nerrem a L. Vondráčkovou.

Autor sochy: Čtyřlístek

O OC Galerie Harfa

Galerie Harfa v pražských Vysočanech byla otevřena 11. listopadu 2010. Již od počátku svého provozu se profiluje jako obchodní centrum nové generace. Jedním z výjimečných rysů je propojení se sousední O2 arenou, patřící mezi nejmodernější komplexy tohoto typu v Evropě. Ve 160 obchodech Galerie Harfa zákazníci nejen nakoupí, ale také žijí zábavou, sportem a módou. Střecha Galerie Harfa se od roku 2011 pyšní DinoParkem, který je jediný v Praze a do hlavního města přináší ověřený koncept zábavy a vzdělávání známý z Plzně, Ostravy a Vyškova. V zimních měsících je na střeše v provozu kluziště o rozměrech 20 × 30 m. V srpnu 2016 dokončila investiční skupina WOOD & Company akvizici administrativního a obchodního centra Galerie Harfa a stala se tak jejím novým akcionářem.

Sdílejte ...